Цікаві факти про кофеїн

• Кофеїн є природним стимулятором, який можна знайти в багатьох продуктах і напоях, включаючи каву, чай, шоколад і деякі безалкогольні напої.
  • Найпоширенішим джерелом кофеїну в усьому світі є кава.
  • Кофеїн блокує дію аденозину, нейромедіатора, який сприяє сну та пригнічує збудження. Це призводить до збільшення активності мозку та пильності.
  • Період напіввиведення кофеїну (час, необхідний для виведення половини кофеїну з організму) залежить від таких факторів, як вік, стать, вага та обмін речовин. У середньому період напіврозпаду кофеїну становить близько 5 годин.
  • Помірне споживання кофеїну (близько 300-400 мг на день) зазвичай вважається безпечним для здорових дорослих. Однак надмірне споживання може призвести до негативних побічних ефектів, таких як тривога, занепокоєння та безсоння.
  • Кофеїн також може позитивно впливати на пізнання та настрій. Дослідження показали, що це може покращити час реакції, запам’ятовування та загальну когнітивну функцію.
  • Всупереч поширеній думці, деякі види чаю (наприклад, чорний чай) насправді містять більше кофеїну, ніж певні види кави (наприклад, без кофеїну).
  • Вагітним жінкам часто радять обмежити споживання кофеїну через можливий негативний вплив на розвиток плоду.

ПОЗИТИВНІ ЕФЕКТИ

• Підвищення уваги і енергійності
  • Поліпшення когнітивних функцій і запам’ятовування
  • Поліпшення настрою та самопочуття
  • Знеболення (кофеїн часто додають до знеболюючих препаратів, таких як аспірин або ібупрофен)
  • Прискорений метаболізм
  • НЕГАТИВНІ ЕФЕКТИ
  • Тривога, неспокій або нервозність
  • Проблеми зі сном або безсоння
  • Збільшення частоти серцевих скорочень і артеріального тиску
  • Зневоднення при вживанні у великих кількостях (кофеїн є сечогінним засобом)
  • Ризик звикання при тривалому застосуванні

ПРОДУКТИ, ЩО МІСТЯТЬ КОФЕЇН

• Енергетичні напої (деякі містять дуже високий рівень кофеїну)
  • Кока-Кола
  • Деякі ліки (наприклад, стимулятори для СДУГ)
  • Деякі рослинні добавки (наприклад, гуарана)
  • Чай
  • Шоколад

Важливо відзначити, що переносимість кофеїну в кожного може бути різною, тому важливо звертати увагу на те, як ваше тіло реагує на споживання продуктів, що містять кофеїн. Якщо ви відчуваєте будь-які негативні побічні ефекти, можливо, краще обмежити споживання кофеїну або взагалі відмовитися від нього.

Кофеїн є широко споживаною речовиною, яка має як позитивний, так і негативний вплив на організм залежно від кількості споживаного. Як і з будь-якою речовиною, поміркованість є ключовим фактором, що визначає безпеку споживання.

ЧИ МІСТИТЬ ЗЕЛЕНИЙ ЧАЙ КОФЕЇН?

Так, зелений чай містить кофеїн. Однак кількість кофеїну в зеленому чаї зазвичай нижча, ніж у каві чи чорному чаї. У середньому чашка зеленого чаю містить близько 25-40 мг кофеїну в порівнянні з приблизно 95 мг, які містяться в типовій чашці кави.
Точна кількість кофеїну може змінюватися залежно від таких факторів, як марка зеленого чаю та спосіб його заварювання. Крім того, деякі види зеленого чаю можуть мати більш високий рівень кофеїну через варіації методів обробки або умов вирощування.
Хоча зелений чай містить кофеїн, він також містить інші корисні сполуки, такі як антиоксиданти та поліфеноли, які можуть принести користь здоров’ю. Деякі люди насправді вважають за краще пити зелений чай саме через менший вміст кофеїну в порівнянні з іншими напоями з кофеїном

Немає встановленого віку, з якого можна давати дитині каву, оскільки кофеїн впливає на кожну людину по-різному, і деякі діти можуть бути більш чутливими до його впливу, ніж інші. Загалом, дітям віком до 12 років не рекомендується  вживати напої з кофеїном.