• Українська
  • English
Безпечні умови праці – запорука здоров’я медичних працівників
Безпечні умови праці – запорука здоров’я медичних працівників

Безпечні умови праці – запорука здоров’я медичних працівників

ДЕНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ. 28 квітня Україна разом з усім світом відзначає Всесвітній День охорони праці. Стан охорони праці, рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності працівників системи охорони здоров’я є серйозною соціально-економічною проблемою галузі, яка безпосередньо впливає на надання медичної допомоги.

Охорона праці є невід’ємною складовою забезпечення гармонійного розвитку суспільства. Саме тому важливо пам’ятати, що розвиток культури охорони праці у суспільстві – запорука збереження здоров’я працівників.

Медичні працівники мають надзвичайно розумове, психоемоційне навантаження, адже несуть відповідальність за життя і здоров’я своїх пацієнтів, ця професія вимагає швидкого прийняття рішень, самодисципліни, уміння зберігати високу працездатність в екстремальних умовах. Часто лікувально-діагностичні, реанімаційні заходи, оперативні втручання проводяться в нічний час.

Науково-технічний прогрес призвів до поліпшення технічної оснащеності лікувальних установ, впровадження більш досконалого обладнання, інструментарію, застосування нових лікарських препаратів і освоєння нових методів діагностики та лікування, а це ставить перед медициною нові проблеми, які потребують якнайшвидшого вирішення.

Девіз цьогорічного Всесвітнього дня охорони праці “Безпека праці та здоров’я під час використання хімічних речовин на виробництві”. Невід’ємним компонентом сучасного виробництва та найважливішою складовою професійної діяльності у медичній сфері є використання найрізноманітніших хімічних речовин, з якими у вигляді сировини, основних та побічних виробів, а також відходів постійно контактують працівники охорони здоров’я. Повітряне середовище багатьох лікувально-профілактичних закладів різного профілю, і особливо стаціонарних відділень, операційних блоків, а також аптечних закладів, патологоанатомічних відділень та прозекторських, реанімаційних палат, пологових залів та кабінетів хірургічної стоматології, як правило, забруднене цілим рядом шкідливих хімічних речовин та їх сполук внаслідок використання анестетиків та наркотичних препаратів, парів ефірів, спиртів, а також мийних та дезінфікуючих засобів.

Щоб запобігти негативному впливу…

Щоб запобігти негативного впливу шкідливих виробничих чинників на організм медичного персоналу існує перевірена та відпрацьована часом практика вжиття заходів та використання засобів захисту працівниками, а саме: заміна у технологічних процесах шкідливих речовин на менш шкідливі; удосконалення технологічних процесів та устаткування, використання засобів індивідуального та колективного захисту; контроль за вмістом шкідливих речовин у повітрі робочої зони; автоматизація виробництва, своєчасне проведення технічного діагностування обладнання, механізмів, устаткування тощо.

Пошук оптимального балансу між використанням хімічних речовин та заходами профілактики і контролю за їх негативним впливом на працівників, повинні стати базовим пріоритетом під час розробки та впровадження національних програм у країні, а мінімізація застосування хімічних речовин на виробництві для роботодавців.

Матеріал підготувала: Ірина Візнюк, асистент кафедри гігієни та екології

Корисно знати