• Українська
  • English
Бути донором: почесно, легко і найголовніше – корисно
легко і найголовніше – корисно

Бути донором: почесно, легко і найголовніше – корисно

Донорство крові в Україні з кожним роком набирає обертів.

Особливо важливим воно стало зараз в зв?язку з останніми кричущими подіями на Сході. У період війни, коли кожна крапля крові на вагу золота, дефіцит донорської крові може мати трагічні наслідки.  Приємно усвідомлювати той факт, що є в нашій країні люди, яким не все одно. Адже кожний раз, коли ти здаєш кров ? ти рятуєш чиєсь життя.

Одноразово донор може здати 470 мл крові. На перший погляд цифра велика, але якщо розібратися, то це лише 10-та частина від усієї крові людини. Здавати можна як цільну кров, так і її компоненти: плазму, еритроцити, тромбоцити. Зазвичай здають цільну кров, тому що це значно швидше і простіше.

Взагалі регулярна здача крові навіть корисна. Вона допомагає покращити кровотворення, вивести з організму надлишок заліза, який може викликати онкологічні та серцеві патології. Також донорство стимулює загальну активацію та відновлення організму, сприяє нормалізації кровообігу, профілактує серцево-судинні захворювання, стимулює імунну систему, зменшує навантаження на печінку та селезінку. Ще один великий плюс заключається в здатності організму протистояти надмірним кровотечам та значно швидше відновлюватися після них.

Не дивлячись на численні плюси, лікарі не рекомендують донорам здавати кров частіше 4-5 разів на рік. Бажано за два дні до здачі не навантажувати себе фізичною працею, не їсти жирну та смажену їжу. Категорично забороняється вживати спиртні напої напередодні та в день здачі крові. Після здачі донор повинен декілька днів вести не активний спосіб життят та гарно відпочити.

Донором може стати кожний громадянин України, якому виповнилося 18 років та який пройшов необхідне медичне обстеження, за умови відсутності протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України.

У свою чергу держава забезпечує донора двома вихідними днями, безкоштовним сніданком та обідом або еквівалентною грошовою винагородою. Безпосередньо перед здачею крові донор абсолютно безкоштовно проходить медичне обстеження. Про втрату заробітної платні в ці дні переживати не варто, середній заробіток, в будь-якому випадку, зберігається. Що ж до стипендій, то студент має право отримати премію у розмірі 25% від стипендії, якщо він протягом року безкоштовно здасть кров або її компоненти, щоі дорівнюватиме двом разовим максимальним дозам. Таку грошову допомогу має виплатити сам навчальний заклад.

Також законом України передбачено присвоєння донору статусу “Почесного донора України”, якщо він безоплатно здасть кров у кількості 40 разових максимальних доз, незалежно від періодів часу між здачею крові. Такі особи отримують відповідне посвідчення і їм вручається нагрудний знак “Почесний донор України” в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Почесні донори мають право:

  • Отримати безкоштовно позачергово зубопротезування у державних закладах охорони здоров’я;
  • Першочергово придбати ліки зі знижкою 50% від їх вартості за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я;
  • Безкоштовно отримати донорську кров та її препарати, необхідні для його особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я;
  • Позачергово придбати путівку для санаторно-курортного лікування за місцем навчання або роботи, а також позачергово лікуватися у закладах охорони здоров’я;
  • Позачергово забезпечуватися протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;
  • Використовувати чергову щорічно оплачувану відпустку у зручний для себе час;
  • Отримувати надбавку в розмірі 20% до мінімальної пенсії, що нараховується за віком;
  • Отримання пільгових кредитних позичок на будівництво індивідуального житла, що передбачено програмами розвитку донорства крові в Україні.

Донорство – місія благородна і вкрай необхідна для суспільства. Тому потрібно пам’ятати, що твоя допомога  необхідна не тільки в день донора, а кожного дня, кожну хвилину, кожну мить.

Матеріал підготував: асистент кафедри хірургії П.В. Мороз

Корисно знати