• Українська
  • English
Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

Останнім часом цукровий діабет набув масштабів глобальної епідемії, що призвела до величезних людських, соціальних та економічних втрат.

На даний час у світі зареєстровано більше 425 млн хворих на цукровий діабет, 1,5 млн з них –  жителі України, проте, за оцінками експертів, реальна цифра вища у рази. В Чернівецькій області на обліку перебуває близько 40 тис. хворих. Катастрофічні темпи поширення діабету сьогодні починають випереджати можливості систем охорони здоров’я надавати адекватну допомогу всім хворим. В Україні головною проблемою цукрового діабету є його пізня діагностика та низький рівень обізнаності хворих.

Гостроту проблеми визначає не тільки значне поширення захворювання, але і швидкий розвиток ускладнень, що призводять до інвалідності й смерті пацієнтів. Так, хворі на цукровий діабет у різних країнах на 60–85% формують товариства сліпих. У близько 40-50% осіб із цукровим діабетом типу 1 помирає від хронічної ниркової недостатності. Частота інфаркту міокарда за наявності діабету серед різних категорій населення зростає у 2-5 разів, інсульту – у 2-6 разів, а близько половини усіх ампутацій нижніх кінцівок, не пов’язаних із травматизмом, припадає на пацієнтів з цим захворюванням. Від цукрового діабету щорічно помирає більше людей, ніж від туберкульозу, малярії та СНІДУ разом взятих. При цьому незнання або невикористання наявних знань про це захворювання ставить під загрозу здоров’я і благополуччя майбутніх поколінь.

Зважаючи на актуальність проблеми, Всесвітня організація охорони здоров’я та Міжнародна діабетична федерація з 1989 року офіційно проголосили 14 листопада Всесвітнім днем діабету на світовому рівні.

В Україні головною проблемою цукрового діабету є його пізня діагностика та низький рівень обізнаності хворих.

За даними експертів ВООЗ кількість хворих на цукровий діабет в 2040 р. може досягти 642 млн. Від цукрового діабету щорічно помирає більше людей, ніж від туберкульозу, малярії та СНІДУ разом взятих.

Всесвітня організація охорони здоров’я та Міжнародна діабетична федерація офіційно проголосили Всесвітній день діабету 14 листопада на світовому рівні з 1989 року, на честь дня народження Ф.Бантінга, який разом із Дж. Маклеодом, Ч. Бестом та Дж. Колліпом винайшов препарат інсуліну й уперше успішно його застосував для лікування цукрового діабету.

Основною метою започаткування цих днів є підвищення обізнаності населення про це захворювання, що обумовить раннє виявлення цукрового діабету та його ускладнень, зниження фінансових витрат, а також об’єднання зусиль оточуючих для підтримки пацієнтів у реалізації себе в суспільстві, як повноправних громадян.

Щоб звернути увагу світової спільноти на специфічні проблеми хворих з цукровим діабетом, особливо дітей, підлітків, людей похилого віку і вагітних, кожного року проводяться Дні діабету під певними девізами.

Тема Всесвітнього дня діабету 2019 року: «Сім’я і діабет. Діабет стосується кожної родини».

Викладачі кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології, співробітники ОКУ «Чернівецький обласний ендокринологічний центр», студенти БДМУ організували серію акцій, присвячених цій проблемі.

Лекторій у навчальних закладах Чернівців «Обережно, діабет!»

Під керівництвом доцента кафедри Піддубної А.А. впродовж місяця студенти нашого університету виступили з лекціями на тему «Обережно, діабет!» в середніх навчальних закладах міста та області: КНТЕУ (лектори Левчук Л., Петрунів Х.), Чернівецький ліцей № 3 (лектори Галак І., Левківська О.), Чернівецький медичний коледж БДМУ (лектори Дребіт Н., Боднарчук К.), Чернівецька гімназія № 4 (лектор Маталега І.), Заставнівська загальноосвітня школа (лектори Синицька Т., Гуменюк О.).

Анкетування чернівчан щодо питань цукрового діабету

Напередодні Дня діабету (12-13 листопада) було проведено анкетування населення з метою раннього виявлення цукрового діабету студентами 9 групи 4 курсу БДМУ (Голота А., Маталега І., Дмитрюк І., Скринчук А., Стасів Т.), які поширювали листівки з інформацію про цукровий діабет, тематичну літературу, а також проводили анкетування перехожих на предмет встановлення ступеня ризику цього захворювання.

Раннє виявлення цукрового діабету

13 листопада на базі геріатричного центру під керівництвом доцента Паньківа І.В. була проведена акція по ранньому виявленню цукрового діабету у людей похилого віку, а також з метою надання консультативної допомоги. Обстежено 45 осіб, серед яких у семи вперше виявлено порушення вуглеводного обміну.

Інформаційно просвітницький захід «Діабет – право на здорове життя»

14 листопада в рамках акцій в конференц-залі Чернівецького обласного ендокринологічного центру виступили голова Асоціації ендокринологів Чернівецької області, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології професор Пашковська Н.В., головний лікар ЧОЕЦ Леонова М.О., голова ГО пацієнтів, хворих на цукровий діабет «Діабет – право на здорове життя» Поліщук І.О., які озвучили актуальні питання цукрового діабету в Україні та світі, а також окреслили основні завдання щодо покращання надання допомоги хворим на цукровий діабет в Чернівецькій області.

Зважаючи на тематику цьогорічного Дня, грамотами і подарунками за успіхи у самоконтролі цукрового діабету та профілактиці його ускладнень були відзначені найкращі родини пацієнтів.

Скринінгове обстеження чернівчан

Цього ж дня у поліклінічному відділення ЧОЕЦ відбулося скринінгове обстеження населення. Обстежено 165 осіб, серед яких у 4 вперше виявлено порушення вуглеводного обміну. Всі бажаючі отримали консультації співробітників кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології, лікарів-ендокринологів ЧОЕЦ, а також вузьких спеціалістів центру та співробітників клінічних кафедр БДМУ: нефролога, дерматовенеролога, офтальмолога, невролога, алерголога, гінеколога.

Інформація, яка має бути озвучена і усвідомлена кожним, украй проста: діабет – нестримно зростаюча епідемія, але зміна способу життя може запобігти катастрофі!

ПРИВАТБАНК

Отримувач платежу
Мельничук Олександр Миколайович
Картка
4731 1856 3202 3484
IBAN:
UA593052990262086400936203888
Рахунок отримувача:
262086400936203888
Приват24 – https://www.privat24.ua/send/a1v11

МОНОБАНК

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/7xFpdiBGs
💳Номер картки банки
5375 4112 0409 0778

Корисно знати