Свято вишиванки – це можливість показати увесь спектр,
усе багатство національної культури – і традиційної, і сучасної.
Леся Воронюк
15 травня українці відзначають свято національної ідентичності й високодуховної краси, незламної сили і єднання – Всесвітній день вишиванки.
Вишита сорочка – найцінніше українське надбання, що передається з покоління у покоління як найдорожчий скарб – пам’ять родоводу і генетичний код нації. У вишиванці кожен стібок, кожен хрестик, красивий гаптований візерунок – то сакральна абетка історії України. Це мова, якою співає українська душа; полотно, скроплене кров’ю у незламній боротьбі за волю; нитка, що єднає українців крізь століття; безмежна любов і глибока шана до віковічних традицій.
З нагоди Міжнародного дня вишиванки на кафедрі суспільних наук та українознавства (завідувач – професор Антоній МОЙСЕЙ) викладачами-філологами (доценти Алла ТКАЧ, Галина НАВЧУК, Лариса ШУТАК) організовано й проведено низку культурно-просвітницьких заходів: літературні читання, народознавчі години, інформаційні бесіди, круглі столи, флешмоби.
Студенти 3 групи І курсу медичного факультету (спеціальність «Медицина») взяли активну участь у літературно-мистецькій годині «Українська вишиванка: закодована вічність в узорах» (модератор – доцент кафедри Алла ТКАЧ). Студенти-першокурсники підготували й успішно презентували інформаційно-пізнавальні доповіді на теми: «Вишиванка – ДНК нації», «Сакральний зміст української вишитої сорочки». У рубриці «Любов’ю створена краса» здобувачі освіти розповідали захоплюючі історії вишиванок своєї родини. Наприклад, Христина ОЛІЙНИЧ одягнула вишиванку своєї матері та з особливим трепетом і ніжністю поділилася сімейною історією появи такої весільної сорочки, що відтворює традиції й етніку Буковини. Юліанна ЗАЗДРА представила однокурсникам унікальний скарб родини – автентичну вишиванку прабабусі – й розповіла секрети створення й зберігання неймовірної буковинської краси. Колоритній сорочці-оберегу понад 70 років.
Для студентів 4 групи І курсу медичного факультету (спеціальність «Медицина») зорганізовано національно-патріотичний захід на тему: «Вишиванка – символ української ідентичності: від давнини до сьогодення» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ). Учасники дійства підготували презентаційні матеріали про український стрій; розповідали багато цікавих фактів про вишиванку; про приналежність до українства, що не стирається кордонами; про традиції, які живуть не в музеях чи архівах, а в серці. Етномандрівка регіонами України представила багатющі орнаменти вишитих сорочок, про що ділилися студенти: Уляна СУРМИК (вишиванки Волині), Ірина ПУШКАР (колорит Одещини), Лілла-Естера ФОРКОШ (символіка і кольори Закарпаття), Георгій ЯНЄВ (вишивана Полтавщина).
Студенти 1 групи І курсу медичного факультету (спеціальність «Медицина») підготували поетичний захід на тему: «Поезія у вишиванці» (організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК). Студенти вдало поєднали красу рідного слова й національного вбрання: одягнені у вишиванки майстерно декламували вірші українських поетів.
Студенти 5 групи І курсу взяли участь у мистецькому заході на тему: «Вишиванка як символ національної єдності» (організатор – доцент Лариса ШУТАК). Здобувачі вищої освіти розповіли про особливості української вишиванки, символіку кольорів, історію створення вишитих сорочок у різних регіонах нашої держави.
Зі студентами 2-ї групи І курсу медичного факультету проведено круглий стіл на тему «Вишиванка – генетичний код українців», під час якого йшлося про те, що українську вишивку називають «молитвою без слів», а вишита сорочка є головним оберегом людини. А студентам 6-ї групи І курсу прочитано інформаційно-просвітницьку міні-лекцію на тему «Мальовничість візерунків української сорочки», метою якої був аналіз типових старовинних і сучасних зразків вишивок (орнаментів, символів, технік і кольорів) за регіонами (організатор – доцент Галина НАВЧУК) .
Як бачимо, вишиванка – це особлива реліквія, самобутня спадщина і символ живої нації. Вишиванка сьогодні – це «шеврон на формі, це малюнок на бронежилеті, це оберіг у рюкзаку, … те, що виборюємо кров’ю, вогнем і незламною волею» (сторінка 71 ОЄБ ДШВ ЗС України).
Отож тримаймо стрій, дорогі українці, бережімо й плекаймо культуру єдності, гідності, сміливості і мирного майбутнього!
Дякуємо ЗСУ за можливість одягнути вишиванку і мати українське небо!
Слава Україні!
Героям слава!
Інформацію підготувала Алла ТКАЧ –
доцент закладу вищої освіти кафедри суспільних наук та українознавства