• Українська
  • English
Спланована вагітність – здорова дитина
Спланована вагітність – здорова дитина

Спланована вагітність – здорова дитина

Народження дитини – щасливе, важливе, але й відповідальна подія.

Щоб щастя, пов’язане з поповненням сімейства, ніщо не затьмарило, потрібно ретельно готуватися до цього серйозного кроку. Це величезна трагедія для батьків, коли їхня дитина народжується хворим або слабким.

Щоб знизити ризик цього нещастя, майбутнім батькам необхідно звернути увагу на своє здоров’я, на спосіб життя і на деякі інші фактори. Сучасна медицина здатна допомогти в плануванні вагітності. Якщо пара почала планувати вагітність, то і майбутня мати, і батько повинні пройти спеціальне медичне обстеження, щоб вчасно виявити можливі проблеми зі здоров’ям, приховані захворювання, інфекції і т. д., які здатні несприятливо вплинути на перебіг вагітності і на дитину (ризик викидня, розвитку патології і т.д.).

Якщо ж ви дізналися, що вже вагітні, то у вас попереду є ще кілька місяців для підготовки до народження здорової дитини. Необхідно також пройти обстеження, поговорити з лікарями, з іншими батьками, які можуть поділитися своїм досвідом, внести зміни в свій спосіб життя, наприклад, відмовитися від куріння, і так далі. Проте найкраще, коли вагітність була заздалегідь спланована і продумана. Але найголовніша умова – це здоров’я і правильний спосіб життя батьків при зачатті дитини, а для жінки – і під час вагітності, при виношування дитини.

Важко посперечатися з тим, що у здорових батьків більше шансів народити здорову дитину. Програми планування та підготовки до вагітності займають одні з найвищих позицій у світі. Отже, для забезпечення сприятливого перебігу вагітності та пологів необхідно разом з чоловіком пройти комплексне обстеження, принаймні, за три місяці до планованої вагітності. Потрібно вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, берегтися від захворювань, відмовитися від куріння і так далі. Коли вагітність наступила, необхідно стати відразу ж на облік у лікаря, а також виконувати його рекомендації.

У розвинених країнах пари проходять медичне обстеження навіть до вступу в шлюб, щоб дізнатися про стан здоров’я в цілому і здатність до народження здорової потомства зокрема.

На розвиток плода впливають практично будь-які захворювання майбутніх батьків, особливо матері. А хронічні захворювання майбутньої матері можуть навіть ускладнювати вагітність. Тому консультація лікаря просто необхідна. У наші дні здоров’я майбутніх батьків стає серйозною проблемою, так як у всьому світі всього 25% чоловіків і жінок мають по-справжньому гарне здоров’я. Існують захворювання, при яких вагітність може бути протипоказана. До таких захворювань належать:

– порок серця важкого ступеня з порушеннями кровообігу (задишка, набряки, порушення серцевого ритму і т.д.);

– гіпертонічна хвороба важкого ступеня з порушенням кровообігу;

– легенева недостатність, інші тяжкі захворювання легень

– важкий перебіг цукрового діабету, захворювань наднирників, щитовидної залози;

– ниркова недостатність , що стала результатом нефриту, пієлонефриту і т. д.;

– ревматичний процес;

– онкологічні захворювання, особливо злоякісні;

– деякі вірусні інфекції (токсоплазмоз, кір, краснуха і т. д.);

– сильна короткозорість, відшарування сітківки;

– отосклероз;

– деякі спадкові хвороби.

У дитини може виникнути спадкове захворювання, якщо патологічний ген буде переданий йому навіть від зовні здорових батьків, але які є при цьому носіями цього гена. Але й у дійсно здорових батьків, на жаль, може народитися дитина з спадковим захворюванням або з пороком, якщо в статевих клітинах батьків сталися несприятливі зміни, і нормальний ген став патологічним. Ризик цих несприятливих змін з віком збільшується, особливо після 40 років. Тому перед плануванням вагітності важливо проконсультуватися не лише з акушером-гінекологом, а й з лікарем-генетиком.

Не тільки жінкам, а й чоловікам, у яких є спадкові хвороби, часом не рекомендується мати своїх дітей. Тому чоловіки теж повинні бути відповідальні і теж пройти обстеження.

Плануючи вагітність, необхідно усунути всі інфекції та їх осередки в організмі. Наприклад, несприятливий вплив на внутрішньоутробний розвиток плода можуть мати тонзиліт, гайморит, бронхіт, синусит, цистит, захворювання зубів (навіть звичайний карієс), захворювання сечостатевої системи і статевих органів.

Вагітні, які страждають пороком серця, туберкульоз, цукровим діабетом та іншими захворюваннями, але які все ж хочуть мати дітей, повинні лікуватися спеціальними комплексними методами, розробленими для вагітних. Ці методи здатні знизити, а іноді й усунути неблаготворно вплив хвороби матері на майбутню дитину. У спеціальних пологових відділеннях, зі спеціальною підготовкою та лікуванням хворі жінки все частіше народжують здорових малюків.

В останні роки зростає рівень захворюваності статевими інфекціями, такими як гонокок, хламідії, кандиди, уреаплазми, мікоплазми, гарднерелла, вірус папіломи людини, вірус герпесу, цитомегаловірус, а також гепатит і ВІЛ. Іноді можливо безсимптомний, приховане носійство інфекцій, вірусів і захворювань, але під час вагітності знижується імунітет і опірність організму, тому інфекції можуть загостритися. До того ж мати може передати захворювання дитині. Тому необхідно виявити і вилікувати ЗПСШ до вагітності, це знизить можливий ризик передачі захворювання дитині.

Дуже небезпечний для жінки на ранніх термінах вагітності вірус краснухи – у дитини може сформуватися безліч вад. Необхідно провести вакцинацію від краснухи за 3 місяці до вагітності для вироблення антитіл, які будуть ефективно захищати дитину.

Під час вагітності збільшується навантаження на організм жінки, більш напружено працюють багато систем організму, особливо серцево-судинна, репродуктивна, ендокринна, а також печінка і нирки. Тому так важливо, плануючи вагітність, виявити всі можливі хронічні захворювання, які можуть стати причиною порушення сприятливого перебігу вагітності.

Ще дуже важливо пам’ятати майбутнім батькам, що вживання алкоголю і наркотиків, а також паління (для майбутньої матері і пасивне в тому числі) несприятливо впливають на майбутню дитину.

Будьте уважні до себе, до свого здоров’я, а також до здоров’я вашого майбутнього малюка. Все у ваших руках. Адже це величезне щастя – народити здорову дитину! Важко посперечатися з твердження про те, що “Здорові батьки – здорова дитина”.

Матеріал підготувала: асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Аліса Гошовська

Корисно знати