• Українська
 • English
Які методи підтримки правильної гігієни ротової порожнини?
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Які методи підтримки правильної гігієни ротової порожнини?

Які методи підтримки правильної гігієни ротової порожнини?

Найнеобхідніша умова для здоров’я зубів та ясен – це підтримка правильної гігієни ротової порожнини.

Здорові зуби – це не просто складова привабливої зовнішності та гарного самопочуття. Це ще і запорука повноцінного харчування і розбірливої мови. Від стану ротової порожнини багато в чому залежить здоров’я Вашого організму в цілому.

Щоденна профілактика, у тому числі правильне чищення зубів зубною щіткою і зубною ниткою, дозволяє запобігти розвитку захворювань ротової порожнини, і ці процедури є менш болісними, дорогими та проблемними, ніж лікування уражень, які могли б бути зупинені на початковій стадії.

Між регулярними візитами до стоматолога кожен із нас має дотримуватися простих рекомендацій, що значно зменшує ризик розвитку карієсу, пародонтиту й інших захворювань ротової порожнини. До них відносяться:

 • Двічі на день чистіть зуби зубною щіткою і щодня прочищайте міжзубні простори зубною ниткою
 • Дотримуйтеся збалансованого режиму харчування, обмежуючи проміжні закуски між основними прийомами їжі
 • Використовуйте продукти для догляду за ротовою порожниною із вмістом фтору, у тому числі й зубну пасту із вмістом фтору
  • Полощіть рот ополіскувачами із вмістом фтору, дотримуючись рекомендацій Вашого стоматолога
  • Якщо Ви живете в місцевості, де вода не фторується, стежте за тим, щоб Ваша дитина у віці до 12 років споживала збагачену фтором воду або харчову добавку фтору.

Які спеціальні вимоги до догляду за ротовою порожниною в дорослому віці?

Навіть при правильному догляді за зубами і яснами дорослим може знадобитися спеціальна допомога в підтримці гігієни ротової порожнини. На щастя, Ваш стоматолог може у більшості випадків успішно задовольнити ці вимоги.

 • Пародонтит починається на стадії гінгівіту і на цій стадії є оборотним. Симптоми гінгівіту – почервоніння, набряклість і кровоточива хворобливість ясен під час чищення зубів зубною щіткою. Якщо Ви помітили деякі із цих симптомів, зверніться до стоматолога – до того, як хвороба набула важкого характеру. У пізній стадії пародонтит може призвести до втрати зубів.
 • Здоров’я ротової порожнини може також вплинути на загальне здоров’я організму. Нещодавні дослідження вказують на взаємозв’язок пародонтиту та інших хвороб, наприклад, діабету і серцево-судинних захворювань, а також можливий взаємозв’язок пародонтиту і передчасних пологів. Для профілактики пародонтиту необхідно чистити зуби не менше двох разів на день, використовувати зубну нитку щодня і регулярно проходити огляди та професійне чищення зубів у стоматолога раз на шість місяців.

 

З віком можливий розвиток карієсу на раніше запломбованих поверхнях зубів (відомий, як вторинний, рецидивний карієс), а також на їхніх кореневих поверхнях. Тому важливо чистити зуби зубною пастою із вмістом фтору і регулярно відвідувати стоматолога.

З віком також підвищується чутливість зубів. З віком у результаті опущення ясен відбувається оголення коренів зубів, не захищених емаллю. При впливі температурних подразників (холодної або гарячої їжі та напоїв) на тканині зуба виникає болісне відчуття. В особливих випадках болісне відчуття може бути викликане також осмотичними (солодке, кисле) подразниками та ефектом випару (рух холодного повітря). Якщо у Вас виникають болісні відчуття, необхідно використовувати зубну пасту, спеціально розроблену для чутливих зубів. Якщо симптом не зникає, відвідайте стоматолога – гіперестезія може вказувати на більш серйозне захворювання, наприклад, карієс, або ушкодження – наявність тріснутого або зламаного зуба.

