Згідно рішення Міжнародної спілки проти раку (UICC) 4 лютого проводиться Всесвітній день боротьби з раком. Його метою є привернення уваги населення та органів охорони здоров’я держави та області до попередження, виявлення та лікування даної хвороби. Актуальність цього захворювання не викликає сумнівів, адже з року в рік спостерігається невпинне зростання захворюваності та смертності населення.
Рак займає друге місце в структурі смертності населення України, поступаючись лише серцево-судинним захворюванням. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка, з яких третину складають люди працездатного віку. Згідно з оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже половину випадків раку можливо попередити, адже саме фактори зовнішнього середовища та спосіб життя відіграють значну роль в розвитку раку, такі як забруднення навколишнього середовища, неправильний спосіб харчування, малорухливий спосіб життя та паління.
На сьогодні зростає частота виявлення раку в пізніх стадіях, що можна пояснити відсутністю настороженості населення до злоякісних хвороб, незнанням прийомів самообстеження та способів профілактики і здорового способу життя. Необхідно підвищувати інформованість населення, що могло би сприяти покращанню раннього виявлення та діагностики раку, адже профілактична поведінка є найкращою запорукою попередження захворювань людини.
До Всесвітнього дня боротьби з раком кафедрою онкології та радіології Буковинського державного медичного університету заплановано низку заходів:
1 лютого в прямому ефірі Чернівецької обласної державної телерадіокомпанії відбулося засідання “круглого столу” щодо профілактики та боротьби з раком. У засіданні взяли участь професор О.І. Іващук, завідувач кафедри, проректор з наукової роботи і міжнародних зв’язків БДМУ, доцент А.О. Гонца, головний лікар Чернівецького обласного онкологічного диспансеру та лікарі-онкологи. Ці фахівці також візьмуть участь у програмі “Телевізійна студія А 3”, яка відбудеться 2 лютого. Тема програми “Чи є дієвою державна програма боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року?”.
Доцентом О.П. Пересуньком прочитано цикл лекцій акушеркам, фельдшерам ФАПів та лікарям акушерам-гінекологам районів зі скринінгу раку шийки матки.
До Всесвітнього дня боротьби з раком працівниками кафедри були опубліковані в друкованих засобах масової інформації області наступні статті: “Фактори ризику розвитку раку молочної залози” (Р.В. Сенютович, Е.В. Олійник), “Що потрібно знати про меланому?” (Б.І. Шумко), “Рання діагностика раку молочної залози” (В.В. Шульгіна).
null