Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Розлади, пов’язані із травмою та стресом

Розлади, пов’язані із травмою та стресом

21 травня 2025 р. асистент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології  ім. С.М. Савенка Наталія Іванова провела інтерактивну  лекцію  для лікарів-інтернів зі спеціальності “Психіатрія” та курсантів  циклу спеціалізації  “Клінічна  психологія” на актуальну тему:

“Розлади, пов’язані із травмою та стресом. Сучасні стратегії діагностики та лікування”.

    Під час лекції слухачів ознайомлено з сучасними поглядами на класифікацію, особливості діагностики та клінічних проявів розладів, виникнення яких пов’язане з впливом  психологічної  травми та стресових чинників.

  • Під стресом у психології розуміють особливий стан психіки, організму в цілому, який визначається широкою мобілізацією функціональних резервів для подолання будь-якого стресового (часто екстремального) впливу.
  • Травматичний стрес — це особлива форма загальної стресової реакції, за якої відбувається перевантаження психологічних, фізіологічних та адаптаційних можливостей людини. У цьому випадку стрес для людини є травматичним та може стати причиною психологічної травми (В. Г. Ромек, В. О. Конторович, О. І. Крукович, 2004).
  • До стресорів, що виходять за межі звичайного людського досвіду, належать ті події, які можуть травмувати психіку майже будь-якої здорової людини: стихійні лиха; техногенні катастрофи; події, які є результатом цілеспрямованої, нерідко злочинної діяльності (диверсії, терористичні акти, тортури, масове насильство, бойові дії, попадання у “ситуацію заручника”, руйнування власного будинку тощо).
  • Теоретичні моделі ПТСР: психодинамічний (психоаналітичний) підхід; • когнітивний підхід; • психосоціальний підхід; • психобіологічний (психофізіологічний) підхід.

Було встановлено, що найефективнішими є три сукупні (застосовувані комплексно) стратегії боротьби з ПТСР:

 – цілеспрямоване повернення до спогадів про травмуючу подію з метою її аналізу та повного усвідомлення всіх обставин;

– усвідомлення носієм травматичного досвіду оборотного значення травматичної події для подальшого життя;

– реадаптація потерпілого та вироблення навичок самодопомоги, що здійснюється за допомогою професійних психологів (І. Г. Малкіна-Пих, 2008).

 Розглянуто сучасні погляди на діагностику розладів, пов’язаних з травмою та стресом, обговорено стратегії лікування, включно з уніфікованим клінічним протоколом  МОЗ України, протоколами  NICE та іншими новими рекомендаціями.

Також, проведено демонстраційний огляд тематичного пацієнта, обговорено діагноз, диференційний діагноз та тактику лікування.

ПРИВАТБАНК

Отримувач платежу
Мельничук Олександр Миколайович
Картка
4731 1856 3202 3484
IBAN:
UA593052990262086400936203888
Рахунок отримувача:
262086400936203888
Приват24 – https://www.privat24.ua/send/a1v11

МОНОБАНК

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/7xFpdiBGs
💳Номер картки банки
5375 4112 0409 0778

Корисно знати