• Українська
  • English
Роберт Кох та відкриття збудника туберкульозу
Роберт Кох та відкриття збудника туберкульозу

Роберт Кох та відкриття збудника туберкульозу

Роберт Кох (нім. Robert Koch; 11 грудня1843 – 27 травня1910) – німецький мікробіолог, один з основоположників сучасної бактеріології і епідеміології, лауреат Нобелівської премії.

Основні праці Коха присвячені виявленню мікроорганізмів – збудників інфекційних хвороб і розробці методів боротьби з ними. З цією метою Кох зробив експедиції до Єгипту, Індії. Вперше одержав чисту культуру раніше відкритої бацили сибірки, чим довів її здатність утворювати спори, і пояснив шляхи розповсюдження сибірки. У 1884 році він сформулював, так звані, постулати Коха – правила визначення інфекційних захворювань.

Однак, найбільшого тріумфу Кох досяг 24 березня 1882, коли оголосив про те, що зумів виділити бактерію, що зумовлює туберкульоз. У той час це захворювання було однією з головних причин смертності. Наприклад, у Німеччині від туберкульозу тоді помирала кожна сьома людина. Кох приготував вакцину з ослаблених бактерій туберкульозу, але попередити захворювання за допомогою цієї вакцини йому не вдалося. Ця вакцина під назвою туберкуліну дотепер застосовується як допоміжний засіб при діагностиці туберкульозу. Щеплення проти туберкульозу було знайдене тільки через декілька років після смерті Коха, але це ніяк не зменшує важливості відкриття і заслуг Коха в справі боротьби з туберкульозом. Він не тільки відкрив палички туберкульозу, але і довів, що певні види бактерій завжди викликають певну хворобу. Крім того, Кох розробив метод селекції окремих видів бактерій і їх культивації в штучних середовищах.

У 1905 р. Кох за “дослідження й відкриття, що стосуються лікування туберкульозу” був визнаний гідним Нобелівської премії з фізіології й медицини. У Нобелівській лекції Кох сказав, що, якщо оглянути поглядом шлях, “який пройдений за останні роки в боротьбі з таким широко розповсюдженим захворюванням, як туберкульоз, ми не зможемо не констатувати, що тут були зроблені перші найважливіші кроки”. За ці найважливіші кроки Роберт Кох був удостоєний Нобелівській премії, а відкриті ним бактерії одержали назву «паличок Коха».

Матеріал підготував: завідувач кафедри мікробіології та вірусології проф. С.Дейнека.

Корисно знати