У рамках Всеукраїнського тижня планування сім’ї студенти БДМУ провели для чернівчан та гостей міста просвітницьку акцію.
Щорічну традиційну акцію «Майбутнє варто планувати» провели студенти IV курсу (група №20) разом зі своїм куратором, асистентом кафедри акушерства, гінекології та перинатології Іриною Маринчиною.
Метою заходу є підвищення поінформованості населення з питань планування сім’ї та пропаганди здорового способу життя для збереження репродуктивного здоров’я.
Не зважаючи на значні зусилля служб планування сім’ї, щодо попередження незапланованої вагітності, ця проблема залишається дуже актуальною. З позитивного: рівень абортів за останнє десятиліття в Україні знизився в 3,7 рази і така тенденція зберігається, поширеність сучасних методів контрацепції з року в рік зростає, особливо гормональних, – розповідає організатор акції Ірина Маринчина.
Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скільки мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне – практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку. Дуже важливо знати методи запобігання небажаної вагітності. Це допоможе уникнути аборту – шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції.
Материнство неповнолітніх залишається величезною глобальною проблемою, особливою в країнах, що розвиваються. Вагітність неповнолітніх також позначається на здоров’ї, освіті й правах дівчаток; діти, які мають дітей, завдають серйозного удару по громаді й економіці держав. Щорічно близько 300 тисяч дівчат-підлітків України вступають в репродуктивний вік, а третина всіх українських підлітків розпочинають статеве життя у віці до 14 років.
Молодь має оволодіти найкращими життєвими навичками, використовувати їх в подальшому для підтримки свого здоров’я, відтворення здорового покоління. Для досягнення цього молода людина повинна знати основи здорового способу життя, опанувати культуру планування сім’ї, статевих відносин. Частота вагітності у дівчаток-підлітків повинна знизитися до мінімуму. В результаті планомірної роботи з молоддю кількість медичних абортів в Україні постійно скорочується: за п’ять останніх років – майже на чверть. Знижується також питома вага абортів у дівчаток-підлітків. Але простежується стійка тенденція до збільшення розповсюдженості гінекологічної патології серед дівчат усіх вікових груп.
Куріння, вживання алкоголю, експерименти з наркотиками обумовлюють значну частину репродуктивних втрат та низького рівня здоров’я дітей, адже в структурі причин інвалідності дітей перше місце займають вроджені аномалії та хромосомні порушення, на другому – хвороби нервової системи, на третьому – розлади психіки та поведінки.