Обережно, міни!

На звільнених територіях велику небезпеку для їх мешканців становлять різноманітні вибухонебезпечні предмети. До таких предметів належать боєприпаси – вироби військової техніки одноразового вживання, призначені для ураження живої сили супротивника. До них  належать: бойові частки ракет; авіаційні бомби; артилерійські та інженерні боєприпаси, ручні гранати, а також стрілецькі боєприпаси (набої до пістолетів, карабінів, автоматів тощо). Особливу небезпеку становлять міни, які  встановлюються під землею, на землі чи поблизу землі або іншої поверхні й призначені для вибуху, спричиненого присутністю, близькістю чи контактом людини або транспортним засобом. До  них належать різні види мін: ПОМ-2 (осколкова протипіхотна міна кругової дії), ПФМ-1, ПФС-1С і ПМН-2 (фугасні протипіхотні міни натискної дії), ОЗМ-72 (осколкова протипіхотна міна кругового ураження), МОН-50 та МОН-200 (осколкові протипіхотні міни), ПМН-2 ТМ-62М (фугасна протитанкова міна). Радіус ураження деяких з них – до 25 м і більше.

Окремі види протипіхотних мін належать до категорії сповільненої дії. Вони автоматично спрацьовують або приходять у бойове положення  після закінчення заданого часу. Інші – миттєвої дії, вибух яких пов’язаний з дією рухомого об’єкту. Не меншу загрозу становлять саморобні вибухові пристрої (саморобні міни-пастки та міни-сюрпризи), які імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.

Про те, що знайдений предмет є вибухонебезпечним пристроєм (міною) свідчить:

• характерний зовнішній вигляд та місце його розташування;
  • наявність антени або приєднаних до нього дротів;
  • наявність розтяжки дротів або дротів, що тягнуться від механізму на велику відстань;
  • наявність джерел живлення на механізмі або поряд з ним;
  • звуки, що лунають від предмету (цокання годинника) або блимання індикаторної лампочки.

У разі знаходження мін категорично забороняється:

• наближатися до предмета;
  • пересувати або брати до рук;
  • транспортувати з місця знаходження;
  • розряджати, кидати, вдаряти по ній.

Про вибухонебезпечну знахідку необхідно повідомити представникам поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій або органи місцевого самоврядування та діяти за їх вказівками.

Матеріал підготував: доцент кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата В.В.Гордієнко