Цікаві факти про ефірні олії

• Ефірні олії використовувалися протягом тисячоліть у різних культурах з лікувальною та оздоровчою метою. Докази та письмові історичні джерела вказують, що ефірні олії використовувалися в стародавніх цивілізаціях, таких як Єгипет, Китай та Індія.
  • Попри свою назву, ефірні олії технічно не є оліями.Вони не містять жирних кислот, які є ключовим компонентом того, що ми звикли вважати олією.
  • Ефірні олії не можуть бути запатентовані.
  • Ефірні олії зазвичай видобувають з рослин за допомогою процесу, який називається дистиляцією, часто за допомогою пари. Інші методи включають холодне пресування та екстракцію розчинником.
  • Ефірні олії є висококонцентрованими, що означає, що вони мають сильний аромат і силу. Зазвичай їх розбавляють олією-носієм (емульгатором) перед нанесенням на шкіру.
  • Багато ефірних олій використовуються в ароматерапії, додатковій терапії, коли олії вдихаються або наносяться на шкіру для поліпшення фізичного або емоційного стану. Наприклад, лавандова олія часто використовується для заспокійливого ефекту, а олія м’яти надає енергійності.
  • Ефірні олії використовуються в різних сферах, окрім ароматерапії. Завдяки своїм ароматичним та антибактеріальним властивостям вони входять до складу побутової хімії, засобів особистої гігієни та косметичних засобів.
  • Ефірні олії містять дуже маленькі молекули, які можуть проникнути через шкіру та увійти в кровотік. Однак ідея про те, що вони можуть “дуже глибоко” проходити через шкіру та м’язи, може бути трохи помилковою. Коли ефірна олія наноситься на шкіру (зазвичай у розведеному вигляді), її молекули проходять через зовнішній шар шкіри, або епідерміс. Звідти вони проникають у глибший шар шкіри, відомий як дерма. У дермі молекули олії можуть бути увібрані кровоносними судинами і поширені по організму.
  • Деякі дослідження показують, що ефірні олії можуть впливати різні системи організму, включаючи нервову систему і систему кровообігу. Однак ефекти можуть сильно змінюватись в залежності від типу ефірної олії та методу її використання.
  • Варто зауважити, що хоча ефірні олії можуть мати багато корисних властивостей, вони також можуть спричинити подразнення шкіри або алергічні реакції у деяких людей. Тому завжди важливо проводити тест на невеликій ділянці шкіри перед застосуванням нової ефірної олії.
  • Джерела постачання ефірних олій є важливим аспектом їх виробництва. Надмірний збір врожаю та екологічна шкода можуть виникнути, якщо рослини не є екологічно чистими.
  • Чистота ефірної олії може суттєво впливати на її властивості та користь. Чисті ефірні олії не містять жодних синтетичних хімічних речовин або розбавляючих олій.
  • Ефірні олії слід зберігати в прохолодному, темному місці, щоб зберегти їх терапевтичні властивості. Більшість з них зберігають у скляних пляшках темного кольору, щоб захистити їх від сонячного світла, яке може зіпсувати олію.
  • Деякі ефірні олії можуть бути шкідливими для домашніх тварин, особливо котів і собак. Перш ніж використовувати ефірні олії поруч з домашніми тваринами, необхідно провести дослідження та проконсультуватися з ветеринаром.

ЕФІРНІ ОЛІЇ У ПАРФУМЕРІЇ

Ефірні олії відіграють ключову роль у створенні парфумерії. Вони є основним джерелом натуральних ароматів, що використовуються в парфумерії, і забезпечують унікальні та складні аромати, які не можна відтворити синтетичними засобами.

• ЯКІ ЕФІРНІ ОЛІЇ НЕБЕЗПЕЧНІ?

Важливо пам’ятати, що, попри їхню популярність в ароматерапії та інших цілях, деякі ефірні олії можуть бути шкідливими або небезпечними при неправильному використанні. Ось деякі з них:
Олія чайного дерева: Хоча ця олія часто використовується для своїх антисептичних властивостей, вона може бути токсичною при ковтанні.
Олія гвоздики: Ця олія дуже сильна і може спричинити подразнення шкіри або слизових оболонок при неправильному використанні.
Олія касії: Воно може спричинити опіки шкіри або подразнення, особливо у тих, хто має чутливу шкіру.
Масло ялівцю: Його слід уникати під час вагітності, оскільки воно може стимулювати матку та викликати скорочення.
Олія кориці: Це масло дуже дратівливе і може спричинити алергічні реакції.
Олія розмарину та гіацинту: Вони можуть бути токсичними при надлишку та призвести до серйозних нервових та дихальних проблем.
Також найбільш токсичними є ефірні олії гірчиці, пижма, туї, полину.
Завжди важливо консультуватися з кваліфікованим спеціалістом з ароматерапії або лікарем перед використанням ефірних олій, особливо для дітей, вагітних або матерів-годувальниць, старших людей або людей з хронічними захворюваннями. І пам’ятайте, що багато ефірних олій можуть бути шкідливими для домашніх тварин.

КУДИ НЕ МОЖНА НАНОСИТИ ЕФІРНІ ОЛІЇ?

Ефірні олії – це концентрована субстанція, потрібно бути дуже обережними у застосуванні.
Не можна застосовувати ефірні олії в чистому вигляді та наносити на слизові оболонки та шкіру без базової олії, крім двох ефірних олій: чайне дерево та лаванда.

Матеріал підготувала

Доцент кафедри патологічної фізіології Слободян К.В.