21 травня 2025 р. асистент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка Наталія Іванова провела інтерактивну лекцію для лікарів-інтернів зі спеціальності “Психіатрія” та курсантів циклу спеціалізації “Клінічна психологія” на актуальну тему:
“Розлади, пов’язані із травмою та стресом. Сучасні стратегії діагностики та лікування”.
Під час лекції слухачів ознайомлено з сучасними поглядами на класифікацію, особливості діагностики та клінічних проявів розладів, виникнення яких пов’язане з впливом психологічної травми та стресових чинників.
- Під стресом у психології розуміють особливий стан психіки, організму в цілому, який визначається широкою мобілізацією функціональних резервів для подолання будь-якого стресового (часто екстремального) впливу.
- Травматичний стрес — це особлива форма загальної стресової реакції, за якої відбувається перевантаження психологічних, фізіологічних та адаптаційних можливостей людини. У цьому випадку стрес для людини є травматичним та може стати причиною психологічної травми (В. Г. Ромек, В. О. Конторович, О. І. Крукович, 2004).
- До стресорів, що виходять за межі звичайного людського досвіду, належать ті події, які можуть травмувати психіку майже будь-якої здорової людини: стихійні лиха; техногенні катастрофи; події, які є результатом цілеспрямованої, нерідко злочинної діяльності (диверсії, терористичні акти, тортури, масове насильство, бойові дії, попадання у “ситуацію заручника”, руйнування власного будинку тощо).
- Теоретичні моделі ПТСР: психодинамічний (психоаналітичний) підхід; • когнітивний підхід; • психосоціальний підхід; • психобіологічний (психофізіологічний) підхід.
Було встановлено, що найефективнішими є три сукупні (застосовувані комплексно) стратегії боротьби з ПТСР:
– цілеспрямоване повернення до спогадів про травмуючу подію з метою її аналізу та повного усвідомлення всіх обставин;
– усвідомлення носієм травматичного досвіду оборотного значення травматичної події для подальшого життя;
– реадаптація потерпілого та вироблення навичок самодопомоги, що здійснюється за допомогою професійних психологів (І. Г. Малкіна-Пих, 2008).
Розглянуто сучасні погляди на діагностику розладів, пов’язаних з травмою та стресом, обговорено стратегії лікування, включно з уніфікованим клінічним протоколом МОЗ України, протоколами NICE та іншими новими рекомендаціями.
Також, проведено демонстраційний огляд тематичного пацієнта, обговорено діагноз, диференційний діагноз та тактику лікування.