День слов’янської писемності і культури – це не просто дата в календарі. Це нагадування про витоки духовної величі, історичну і культурну самобутність нашого народу.
Щороку 24 травня ми вшановуємо пам’ять святих рівноапостольних братів Кирила і Мефодія – творців слов’янської абетки, просвітителів, які відкрили слов’янському світові шлях до знання, освіти й духовного зростання.
У ІХ столітті завдяки місіонерській діяльності братів було створено глаголицю – першу слов’янську абетку, що стала основою для розвитку кирилиці. Їхній переклад богословської літератури старослов’янською мовою сприяв поширенню грамотності серед слов’янських народів, формуванню національної свідомості та зміцненню християнської віри. Писемність стала тим могутнім інструментом, що з’єднав мову, культуру, духовність і державність.
Для студентів – майбутніх медиків – це свято має особливе значення. Адже саме слово, мова і знання лежать в основі медицини як науки і як мистецтва лікування. Щодня ми переконуємося: освіта – це не лише передача інформації, а глибокий культурний і моральний процес. Історія слов’янської писемності – це історія збереження і передання цінностей від покоління до покоління.
Чернівці – місто багатьох мов, культур і традицій – є справжнім уособленням тієї багатогранності, яку несе в собі слов’янський культурний світ. Буковина завжди була прикладом толерантності, відкритості і поваги до спадщини різних народів. Саме тому святкування Дня слов’янської писемності у стінах нашого університету є ще одним підтвердженням важливості єдності у різноманітті, сили знання і слова.
Сьогодні, у 2025 році, ми як ніколи розуміємо: мова – це не лише засіб спілкування, це душа народу. Бережімо рідну мову, підтримуймо освіту, плекатимемо культуру, адже в цьому – наше майбутнє.
На кафедрі суспільних наук та українознавства не оминули відзначення цієї дати. Студенти різних факультетів активно долучилися до низки заходів. Зокрема, студенти 1та 2 груп стоматологічного факультету у рамках вивчення вибіркової навчальної дисципліни «Культура наукової мови стоматолога: термінологічний аспект» презентували студентські есе та мультимедійні проєкти про значення рідної мови та писемності в медичній освіті та професії лікаря: «Кирилиця в нашому житті», «Слов’янські мови – жива спадщина для майбутніх поколінь», «Мовна мозаїка Буковини» (організатор – доцентка кафедри Лариса ШУТАК).
Для студентів 1-3 груп стоматологічного факультету прочитано лекцію на тему: «Писемність і медицина: сила слова в науці». Ця науково-популярна лекція репрезентувала роль мови в медичній практиці: від старослов’янських медичних трактатів до сучасної української медичної термінології (організатор – доцентка кафедри Лариса ШУТАК).
Зі студентами 3 групи 1 курсу стоматологічного факультету проведено вікторину на тему: «Кирилиця: код минулого» (організатор – доцентка кафедри Алла ТКАЧ). Завдання вікторини містили питання на знання слов’янських абеток, історичних фактів, розпізнавання давніх символів, читання написів старослов’янською та давньоукраїнською мовами.
Студенти медичного факультету (1 курс, 1 група) провели тематичний захід на тему «Звуки слова», де поринули в історію свята, декламували поезію та прозу слов’янських авторів. А студенти цього ж факультету 5 групи підготували круглий стіл на тему: «Роль професійної української мови у процесі становлення сучасного медика» (організатор – доцентка кафедри Лариса ШУТАК).
Збереження мови, розвиток культури й утвердження національної ідентичності – важливі складові формування інтелектуальної еліти України.
Вітаємо з Днем слов’янської писемності та культури! Пам’ятаймо про наше коріння, розвиваймо духовність і шануймо слово – основу будь-якої великої справи.
Інформацію підготувала доцентка зво кафедри суспільних наук та українознавства Лариса ШУТАК