З метою утвердження в Україні ідеалів свободи й демократії,
збереження та отримання об’єктивної інформації про доленосні події в Україні на початку ХХІ століття, а також вшанування мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави, її європейського вибору, та на підтримку ініціативи громадськості 13 листопада 2014 року Президент України П.О. Порошенко підписав Указ № 872, яким в Україні встановлено свято – День Гідності та Свободи, що відзначається щорічно 21 листопада.
“Гідна людина не йде слідами інших людей” (Конфуцій). Під таким гаслом на кафедрі нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка з нагоди дня Гідності та Свободи проведено тематичні години спілкування зі студентами 4-го курсу медичних факультетів №1, 2, 3 (доценти Кривецька І.І., Васильєва І.І., Білоус І.І., Яремчук О.Б). Особливу увагу приділено поняттям гідності та особливостям формування внутрішньої свободи особистості.
Відповідно до визначення, гідність – це поняття моральної свідомості, яке виражає уявлення про цінність всякої людини, як моральної особистості, а також категорія етики, що означає особливе моральне ставлення людини до самої себе і ставлення до неї з боку суспільства, в якому визнається цінність особистості. Поняття гідності вживається у законодавствах численних країн та у міжнародному праві.
Почуття гідності будується на найвищих моральних ідеалах, які людина поважає в собі та інших. Гідна людина ніколи не дасть себе в образу і не дозволить принижувати. При цьому сама вона з глибокою повагою ставиться до свободи особистості інших людей. Вона розумна, добра, спілкується ввічливо, прощає іншим їх слабкості. Про таких кажуть, що вони гідні не тому що у них немає негативних рис, а тому що яскраво виражені позитивні. Гідність будується на альтруїзмі та своєчасній допомозі іншим. Така людина не стане навмисно заподіювати іншим незручності, біль і страждання. Коли у людини чітко сформовані моральні ідеали, вона щодня робить щось, щоб наблизитися до них. Гідна людина радіє кожній можливості опинитися ближче до того самого добродійного образу, що вона вибудувала у своїй свідомості. Але при цьому людська гідність не будується лише на виграних битвах і регаліях. Вона криється в людяності її вчинків. Гідна людина ніколи не зазнається, залишиться скромною. Філософ Мішель Монтень писав, що справжня людська гідність схожа з річкою, бо найглибша водойма найменше шумить.