Профілактика грипу та ГРВІ

Профілактиці грипу та ГРВІ в усіх країнах світу приділяють величезну увагу. Це обумовлено тим, що ці хвороби – лідери серед усіх інфекційних захворювань. Сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції почався та буде продовжуватися до травня наступного року. В цей період значно зростає ризик заразитися, зокрема вірусом грипу. Вірус грипу часто мутує з утворенням нових штамів, які можуть викликати різні ускладнення. Цьогоріч, в період пандемії COVID-19, вкрай важливо пам’ятати про заходи, що дозволяють вберегтися від цієї недуги.

Що таке грип?

Грип – гостре респіраторне вірусне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке характеризується гострим початком, переважним ураженням верхніх дихальних шляхів і загальною інтоксикацією.

Як можна заразитися вірусом грипу?

Від іншої хворої людини повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки з повітрям переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів).

Клінічні прояви грипу.

Інкубаційний період при грипі становить від кількох годин до трьох днів, найчастіше – 1–2 дні. Хвороба починається гостро: загальна інтоксикація – сильний озноб, а потім відчуття жару, різкий головний біль у ділянці лоба, надбрівних дуг, скронь, очей, який посилюється під час руху очних яблук і супроводжується світлобоязню, запаморочення, загальна слабкість, біль у м’язах.

Основні клінічні ознаки грипу:

• раптове підвищення температури тіла вище до 38 ºС;
  • біль у горлі;
  • головний біль;
  • сухий кашель;
  • утруднене дихання;
  • біль у м’язах;
  • іноді блювання, діарея.

Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику!

Медичні групи ризику:

– діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);

– вагітні жінки;

– люди віком від 65 років;

– люди з надмірною вагою;

– хворі на діабет;

– хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;

– хворі на хронічні захворювання легень;

– люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.

Професійні групи ризику:

– медичні працівники;

– вчителі й вихователі;

– продавці;

– водії громадського транспорту;

– усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У разі появи небезпечних симптомів усім, а особливо представникам груп ризику, потрібно обов’язково звернутися до сімейного лікаря та, при необхідності, отримати відповідне лікування.

Як відрізнити грип, ГРВІ та COVID-19?

Наочною є таблиця порівнянь симптомів цих хвороб за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Профілактика грипу

Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців.

Як запобігати зараженню грипом?

– уникати контакту з особами, які мають прояви ГРВІ;

– обмежити відвідини місць великого скупчення людей;

– часто провітрювати приміщення та робити вологе прибирання;

– часто мити руки з милом;

– не торкатися очей, носа або рота немитими руками;

– прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;

– користуватися одноразовими масками при необхідності;

– якщо у людини наявні симптоми грипу, необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів;

– повноцінне харчування, здоровий сон, уникнення перевтоми.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Бережіть своє здоров’я!

Матеріал підготувала

асистент кафедри внутрішньої медицини

та інфекційних хвороб Колотило Тетяна Романівна.