Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Куди зникають горобці?

Куди зникають горобці?

20 березня відзначається Всесвітній день горобців. Це свято призначене для підвищення обізнаності про такого птаха як хатній горобець, а також інших поширених в міському середовищі птахів.

Горобці можуть прожити від 4 до 5 років у дикій природі. Вони зазвичай літають зі швидкістю 38 км на годину. За необхідності (в разі небезпеки) вони можуть розігнатися до швидкості 50 км на годину. Горобець є символом вірності в Японії завдяки своєму доброзичливому характеру і здатності жити в групах. Цікаво, що дослідження поведінки цих птахів виявило їхню «особистість», яка включає такі риси, як сміливість, активність та здатність до дослідження. Ці поведінкові характеристики формують цілісний поведінковий синдром, що робить горобців унікальними у світі природи.

Зініціювала відзначення Всесвітнього дня горобця організація Nature Forever Society, заснована відомим природоохоронцем Мохаммедом Ділаваром. Цей день, який припадає на 20 березня, спрямований на привернення уваги до збереження популяції горобців, що стрімко зменшується у світі та Україні. Основні загрози для цих пташок – це забруднення довкілля, урбанізація, глобальне потепління та виснаження природних ресурсів.

Українське товариство охорони птахів оголошувало минулий, 2024 рік, роком горобця хатнього. Причиною цього став факт зникнення маленьких пернатих з багатьох населених пунктів України.

Такі звичні для українців птахи зникають з декількох причин:

– через зменшення кількості приватних будинків, під стріхами та шифером яких люблять гніздитися птахи. Для них немає щілин, все ізольовано, скрізь бетон і пластик;

– мало їжі – смітники, які були кормовою базою пташок, тепер не підходять для добування їжі: сміття здебільшого викидають у щільних поліетиленових пакетах, у закриті пластикові контейнери, тому птахам важко дістатися до харчових відходів;

– зменшення кількості домашніх господарств, де тримають свійську птицю;

– зникнення колгоспних елеваторів та доступу до зернових;

– значна кількість безпритульних котів у містах, що полюють на горобців;

– війна та гучні звуки – бойові дії, постійні вибухи та російські атаки лякають птахів, тому вони вимушені шукати притулку в інших місцях.

Окрім того, як зауважують орнітологи, що у містах горобці можуть зникати й з іншої причини – надмірне прибирання. Так, зрізані гілки й дерева, та скошена трава позбавляють птахів місць для життя. Горобці полюбляють жити на гілках, а у траві – часто шукають комах, якими можна поживитися та якими влітку вигодовують пташенят.

Горобці зникають не лише в Україні, а й у європейських містах. Це підтверджують дослідження благодійної британської організації Royal Society for Protection of Birds (RSPB), міжнародної організації захисту птахів BirdLife International та Чеського товариства орнітології. Вчені з’ясували, що у країнах ЄС та Великій Британії у період з 1980 по 2017 рік загальна чисельність птахів, що гніздяться, скоротилася на 600 мільйонів особин. Найбільше постраждав хатній горобець – зникло близько 227 мільйонів особин.

Чим ж небезпечне зникнення горобців у наших містах та селах?

Горобці відіграють важливу роль в екосистемі нашої країни, а їхнє зникнення матиме серйозні наслідки. По-перше, почнуть гинути дерева, оскільки будуть розмножуватися шкідники. За приблизними підрахунками, за період вигодовування одного виводку горобці знищують близько 30 тисяч комах. Як наслідок – дерева у парку й скверах будуть гнити, оскільки їх зсередини будуть з’їдати шкідники.

За словами науковців, через зникнення горобців буде швидко розмножувати каштанова міль, якою харчувалися пернаті. Її розмноження призведе до того, що на кущах і деревах спочатку будуть з’являтися руді плями, а після – рослина почне псуватися й в результаті загине.

По-друге, зникнення горобців може спричинити голод. Реальним доказом цього є ситуація, яка склалася у Китаї наприкінці 1950-х років. Тоді влада вирішила боротися з горобцями, яких стало дуже багато, і населення забивало пернатих палицями. Однак це спричинило фатальні наслідки, адже на городах почали розмножуватися гусениці, які знищували весь врожай. Відтак у країні почався голод й понад 20 мільйонів китайців померло.

Слід пам’ятати, що горобці – це важлива частина екосистеми, тому важливо допомогти їм, щоб не зіткнутися з серйозними наслідками. Так, люди можуть висаджувати більше дерев та кущів, що створить для пернатих нові місця для гніздування та захистку.

Окрім того, найпростіший крок – годівниця. Особливо це актуально в холодний період року і птахам складніше знайти їжу. Її можна зробити з пластикової пляшки, картонного пакета, дерев’яної дошки чи просто придбати у магазині готову. Годівницю слід наповнювати насінням, крупами чи крихтами хліба та підвішувати на балконі чи на гілках дерев. Такий простий крок допоможе врятувати популяцію птахів, які підтримують нашу екосистему й роблять важливі для людей речі, які, на перший погляд, залишаються непомітними.

Цікаві факти про горобців.

Горобці живуть поряд з людиною вже понад 10 тисяч років.

Під час польоту у горобців серце б’ється зі швидкістю понад 1000 ударів на хвилину і тому вони не можуть довго літати та відпочивають кожні 15-20 хвилин. У спокої серце горобця робить 400-600 ударів на хвилину.

Якщо горобця дуже сильно налякати він може померти від інфаркту.

Через особливу будову своїх очей горобці бачать світ у рожевих відтінках. Вони бояться блискучих смужок і чомусь не люблять синій колір.

До 1860 р. в США не було горобців, їх завезли з Великої Британії до Бостона, щоб знищити гусінь, яка поїдала листя дерев. У місті навіть є пам’ятник горобцю.

Про горобця згадується навіть у Біблії.

Усього на Землі налічується понад 1 мільярда горобців.

Температура тіла горобця – 41-42 градуси за Цельсієм, а вага дорослої пташки близько 25-35 грам.

Інформацію підготував к.біол.н.,

доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Андрій МІХЄЄВ

Корисно знати