Здорові нирки: ключ до загального благополуччя

Здоров’я нирок відіграє важливу роль у забезпеченні нашого загального благополуччя. Ці органи відповідають за очищення крові від токсинів, регулювання артеріального тиску, вироблення гормонів та багато іншого. З нагоди Всесвітнього дня нирки пропонуємо вам трохи цікавої інформації про ці «природні фільтри» організму.

• За добу нирки фільтрують до 2000 літрів крові. Це вражаюча кількість!
  • Нирки перерозподіляють весь обсяг крові, проходячи через них приблизно 35 разів на день. Як “система фільтрації” – це неймовірно!
  • Одна нирка складається з 1 мільйона фільтруючих елементів – не менше!
  • Нирки відіграють ключову роль у видаленні токсичних речовин з організму, підтримці артеріального тиску та багатьох інших функціях.
  • Першими ознаками поганої роботи нирок можуть бути поява набряків, зміни у сечі, біль у попереку та інші симптоми.
  • Гормон ренін, який виробляється нирками, має великий вплив на рівень тиску в організмі.
  • Нирки активують вітамін D, але надмірне вживання вітаміну D може викликати проблеми з нирками.
  • Нирки – це дуже “терплячі” органи, і симптоми їхньої поганої роботи можуть виявитися дуже пізно.

Поради для здоров’я нирок:

Збалансоване харчування: введіть до свого раціону овочі та фрукти з високим вмістом вітаміну А, такі як морква, солодкий перець, зелень петрушки, кропу, а також гарбуз, кавун, диня, яблука та сливи. Уникайте споживання занадто солоних страв і газованих напоїв, оскільки це може призвести до підвищення артеріального тиску та утворення каменів у нирках.

Питний режим: пити достатню кількість води – мінімум 1,5 літра на день, особливо, якщо ви активно займаєтесь спортом. Уникайте заміни води кавою або газованими напоями.

Фізична активність:регулярні фізичні вправи, такі як ходьба, плавання та танці, допомагають підтримувати нормальну роботу нирок та попереджають опущення нирок.

Уникайте алкоголю та куріння: алкоголь і нікотин можуть негативно впливати на роботу нирок та сприяти розвитку ниркової недостатності.

Уникайте надмірного вживання медикаментів: звертайтеся до лікаря перед прийомом будь-яких лікарських засобів, особливо протизапальних та знеболюючих препаратів.

Підтримуйте нормальний відтік сечі: не затримуйтеся надовго, коли відчуваєте потребу в сходити до туалету, адже відтермінування цього “походу” може створювати ідеальні умови для розвитку інфекцій у сечовивідних шляхах.

Уникайте переохолодження: нирки не люблять холод, тому уникайте тривалого перебування в холодній воді або сидіння на холодних поверхнях.

Будьте уважними до за свого здоров’я: якщо виявляєте будь-які симптоми поганого самопочуття, зокрема біль у попереку, набряки, зміни в кольорі та запаху сечі, зверніться до лікаря для обстеження.

Пам’ятайте, що здоров’я нирок – це ключ до загального благополуччя організму. Слідкуйте за ними та дотримуйтесь здорового способу життя!

Матеріал підготував: Володимир Вівсянник, асистент кафедри внутрішньої медицини