ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НАУКИ. Щорічно в світі 10 листопада відзначають Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку.
У Буковинському державному медичному університеті успішно функціонують Студентське наукове товариство та Рада молодих вчених. Таким чином, перше об’єднує студентів, які поряд із успішним навчанням мають потребу та знаходять час і для наукових досліджень. Це стає можливим завдяки ефективній організації кафедрами університету наукових гуртків, що працюють під керівництвом досвідчених викладачів. Загалом, понад 1200 студентів займаються у 50 гуртках, у тому числі англійською мовою.
Товариство молодих вчених же, складається із науковців, що вже закінчили медичний університет, та ще не досягли 35-річного віку. Найважливішою умовою участі у обох наукових організаціях є активна дослідницька діяльність. Кожне з вищеописаних товариств формує Раду – керівний орган, що зобов’язаний сприяти розвитку медичної науки та захищати інтереси дослідників.
Проведення Всесвітнього дня науки з метою підвищення усвідомлення громадськістю в усім світі користі науки було рекомендовано в 1999 році на проведеній у Будапешті Всесвітній науковій конференції (зараз — Всесвітній науковий форум, англ. World Science Forum), де була висловлена необхідність щільнішої взаємодії між наукою й суспільством. Услід конференції 1999 року, ЮНЕСКО офіційно заснувала Всесвітній день науки, проголосивши його на загальній конференції в 2001 році. Вперше в глобальному масштабі Всесвітній день науки був відзначений 2002 року.
Перш за все, керівні органи наукових товариств організовують та координують поточну діяльність гуртків кафедр університету шляхом заохочення, підтримки та ініціювання самостійної науково-дослідної роботи студентів та молодих вчених, підвищення теоретичного рівня та практичної значущості досліджень. Невід’ємним є пошук і підтримка талановитих дослідників серед студентів та молодих вчених університету, надання їм усебічної допомоги. Так, найталановитіші студенти за поданням Рад наукових товариств отримують різноманітні премії та іменні стипендії. Найкращі рекомендуються до участі у міжнародних програмах академічного обміну. Перспективні студенти-науковці отримують рекомендацію на наукову роботу в стінах рідного університету.
Науковий керівник студентського наукового товариства, голова Ради молодих вчених, Олена Тюлєнєва:
– Студенти Буковинського державного медичного університету щорічно беруть участь у Всеукраїнських конкурсах наукових робіт, де показують високий рівень підготовки. Окрім того, наші студенти та молоді вчені постійно демонструють результати своїх досліджень на місцевих, всеукраїнських та закордонних наукових форумах. Слід відмітити, що наші науковці вже створили позитивний імідж та підтримують престиж БДМУ в м.Берлін (Німеччина), м.Лейден (Королівство Нідерланди), м.Познань (Польща), м.Крайова (Румунія) та багато інших.
Міжнародна медико-фармацевтична конференція студентів і молодих вчених
Щорічно ми проводимо цілий ряд наукових заходів, проте особливої уваги заслуговує щорічна Міжнародна медико-фармацевтична конференція студентів і молодих вчених, що відбувається у наших стінах. Навесні минулого навчального року ми провели вже 10-ту Ювілейну конференцію, що, до слова, з наступного року буде кваліфікуватися як конгрес – на щабель вище. Зважаючи на те, що такий конгрес становить велике значення в оцінці діяльності наукового товариства загалом, його організація вимагає особливої відповідальності. Так, наш щорічний науковий форум динамічно розвивається, відповідаючи світовим тенденціям.
Коли електронна реєстрація на окремій веб-сторінці конгресу, виконаній у декількох мовах, уже стала стандартом, ми пішли далі: створили символіку та розповсюджуємо флаєри інформаційного характеру по університетах Європи з метою реклами. Крім того, наш конгрес у світі знають як BIMCO – Bukovinian International Medical Congress (Буковинський міжнародний медичний конгрес) – просто та лаконічно. Як результат наших інноваційних дій маємо збільшення кількості країн-учасниць в 2013 році до 10 (7 в 2012 році), серед яких: Франція, Німеччина, Чехія, Польща, Румунія, Росія, Молдова та ін. Крім того, прогресивно збільшується число учасників: понад 800 у 2013 році (540 у 2012 році), з них понад 100 молодих науковців з-за кордону. Це, без сумніву, є свідченням європейського рівня проведення наукових заходів
Наукове товариство Буковинського державного медичного університету видає всеукраїнський журнал молодих вчених “Хист”, де можуть друкуватися оприлюднювати свій науковий доробок студенти та молоді науковці. Для цього потрібно провести дослідження на високому рівні та відповідним чином оформити роботу, і, після рекомендації редакційною колегією, роботу буде опубліковано. Найактивніші студенти по закінченню медичного університету можуть мати у творчому доробку й понад десяток публікацій.
Заступник голови Ради молодих вчених з міжнародної діяльності, Маркіян Степанченко:
– Міжнародну співпрацю вважаємо пріоритетним напрямом. Крім активного розширення міжнародних рамок щорічного наукового форуму, активно беремо участь у різноманітних наукових подіях Європи та світу. Студенти та молоді науковці щороку стажуються у провідних клініках та університетах США, Німеччини, Австрії, Франції та Румунії. Нещодавно отримали пропозицію від наукового товариства Медичного університету Сілезії (м. Катовіце, Польща) взяти участь у міжнародному дослідженні у галузі психіатрії, що буде реалізовано найближчим часом.
Одним з перспективних напрямів розвитку студентської науки є вступ до міжнародних студентських організацій, таких як EMSA – European Medical Students’ Association (Європейська асоціація студентів-медиків) та IFMSA – International Federation of Medical Students’ Associations (Міжнародна федерація асоціацій студентів-медиків). Перша дасть змогу молодим науковцям активізувати участь у міжнародних студентських дослідженнях, рекламувати власні заходи та публікувати результати досліджень у JEMSA – журналі асоціації. Друга ж організація дасть змогу студентам стажуватися у клініках всього світу.
Хотілося б додати, що студентське наукове товариство Буковинського державного медичного університету сприяє підвищенню якості фахової підготовки та кваліфікаційного рівня майбутніх лікарів, розвитку наукового потенціалу та лідерських здібностей молодих науковців, здобуття та примноження престижу України на міжнародній арені.
Матеріал підготував: Маркіян Степанченко, заступник Голови ради молодих вчених БДМУ