Для зміцнення ушкоджених зубів використовуються коронки. Коронка прикриває або повністю приховує ушкоджений зуб. Коронка не тільки підтримує ушкоджений зуб, вона може також поліпшити його зовнішній вигляд, форму або змикання із зубним рядом. Для заміщення видалених і втрачених зубів використовуються імплантанти і мостові протези. Імплантанти заміщають один або декілька зубів, а також можуть використовуватися для кріплення повних або часткових мостових протезів. Стоматолог допоможе Вам прийняти правильне рішення щодо встановлення зубних імплантантів. Мости рекомендуються для заміщення одного або декількох зубів. Вони покривають ділянку, на якій відсутні зуби. Мости кріпляться до натуральних зубів або імплантантів, що встановлені з країв проміжку.

 

Як впливає харчування на здоров’я ротової порожнини? 

Правильна дієта є необхідною і для оптимального здоров’я всього організму, і для збереження здорових ясен і зубів. Споживання дієти, що містить усі необхідні Вашому організму поживні речовини та мінерали, дозволить Вам боротися з інфекцією ротової порожнини, яка призводить до розвитку пародонтиту. До того ж вживання твердої їжі з високим вмістом целюлози (фруктів, овочів) допомагає очищати зуби і тканини ротової порожнини. Залишки м’якої липкої їжі накопичуються на жувальних поверхнях та у міжзубних просторах, сприяючи утворенню зубного нальоту.

При споживанні їжі, багатої на цукор і крохмаль, бактерії, що містяться у зубному камені, виробляють кислоти, що впливають на Ваші зуби принаймні протягом 20 і більше хвилин після закінчення прийому їжі. Для запобігання руйнуванню зубної емалі, необхідно обмежити кількість перекусів і напоїв, споживаних між основними прийомами їжі. Якщо Вам необхідно перекусити, надавайте перевагу поживним продуктам, таким, як сир, сирі овочі, йогурт без додавання цукру і фрукти.

Щоб зберегти зуби довгий час здоровими та міцними:

 1. не варто чергування між собою дуже холодну та дуже гарячу їжу та напої (це, до речі, шкідливо і для Вашого шлунку);
 2. солодкі страви ліпше їсти після вживання їжі, а не до; не менше 2 разів на рік слід відвідувати стоматолога;
 3. регулярне застосування зубних паст на лікувальних травах значно знижує кровоточивість ясен, сприяє загоєнню ранок;
 4. для ретельнішого догляду за зубами знадобляться зубочистки та спеціальна зубна шовкова нитка – флос;
 5. дотримуватися “дієти” для зубів. У вашому раціоні мають бути продукти, що містять: кальцій (молочні продукти) – захищає зуби від перепадів температури та ушкоджень, а за його нестачі зуби кришаться, сточуються. Фосфор (риба) – відповідає за міцність емалі й регулює правильний розподіл кальцію в організмі.Фтор (буряк, мед, гарбуз, морські продукти) – без нього емаль не може протистояти кислоті, яка є в слині, і карієсу. Залізо (печінка, яловичина, гречка, абрикоси) – за його нестачі порушується кровообіг у яснах і може розвинутися пародонтоз. Вітамін D (риб’ячий жир, оселедці, молоко, яйця, печінка) – допомагає організму засвоювати фосфор і кальцій, а при його нестачі на зубах можуть утворюватися камені. Вітамін В6 (печінка, пророщені зерна пшениці, волоські горіхи, банани, яловичина, гречані і пшеничні крупи) – відповідає за здоров’я зубів та ясен. Вітамін С (солодкий перець, цитрусові, чорна смородина, цибуля, часник, буряк, зелений горошок, капуста, картопля, помідори, яблука) – нестача його може спричинити цингу.

 

Матеріал підготували асистент кафедри хірургічної та дитячої стоматології Дмитренко Роман Романович, лікарі-інтерни-стоматологи Луб’янська Христина, Терлецька Оксана, Юрків Роман

Корисно знати