• Українська
  • English
Всесвітній день океанів

Всесвітній день океанів

8 червня 1992 року на Всесвітньому саміті ООН з навколишнього середовища і розвитку в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) з ініціативи Канади було прийнято рішення про щорічне проведення Дня океанів. Починаючи з 1993 року цей день відзначали неофіційно в багатьох країнах світу. У 1998 році – в Міжнародний рік океану – Всесвітній день океанів був визнаний Міжурядовою океанографічною комісією (МОК) ЮНЕСКО. 5 грудня 2008 року в Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 8 червня було офіційно визнано як Всесвітній день океанів, який будуть відзначати, починаючи з 2009 року.

Всесвітній день океанів – день боротьби за збереження біорізноманіття мешканців морських глибин і покращення екологічної ситуації в океанах.

Світовий океан є колискою життя на нашій планеті, 70% якої вкрито водою, ресурси океану – запорука розвитку і подальшого існування людської цивілізації, його простори – арена світової торгівлі. Роль Світового океану в регулюванні клімату є системоутворюючою, його води – один з основних поглиначів вуглекислого газу.

З 2002 року промоцією та організацією свята займається некомерційна організація «The Ocean Project» спільно з «World Ocean Network» та іншими природоохоронними спільнотами. У 2013 році до Всесвітнього дня океанів було випущено поштові марки. До Дня океанів проводиться також щорічний конкурс фотографій, переможців якого нагороджують у штаб-квартирі ООН. Його мета – нагадати про величезну роль Світового океану у нашому повсякденному житті та мобілізувати усіх небайдужих до раціонального ставлення до цієї важливої частини біосфери.

Світовий океан з кожним днем стає все бруднішим через згубний вплив людства – масовий вилов риби та збільшення транспортувань. Кінцевим «депо» пластикових відходів є Світовий океан – існують цілі сміттєві острови в Атлантичному, Тихому та Індійському океанах. Одна із найвідоміших антропогенних пластикових плям знаходиться у Тихоокеанському сміттєвирі (Great Pacific Garbage Patch), що згромадився у Північній (субтропічній) частині Тихого океану; зазвичай у ЗМІ її називають Великою тихоокеанською сміттєвою плямою (Great Pacific Garbage Patch, GPGP). Розташований між 135°-155° західної довготи та 35°-42° північної широти, за площею цей гігантський “пластиковий суп” вдвічі більший за Україну, площа якої складає 603 628 км², і містить у шість разів більше пластику, аніж важить уся (!!!) біомаса планктону Світового океану. Що із цим рукотворним злом робити?

Отруйні речовини та продукти розпаду, які виділяються з тих же пластикових пляшок, вбивають морських та річкових мешканців. Великою проблемою на сьогодні є забруднення океану засобами індивідуального захисту. Проблема утилізації виникла через погане функціонування системи поводження з відходами. Часто, коли рукавички та маски викидають у смітник, в підсумку вони опиняються не на сміттєзвалищі, а в навколишньому середовищі. А також через те, що маски та рукавчики зроблені з дуже легких матеріалів і тому легко губляться або здуваються вітром. Зрештою, причин є багато, а результат один – усі вони опиняються у дикій природі та несуть небезпеку для морської флори та фауни. На жаль, коли пластик (макро- / мікро-) довго перебуває у воді, на ньому починають розмножуватися водорості та бактерії. І морські жителі сприймають це пластиково-гумове сміття за їжу.

Нині близько 40% вод Світового океану є сильно постраждалими від людської діяльності. Щороку у Світовий океан скидається втричі більше сміття, ніж виловлюється риби.

У цей день співробітниками багатьох акваріумів і зоопарків, аквапарків та дельфінаріїв, морських і океанічних експозицій, які докладають і координують свої зусилля для боротьби за права мешканців флори і фауни морських і океанічних глибин, а також відстоюють позиції стабільної екологічної обстановки, проводяться ряд найрізноманітніших заходів, спрямованих на розширення поінформованості громадськості з питань і проблем життя та екології світового океану та його мешканців.

Тільки від нас залежить, яким буде стан океанів у майбутньому та чи будуть збережені їх мешканці. Тож давайте відповідально ставитися до флори і фауни океанів та запобігати негативним екологічним наслідкам.

Цікаві факти про океан

Світовий океан займає майже 3/4 поверхні нашої планети і складається з 4 океанів: Атлантичного, Індійського, Тихого і Північного Льодовитого.

Вперше людство дізналося про масштаби Світового океану тільки в епоху Великих географічних відкриттів: у 1519–1522 роках португальський та іспанський мореплавець Фернан Магеллан здійснив першу в історії навколосвітню подорож.

Перша наукова експедиція з дослідження Світового океану відбулася 1872 року. Екіпаж британського судна «Челленджер», обладнаного лабораторіями та науковими інструментами, за 3 роки плавання зробив пів сотні вимірювань глибини, 362 фіксації температури і 133 проби ґрунту. Так були закладені основи всієї майбутньої океанографії.

Світовий океан містить 96% усієї води на Землі.

Біля берегів Австралії розташований найбільший об’єкт, створений живими організмами, – Великий Бар’єрний риф, протяжність якого становить 2,5 тис. км.

Світовий океан досліджений ученими менше, ніж найближчий космос. До початку XXI століття більш-менш вивчено 5% дна океану та 1% його товщі. Тому біологи вважають, що приблизно 86% видів живих організмів досі не відкриті.

Найбільшу частку кисню для планети Земля виробляє фітопланктон в океані.

Світло проникає вглиб океану максимум на 1000 метрів, а середня глибина Світового океану – приблизно 4 км. Це означає, що більшість не відкритих поки видів живих організмів існують у непроглядній пітьмі.

У Світовому океані налічується 7 підводних водоспадів. Між Гренландією та Ісландією є найбільший – його висота приблизно 4 км.

Понад 90% торгових вантажів світу доставляються за допомогою судноплавства.

Китова акула – найбільша риба Світового океану. Деякі гіганти виростають до 12,5 метрів завдовжки і важать понад 20 тонн.

Кит – найбільша жива істота (до 33 метрів і до 150 тонн).

Найменша рибка Світового океану – Schindleria brevipinguis – живе на Великому Бар’єрному рифі й рідко коли виростає довше 9 мм.

Світовий океан існував на планеті за мільярди років до появи життя.

За 100 останніх років рівень Світового океану піднявся на 25 см.

Швидкість звуку у воді приблизно в 5 разів більша, ніж у повітрі.

Акула є символом кровожерливості, хоча щороку від нападів акул гине менше людей, ніж від укусів бджіл.

Для половини людей на планеті флора і фауна Світового океану – основне джерело їжі.

 

 

Матеріал підготувала бібліотекар І кат. Світлана Тулевська

 

Корисно знати