БЕРЕЖІТЬ ЗДОРОВ’Я. Питання вірусних гепатитів є актуальним у всьому світі, не винятком є і наша держава. Вірусні гепатити в Україні за ступенем негативного впливу на здоров’я населення займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології. Віруси гепатитів несуть людству надзвичайну загрозу – вони викликають гостре та хронічне інфекційне запалення печінки (гепатит), яке супроводжується інтоксикацією, жовтяницею, наслідком його можуть бути цироз та рак. Існує п’ять основних вірусів гепатиту, званих типами А, B, C, D і E.
Пам’ятайте! Хворобу краще попередити, ніж з нею боротись. Банальна істина – наше здоров’я – у наших руках, не слід про це забувати. А обізнаність – перша зброя проти можливого захворювання.
Вірусний гепатит А
Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук) – це гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу. Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни. У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 С упродовж перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї.
Як уникнути зараження вірусом гепатиту А:
Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).
Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.
При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану).
Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою.
Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.
Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.
Гепатити В і С
Більш небезпечними та загрозливими є гепатити В і С. Останнім часом захворюваність на гепатити В і С все більше поширюється, причому згідно з останніми даними, реальна їх кількість в Україні в 5-6 разів перевищує дані офіційної статистики. У багатьох випадках гострий період вірусного гепатиту проходить безсимптомно, тому більшість інфікованих, у яких виявлено Вірусний гепатит В та С, навіть не здогадувалися про свій статус і про небезпеку для власного життя та здоров’я оточуючих.
Вірусний гепатит С називають “ласкавим вбивцею”. Він може жити в організмі людини дуже довго, і упродовж 10-20 років ніяк себе не проявляти. А потім людина швидко помирає від цирозу або раку печінки.
Основний механізм інфікування – парентеральний, тобто через кров. Найчастіше інфікування відбувається при введенні достатньої кількості інфікованої крові та її компонентів (серед наркоманів це при користуванні загальною голкою), переливання крові в 50-80% випадків призводить до розвитку посттрансфузійного гепатиту. Високий відсоток інфікованості (у 20 разів вище ніж у здорових людей) мають хворі, які перебувають на постійному гемодіалізі. Заразитися можна при проведенні пірсингу, в косметичних салонах, при наданні стоматологічної допомоги, при хірургічних втручаннях. Навіть один контакт з кров’ю чи іншими інфікованими матеріалами може спричинити захворювання.
Основою профілактичних заходів щодо запобігання інфікування вірусом гепатиту В є вакцинація. Вакцинації підлягають: новонароджені діти, діти і дорослі, в сім’ях яких є носій або хворий гострим або хронічним гепатитом В; діти і дорослі, які регулярно одержують кров та її препарати, а також перебувають на гемодіалізі та онкогематологічні хворі; медичні працівники, які мають контакт з кров’ю та іншою біологічною рідиною; студенти медичних університетів та учні середніх медичних навчальних закладів.
Проти вірусного гепатиту С щеплення не проводяться через відсутність вакцини, тому необхідно:
Уникати випадкових статевих зв’язків, мати одного надійного статевого партнера, використовувати презерватив при статевому контакті, ніколи не експериментувати із вживанням наркотиків.
Косметичні процедури (татуювання, пірсинг, манікюр, педикюр) проводити тільки в спеціальних установах, що мають ліцензію на їх проведення.
Користуватися тільки індивідуальними предметами особистої гігієни: бритвеним і манікюрними приладдям, зубними щітками, носовими хустками, ножицями, гребінцями,мочалками, рушниками.
Матеріал підготувала: Ірина Баланюк, асистент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології