COVID 19: вакцинація вагітних (1 січня – до Всесвітнього дня сім’ї)

Згідно Настанови Королівського коледжу акушерів та гінекологів вагітним слід пропонувати вакцина­цію одночасно з рештою популяції, зважаючи на їхній вік та клінічні ри­зики.

Вагітним жінкам запропоновано вакци­ни Pfizer-BioNTech  або Moderna, якщо вони ще не отримали одну дозу вакцини Oxford-AstraZeneca, – в цьому випадку вони повинні пройти курс вакцинації Oxford-AstraZeneca. Більшість даних про безпечність вак­цинації під час вагітності надходить зі США.

Станом  на 7 червня 2021 р. понад 120 000 вагітних різних етніч­них груп у США отримали вакцину проти COVID-19 Pfizer-BioNTech  або Moderna, при цьому жодних доказів їх шкоди не було виявлено.

Ефективність вакцини Pfizer-BioNTech проти симптоматичного COVID-19 становить 95 % (95 % довірчий інтер­вал — ДІ 90,0-97,9%). Ефективність вакцини Oxford-Astra Zeneca – 66,7 % (95 % ДІ 57,4-74,0%), вакцини Moderna – 94,1 % (95 % ДІ 89,3- 96,8 %). Дані реального моніторингу підтвер­дили, що одна доза вище перерахованих вакцин забезпечує близько 60 % захисту від симптоматичного COVID-19.

Вакцини Pfizer-BioNTech і Moderna створені із застосуванням техноло­гії на основі матричної РНК (мРНК), в якій мРНК, що кодує шиповидний (спайковий) білок SARS-CoV-2, вво­диться людині під час вакцинації у вигляді наночастинок у ліпідній оболонці. мРНК не потрапляє до ядра господаря клітини, тому за­лишається окремою від ДНК госпо­даря. Клітина-господар продукує шиповидний білок, цей білок викликає появу захисної імун­ної відповіді. мРНК з вакцини розще­плюється клітиною-господарем про­тягом кількох днів.

Рекомендовані строки вакцинації по відношенню до терміну вагітності або годування грудьми:

• Вакцини проти COVID-19 можна вводити в будь-який термін вагітності.
  • За низького ризику зараження деякі жінки можуть прийняти рішення відкласти вакцинацію до настання 12 тижнів вагітності, прагнучи зробити щеплення якомога швидше після цього терміну.
  • Якщо ймовірність зараження ви­сока, або жінка має більший ризик тяжкого перебігу захворювання на COVID-19, вакцинацію слід запропо­нувати якомога раніше, включаючи І триместр.
  • Жінки, що годують грудьми, мо­жуть отримувати вакцинацію проти COVID-19; при її проведенні немає необхідності припиняти грудне вигодовування.
  • Жінки, які планують вагітність або лікування безпліддя, також можуть вакцинуватися проти COVID-19, відкладати зачаття їм не потрібно.

Завідувач кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ, д.мед.н., професор Кравченко Олена Вікторівна