Використання стандартних коронок в дитячій стоматології

Коли мова йде про застосування зубних коронок для стоматологічного лікування дітей, дуже часто батьки бувають щиро здивовані, адже навіть не уявляють, що їх використання можливе і в дітей.

Батьки вважають, що коронки – це прерогатива виключно дорослих, а також вірять у те, що коронки дітям взагалі не потрібні, оскільки тимчасові зуби випадуть і тому це марнування часу, грошей та зусиль батьків і дітей. Але чи насправді це так?

Необхідність реставрації за допомогою стандартних коронок в дитячій стоматології вже давно підтверджена. Вони встановлюються ще з 50-х років минулого століття, але в нашій країні даний напрямок почав розвиватися не так давно. Тобто, зубні коронки успішно використовують для лікування не тільки дорослих, а й дітей. Вони допомагають зберегти зруйновані тимчасові зуби до появи постійних. Адже тимчасові зуби повинні функціонувати в порожнині рота від 5 до 10 років, забезпечуючи жування, формування мови, естетику і збереження місця для постійних зубів.

Які бувають коронки для дітей

Зараз існує безліч різних видів коронок для молочних зубів. Вони бувають повністю металеві, композитні, метало-композитні та цирконієві. Всі  ці конструкції представлені в різних розмірах під кожен конкретний зуб. Тому їх називають стандартними. Це означає, що не потрібно знімати відбитки і відвідувати стоматолога кілька разів, як це зазвичай відбувається у дорослих пацієнтів. Стоматолог просто підбирає необхідну за розміром коронку і дитина при першому ж візиті отримує повноцінний красивий зуб.

Як правило, для відновлення жувальної групи зубів використовують металеві коронки. Вони менш естетичні, але надійні та довговічні. Для фронтальної групи зубів доцільно використовувати цирконієві коронки. Вони естетичні, білі та красиві. Ніхто і ніколи не відрізнить їх від власного зуба.

Коли доцільно використовувати стандартні коронки в дітей

Головними показаннями до застосування коронок є:

• значне руйнування поверхні тимчасового зуба (коли втрачено понад 50% твердих тканин);
  • після проведення ендодонтичного лікування;
  • травми, механічні пошкодження відколи зубів;
  • вроджені вади розвитку твердих тканин зубів;
  • бруксизм – надмірне скреготіння, стискання щелеп;
  • неможливість коректної гігієни;
  • опора для ортодонтичних апаратів;

Випадки коли дитячі коронки ставити не можна

На жаль, не дивлячись на те, що коронки це надійний і сучасний метод лікування, є і протипоказання до їх використання. А саме:

• алергія на складові компоненти коронок (нікель або хром);
  • недостатня кількість тканин в пришийковій ділянці;
  • глибокі підясенні дефекти;
  • резорбція (розсмоктування) коренів більше ніж на 1/3 їх довжини;
  • дітям з тяжкими супутніми захворюваннями, які часто роблять МРТ, протипоказані металеві коронки. В таких випадках встановлюють коронки з цирконію.

Основні переваги протезування тимчасових зубів

Використання коронок у дітей має ряд переваг перед реставраціями:

• як правило, коронки не вимагають заміни до фізіологічної зміни зубів. Якщо фотополімерна пломба може сколюватися або випадати, то коронка просто випаде разом з коренем, коли прийде час;
  • методика постановки коронки дозволяє зробити це швидко, що важливо при лікуванні маленьких дітей;
  • коронка дуже щільно прилягає до зуба. Це перешкоджає повторному потраплянню бактерій під неї;
  • за допомогою коронок можна відновити правильну анатомічну форму зуба.

Батьки часто досить скептично ставляться до коронок, але для дитини це подарунок, яким можна пишатися та похвалитися. Адже не у кожного є «зуб принцеси» або «зуб залізної людини». Важливо розуміти, що дитяче протезування не порушує зміну прикусу та розвиток зубощелепної системи у дітей. Навпаки сприяє правильному формуванню красивої та здорової посмішки.

Тож якщо Ви хочете, щоб Ваша дитина розвивалася правильно та росла здоровою – приділяйте належну увагу її зубам.

Підготувала асистент кафедри стоматології дитячого віку Гончаренко В.А.