Школа материнства – корисні поради для майбутніх матерів

Школа материнства – це заняття, які проводять лікарі з метою підготувати вагітну жінку до того, що на неї чекає в найближчому майбутньому. Народження дитини – одне з найважливіших подій в особистій історії, однак майбутні мами часто відчувають дефіцит перевіреної інформації.

Заняття, які проводять лікарі-гінекологи Центру сімейного здоров’я  дозволять жінкам, які вперше виношують дитину, дізнатися, які зміни відбуваються в жіночому організмі під час вагітності й що від них чекати, як протікають пологи, як правильно до них підготуватися. Також, майбутні мами отримають інформацію як правильно доглядати за новонародженим і як його годувати.

«Школа підготовки сім’ї для пологів»

Мета: підготовка сімейної пари до відповідального батьківства, народження здорової дитини та збереження здоров’я матері шляхом консультативної адаптації до вагітності, підготовки до пологів та перебігу післяпологового періоду.

Заняття для навчання організуються у допологовий період, щоб майбутні батьки могли зустрітись у подібній ситуації, поділитись досвідом та знаннями, а також обговорити надії, страх та сподівання.

Допологове навчання має ряд переваг:

сприяє значному зниженню застосування знеболюючих препаратів під час пологів;

не має негативних наслідків.

Завдання допологової підготовки:

формування позитивного ставлення жінки до вагітності, пологів та майбутньої дитини;

психопрофілактична підготовка вагітної до пологів;

підготовка партнера або членів родини до участі у пологах, усвідомлення своєї ролі в процесі вагітності та пологах;

відпрацювання теоретичних та практичних навичок поведінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді;

навчання майбутніх батьків принципам грудного вигодовування та правилам догляду за новонародженим;

консультування з питань післяпологової контрацепції.

Заняття у школі відповідального батьківства проводить підготовлений персонал: лікарі акушер-гінекологи, акушерки, психолог.

Розклад занять роблять оптимально зручним для жінок та їх партнерів.

Оптимальна тривалість одного заняття – не більше 1 години.

Заняття проводяться у першому, другому та третьому триместрах вагітності. Тривалість курсу узгоджується з учасниками.

Рекомендовані теми для занять:

Про перебіг вагітності:

фізіологічні та психологічні зміни під час вагітності,

внутрішньоутробний розвиток плода,

харчування та здоровий спосіб життя,

фізична активність,

гігієна під час вагітності,

тривожні симптоми під час вагітності,

статеве життя,

роль батька/партнера.

Про народження дитини:

фізіологія пологів, «пологи без страху»,

партнерські пологи та роль партнера,

перший період пологів та практичні вправи: альтернативні методи знеболення пологів, релаксація, вільний вибір позиції,

другий період пологів та практичні вправи: раціональне положення жінки у другому періоді пологів, контакт «шкіра – до шкіри»,

третій період пологів (активне та фізіологічне ведення, переваги та недоліки),

раннє грудне вигодовування.

Про післяпологовий період:

принципи грудного вигодовування,

метод лактаційної аменореї,

догляд за новонародженим,

гігієна післяпологового періоду,

тривожні симптоми для матері та дитини,

профілактика синдрому раптової смерті дитини,

планування сім’ї, методи контрацепції.

Матеріал підготувала: асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Аліса ГОШОВСЬКА