Цукровий діабет є серйозною глобальною проблемою охорони здоров’я через високі темпи поширення, значний тягар ускладнень та економічні витрати. У світі діагностовано понад 530 мільйонів випадків цукрового діабету, і, за прогнозами, до 2045 року ця цифра може зрости до 700 мільйонів. Більшість пацієнтів (понад 90%) мають цукровий діабет 2 типу, але дедалі більше уваги приділяється також діабету 1 типу, оскільки він вимагає спеціалізованого догляду та контролю на всіх етапах життя. Важливо, що майже половина людей із діабетом не знають про свій діагноз, а тому не отримують необхідного лікування, що підвищує ризик ускладнень, таких як серцево-судинні та неврологічні захворювання, хвороби нирок, порушення зору і синдром діабетичної стопи.
Всесвітній день боротьби з діабетом, який щорічно проводять 14 листопада, є важливим моментом для привернення уваги до цієї глобальної проблеми. Заснований у 1991 році, цей день нагадує про необхідність комплексного підходу до профілактики, лікування та підтримки людей з діабетом.
Кампанія 2024 року спрямована на підвищення обізнаності про емоційний та психосоціальний аспект діабету. Це новий фокус, покликаний підкреслити необхідність психологічної підтримки пацієнтів і подолання стигматизації (упередженого ставлення) з боку оточуючих.
У рамках відзначення Всесвітнього дня діабету завідувачем кафедри, професором Наталією Пашковською 5 листопада 2024 року було організовано проведення конференції Асоціації ендокринологів Чернівецької області «Ендокринні аспекти ожиріння: сучасні стандарти надання допомоги», в рамках якої була прочитана лекція на тему: «Інноваційні підходи до діагностики та лікування ожиріння у пацієнтів з предіабетом і цукровим діабетом 2-го типу». Доценти кафедри виступили з короткими доповідями з питань інших ендокринних форм ожиріння.
13 листопада, напередодні Дня діабету, доценти Руслана Ляшук та Юлія Марчук провели анкетування населення м. Чернівці з метою запобігати розвитку та раннього виявлення цукрового діабету спільно зі студентами 8 групи 4 курсу Медичного факультету Буковинського державного медичного університету, які поширювали листівки з інформацією про цукровий діабет, тематичну літературу, а також проводили анкетування перехожих на предмет встановлення ступеня ризику виникнення цукрового діабету.
14 листопада доцент Ірина Царик провела круглий стіл зі студентами 4 курсу 45 групи Медико-фармацевтичного факультету на тему «Ментальні розлади у пацієнтів з цукровим діабетом», розібрали можливості діагностики та корекції депресивних станів у таких пацієнтів.
Цьогорічний Всесвітній день діабету зосереджує увагу на важливості комплексного підходу до захворювання, що враховує не лише медичні, а й емоційні аспекти життя пацієнтів. Це дає змогу краще зрозуміти потреби людей із діабетом, створити навколо них середовище підтримки та допомогти в управлінні як фізичними, так і психологічними викликами, з якими вони стикаються щодня. Усі ці зусилля спрямовані на покращення якості життя пацієнтів і привернення уваги до проблем, що робить цей день важливою подією для суспільства в цілому.
Інформацію підготували професор Наталія Пашковська, доцент Ірина Царик