Психічне здоров’я – це невіднятна частина і важливий компонент здоров’я людини. Воно визначається як стан добробуту, за якого кожна людина може реалізувати свої здібності та особистий потенціал, протистояти життєвим стресам, продуктивно й плідно працювати, робити свій внесок в життя суспільства.
Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) відзначається за ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я (World Federation for Mental Health), щороку 10 жовтня.
Основна мета WMHD – інформування населення щодо проблем психічного здоров’я і способів його профілактики.В умовах повномасштабної війни в Україні та хронічного стресу, цей день набуває ще більшої актуальності.
З нагоди Дня психічного здоров’я професорсько-викладацьким складом кафедри психології та філософії проведено низку заходів.
Зокрема:
4 жовтня 2023 р. доценткою кафедри психології та філософії Мариною ТИМОФІЄВОЮ та студентками 1-2 курсів, спеціальності «Медична психологія» Ангеліною МАКАРОВОЮ, Анастасією БІДЮК та Мариною ОЛІЙНИК підготовлено та проведено тренінг до Дня психічного здоров’я на тему: «Арттерапія в осмисленні емоцій». Під час заходу учасники набували знань, навичок та вмінь: усвідомлювати, приймати, розуміти свої емоції та емоції інших. Цей тренінг ознайомив студентів з основами емоційного інтелекту, що даватиме студентам можливість застосовувати набуті знання на практиці, досліджувати складні питання та проблеми в умовах моделювання ситуацій, близьких до реального життя, досліджувати власні емоційні стани, розвивати важливі якості, формувати ціннісні орієнтації та компетентності, які необхідні для формування та подальшої роботи медичного психолога.
4-5 жовтня 2023 року студентами 3-го курсу, спеціальності «Медична психологія» Діаною ПОПОВИЧ та Массімо ГАЛАН було розроблено та проведено, за принципом «рівний-рівному», дводенний тренінг на тему «Ораторство без Страху. Подолання сценічного страху та навчання ораторської майстерності». Куратор тренінгу – викладач кафедри психології та філософії Матвій ДАРІЙЧУК.
З вітальним словом до учасників заходу звернувся ректор БДМУ – Ігор ГЕРУШ та проректор з науково-педагогічної роботи Володимир ХОДОРОВСЬКИЙ. До тренінгу долучились Ніна ЗОРІЙ – проректор з науково-педагогічної роботи та виховання, Таміла СОРОКМАН – декан медичного факультету №4, Олександр ПОЛІЩУК – керівник Медико-психологічного центру, а також професорсько-викладацький склад кафедри психології та філософії і кафедри анатомії людини.
Спікери заходу ділилися зі студентами теоретичними та практичними навичками, які допоможуть навчитися керувати своїм страхом сцени та стати справжнім оратором. Окремими блоками тренінгу було тренування вмінь та навичок через рольову гру. Протягом двох днів учасники дізналися, що таке емоційний інтелект і для чого він потрібен оратору, які є мовні типи ораторів, навчилися відрізняти ознаки тривожності перед виступом та розглянули шляхи подолання сценічного страху.
6 жовтня 2023 року студентами 1-го та 4-го курсу, спеціальності «Медична психологія» було проведено тренінг у формі рольової гри до Дня психічного здоров’я: «Ментальне здоров’я українців в часи війни» під т’юторством викладача кафедри Вікторії ОСИПЕНКО та за активної участі професорки Алли БОРИСЮК і викладача Матвія ДАРІЙЧУКА. Мета заходу – створити умови та опрацювати навички просвітницько-профілактичної діяльності лікаря-психолога. Цінність заходу полягала у передачі досвіду та вмінь студентами 4 курсу своїм колегам – першокурсникам, з дотриманням алгоритмів проведення професійної просвітницької роботи.
Окрім того, 6 жовтня 2023 року було проведено інтерактивну онлайн-лекцію, в рамках курсів ПК Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької ОВА, для психологів закладів освіти Чернівецької області на тему: «Використання психодраматичних технік для формування ефективних копінг-стратегій та розвитку стресостійкості в період війни». Лектор – викладач кафедри Вікторія ОСИПЕНКО.
9 жовтня 2023 року професорка Алла БОРИСЮК провела інформаційний захід зі студентами спеціальності «Медична психологія», присвячений Дню ментального здоров’я.
Під час цього заходу акцентувалась увага присутніх на важливості та значущості психічного здоров’я загалом та в умовах воєнного стану, зокрема.
Професорка Алла БОРИСЮК розповіла про різноманітні аспекти психічного здоров’я, наголосивши на тому, що вони є фундаментом для щасливого та задовільного життя. Було зроблено акцент на складових психічного здоров’я, включаючи емоційний стан, когнітивні функції, соціальні аспекти та біопсихосоціальну модель. Особливими цінними були психологічні поради щодо способів самодопомоги та підтримки психічного здоров’я.
До Всесвітнього дня психічного здоровʼя/ World Mental Health Day 9 жовтня 2023 року на відкритому засіданні наукового гуртка кафедри психології та філософії відбулась зустріч із студентами спеціальності «Медична психологія». Темою засідання було «Психічне здоровʼя студентської молоді у часи війни». Вітальне слово взяла завідувач кафедри, професор Алла БОРИСЮК, де було означено актуальність теми та важливість турботи про власне психічне здоровʼя. Голова студентського науково гуртка – викладач Анна СЛУБСЬКА, у рамках зустрічі представила наукові інтереси професорсько-викладацького складу кафедри.
Основною частиною зустрічі став тренінг присвячений турботі про психічне здоровʼя студентів у часи війни, ведучими якого були викладачі кафедри: Вікторія ОСИПЕНКО та Микита ГЛУЩЕНКО. Під час тренінгу студенти обговорювали що таке психічне здоровʼя, визначали норму психічного здоровʼя, досліджували способи підтримки та турботи про власне психічне здоровʼя, роль медичного психолога у сфері охорони психічного здоровʼя тощо. До тренінгу активно долучились також доцент Марина ТИМОФІЄВА та викладач Матвій ДАРІЙЧУК.
10 жовтня 2023 року професорсько-викладацький склад кафедри психології та філософії разом зі студентами спеціальності «Медична психологія» взяли активну участь у заході «День ментального здоров’я в Чернівецькій громаді». Метою заходу, організованого в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської, є зробити піклування про своє ментальне здоров’я звичним для українців. Людина має відчувати турботу про свій ментальний стан та мати у доступі усі можливості (зокрема, державні) і ресурси, аби подбати про нього – нагадати кожному з нас про важливість ментального здоров’я. У межах заходу на Театральній площі, відбувалось практичне виконання вправ, що знімають стрес та напругу. Фахівці та експерти у галузі медицини і ментального здоров’я продемонстрували п’ять вправ, що заспокоюють та відволікають від тривоги. Студенти БДМУ, спеціальності «Медична психологія», як майбутні фахівці у сфері ментального здоров’я, проводили психологічну просвіту чернівчанам та гостями нашого міста.
Війна в Україні та її наслідки обумовлюють цінність і необхідність психічного здоров’я громадян України загалом і студентства БДМУ зокрема.