Метод лактаційної аменореї – умови використання.

МЛА – контрацептивний метод, який базується на годуванні дитини груддю з обов’язковим дотриманням критеріїв його застосування з метою ефективності. Використовується як тимчасовий метод контрацепції.

МЛА дає природний захист від не планованої вагітності. Метод ефективний в перші 6 місяців після пологів при обов’язковому дотриманні зазначених нижче критеріїв використання.

Критерії використання МЛА:

1. Минуло не більше 6 місяців після пологів.
  2. Лактаційна аменорея.
  3. Жінка годує виключно груддю:
  • годує дитину за вимогою;
  • щонайменше 6 разів на день (включаючи нічне годування) і дитині не дають іншої їжі, окрім материнського молока;
  • інтервал між годуваннями повинен складати не більше 4 годин вдень та 6 годин вночі;

Якщо жінка не бажає або остерігається покладатися лише на МЛА, необхідно їй запропонувати використовувати інші методи: презервативи, сперміциди, ПТП, ДМПА, ВМК.

ЖІНКИ, ЯКІ МОЖУТЬ ВИКОРИСТОВУВАТИ МЛА:

• жінки, які годують дитину виключно груддю; у яких після пологів пройшло менше 6 місяців; у яких після пологів менструації ще не поновились.

ІНСТРУКЦІЇ ДЛЯ ПАЦІЄНТКИ

Як часто годувати

Необхідно годувати дитину з обох грудей на її вимогу близько 6-10 разів на добу.

Годувати дитину як мінімум один раз вночі (інтервал між двома годуваннями не повинен перевищувати 6 годин).

Примітка: головною метою грудного вигодовування є забезпечення  харчування і таким чином покращання  здоров’я дитини. Дитина може не  потребувати  6-10 разів  прийому їжі на добу або може просипати звичне годування – це нормальні явища,  проте необхідно застерегти жінку, якщо будь-яке з них має місце, ефективність грудного годування як методу контрацепції знижується.

Введення твердої  їжі

Якщо дитина добре  розвивається із задовільними показниками фізичного розвитку, додає у вазі, харчування мами збалансоване і вона достатньо відпочиває, щоб підтримувати адекватну кількість грудного молока, дитина до 6 місяців не потребує іншого харчування.

Як тільки починається заміна грудного молока іншою їжею чи рідиною, дитина буде годуватись менше, ніж 6-10 разів на добу,  грудне годування не буде  ефективним методом запобігання не планованої вагітності – МЛА.

Менструації

Поновлення менструацій означає, що дітородна функція відновилась і необхідно  негайно почати використовувати інші методи ПС.

ЖІНКИ, ЯКІ НЕ ПОВИННІ ВИКОРИСТОВУВАТИ МЛА:

• жінки, у яких поновились менструації;
  • жінки, які не годують виключно (чи майже виключно) груддю;
  • жінки, у яких дитині виповнилось 6 або більше місяців.

СТАНИ, ЯКІ ВИМАГАЮТЬ ОБЕРЕЖНОСТІ

СИТУАЦІЯ РЕКОМЕНДАЦІЇ
Введення регулярного додаткового прикорму (замість грудного годування)

Допомагають пацієнтці обрати інший метод і заохочують продовжувати годування груддю.

Відновлення післяпологової менструації
Інтервал між годуваннями > 4 годин протягом дня і > 6 годин вночі
Дитина віком 6 і більше місяців

Матеріал підготувала:

асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Аліса ГОШОВСЬКА