На кафедрі педіатрії, неонатології та перинатальної медицини БДМУ та клінічних базах кафедри проводиться симуляційний тренінг “Основи нейрофізіології. Стандартна та амплітудно-інтегрована ЕЕГ у новонароджених та дітей раннього віку” для лікарів-неонатологів, дитячих анестезіологів, педіатрів та дитячих неврологів.
Під час СТ лікарі мають можливість:
- набути теоретичні знання щодо показів, правил технічного запису та алгоритму інтерпретації стандартної та аЕЕГ у найменших пацієнтів відділень інтенсивної терапії;
- власноруч провести запис стандартної та аЕЕГ за участю справжнього пацієнта та інтерпретувати отримані результати;
- навчитися проводити диференційну діагностику різноманітних патологічних станів на прикладі чисельних клінічних випадків з власної практики неонатальних відділень.
Неонатальна електроенцефалографія (ЕЕГ) – один з найбільш цінних діагностичних методів обстеження функціонального стану нервової системи новонароджених дітей різного гестаційного віку. Він надає об’єктивну інформацію щодо фонової електричної активності головного мозку, ступеня його зрілості, наявності судомної активності тощо. Медичний персонал, який здійснює догляд та лікування неонатальних пацієнтів у відділеннях інтенсивної терапії, повинен володіти основними теоретичними знаннями та практичними навичками щодо особливостей підготовки, запису та інтерпретації результатів ЕЕГ.
Показання до проведення ЕЕГ у новонароджених дітей:
- Оцінка ступеню зрілості центральної нервової системи (ЦНС);
- Прогноз результатів гіпоксично-ішемічного пошкодження ЦНС;
- Виявлення та оцінка судомної активності (поодинокі судоми, повторювальні, епістатус);
- Оцінка ефективності медикаментозної корекції судом;
- Оцінка циклічності періодів сну та неспання – предикторів сприятливого неврологічного результату ураження ЦНС у новонароджених;
- Визначення показань до проведення, моніторинг безпеки та оцінка ефективності лікувальної гіпотермії;
- Визначення ефективності анестезії.
ЕЕГ та одночасна відеореєстрація дозволяє оцінити біоелектричну активність головного мозку у пацієнтів із судомами або пароксизмальними станами та співвіднести зміни на ЕЕГ з клінічними симптомами та поведінковою реакцією пацієнта. Синхронізований відеозапис документує пароксизмальні рухові події та допомагає виключити артефакти, такі як втручання медичного персоналу, ручна вентиляція легень, ендотрахеальна аспірація, смоктання тощо.
Амплітудно-інтегрована електроенцефалографія (аЕЕГ) – метод тривалого моніторингу функції головного мозку, при якому сигнал ЕЕГ фільтрується, масштабується та стискається у часі. аЕЕГ все частіше використовується у ВІТН для безперервної оцінки церебральної активності новонароджених з гіпоксичним пошкодженням ЦНС, вродженими порушеннями метаболізму, при передчасному народженні, під час проведення лікувальної гіпотермії, у новонароджених з вадами серця, метаболічними захворюваннями, внутрішньошлуночковими крововиливами, відкритою артеріальною протокою, сепсисом тощо. Поєднання аЕЕГ та ЕЕГ (аЕЕГ/ЕЕГ) з можливістю безперервного відеоспостереження за пацієнтом є клінічним стандартним моніторингом у багатьох ВІТН в усьому світі.
Пам’ятаємо, що нейромоніторинг є критично важливим для пацієнтів відділень інтенсивної терапії!!!
Матеріал підготувала:
Професор ЗВО кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини, д.мед.н. Анастасія БАБІНЦЕВА