Що таке холодова алергія?

Рум’янець на  щоках завдено вважати ознакою здоров’я і краси, якщо він зникає швидко після повернення з морозу в тепле приміщення. Але якщо зберігається впродовж тривалого часу і щоки далі палають вогнем, цілком можливо, що це симптом патологічних реакцій на холод.

Що таке холодова алергія?

Холодова алергія – це реакція шкіри на дію низьких температур, що виявляється у вигляді лущення, висипання по типу кропив’янки або червоних плям на відкритих ділянках тіла: обличчі та руках. Симптоми холодової алергії можуть проявлятися з різною інтенсивністю в залежності від загального стану здоров’я хворого і тривалості перебування на холоді. Єдиним поясненням є підвищена чутливість деяких людей і слабкість імунної системи. Алергія на холод може з’явитися при таких умовах: контакті з дуже холодною водою в побуті або під час купання у відкритих водоймах. Під час вживання занадто холодних напоїв або їжі. Різка зміна температур у зимовий час: вихід на вулицю з дому, особливо у вітряну погоду.

Основні симптоми холодової алергії:

• почервоніння;
  • свербіж шкіри;
  • кропив’янка;
  • великі пухирці;
  • набряк в ураженій ділянці;
  • нежить;
  • головний біль.

Найчастіше ці симптоми з’являються на відкритих ділянках тіла (обличчя, руки). Як правило, симптоми холодової алергії не загрожують життю, але можуть суттєво його зіпсувати, достатньо навіть невеликого зниження температури або контакту з холодною водою.

Найкращим засобом профілактики буде запобігання впливу низьких температур. Якщо це неможливо, а саме:

• одягайтеся за сезоном, не забувайте про рукавички, капюшон і теплий шарф;
  • в холодну пору року повинно бути тепло всьому тілу;
  • намагайтесь скоротити час перебування на холоді;
  • білизна з вовни або синтетики – не варіант: вона тільки посилює дискомфорт;
  • не ігноруйте антигістамінні ліки, якщо їх призначив лікар;
  • частіше провітрюйте приміщення і користуйтеся зволожувачем повітря;
  • забезпечте шкірі правильний зимовий догляд;
  • пийте напої кімнатної температури, уникаючи морозива чи льоду;
  • коли виникне необхідність оперативного втручання, обов’язково попередьте медичний персонал про наявність у вас алергії на холод.

При перших проявах алергії на холод потрібно негайно звернутись до свого сімейного лікаря, або дерматолога. Лише лікарі можуть поставити правильний діагноз, адже таку алергію можна сплутати з іншими захворюваннями.

Наталія ЛІСНЯНСЬКА – к.мед.н., доцент кафедри патологічної фізіології БДМУ, лікар-методист ДУ «ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ УКРАЇНИ»

Марія ПЕРЕПЕЛЮК – к.мед.н., ст.викл. кафедри патологічної фізіології БДМУ