Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Рак легше попередити, ніж лікувати
Рак легше попередити

Рак легше попередити, ніж лікувати

Щорічно 4 лютого світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби з раком – це захід, організований Міжнародним протираковим співтовариством. Мета цього дня – нагадати громадськості про те, наскільки небезпечні і поширені зараз онкологічні захворювання, як попередити, виявити та лікувати цю недугу і покращити якість життя онкологічних хворих. Адже рак є одним із найстрашніших і згубних захворювань нашої сучасної цивілізації та вважається провідною причиною смерті у всьому світі. Щорічно від цієї хвороби помирають близько 8 мільйонів людей.

Рак – не вирок, це виліковна хвороба.

“Сьогодні у структурі захворюваності на онкологічну патологію реєструється невпинне зростання ураження чоловіків злоякісними новоутвореннями товстої кишки, сечостатевої системи, шкіри, головного мозку, легенів, шлунка. У жінок – грудної залози, шкіри, шлунка, товстої кишки, репродуктивної системи, підшлункової та щитоподібної залоз,” – розповідає професор Олександр Іващук, завідувач кафедри онкології та радіології БДМУ.

Серед основних проблем онкологічної допомоги фахівець виокремлює складність своєчасної діагностики та лікування, значну його вартість, високий рівень інвалідизації і летальність хворих. Із загальної кількості 30% хворих – це люди працездатного віку. Все це зумовлено відсутністю настороженості  населення до онкозахворювань та прийомів самообстеження, нехтуванням профілактичними оглядами, запізнілим виявленням хвороби, а також недостатньою обізнаністю про можливості профілактики та ведення здорового способу життя.

Онкологічне захворювання – це завжди трагедія, – продовжує Олександр Іващук. Довгий час діагноз “онкологічна патологія” сприймався як вирок, але сьогодні рівень розвитку онкологічної науки дозволяє стверджувати: рак – не вирок, це виліковна хвороба. Багато видів раку, які колись вважалися смертним вироком, тепер можна вилікувати і продовжити активне здорове життя.

З метою профілактики цього захворювання та підвищення онкологічної настороженості співробітниками кафедри онкології та радіології Буковинського державного медичного університету розповсюджують тематичні флаєри серед жителів міста, хворих та відвідувачів онкологічного диспансеру. Листівка містить інформацію про чинники виникнення раку та рекомендації щодо профілактики цього захворювання.

Рак, Що це таке?

Рак – загальне визначення більше ніж 100 хвороб, які можуть ушкоджувати будь-яку частину організму. Це глобальна епідемія, яка може торкнутись людини будь-якого віку, з різним рівнем доходу з будь-якої країни світу. Однією з характерних ознак раку є швидке утворення аномальних клітин, які проростають за свої звичайні межі та здатні проникати в найближчі частини організму і розповсюджуватись на інші органи – утворювати метастази.

Фактори виникнення раку.

Перетворення нормальної клітини в пухлинну є багатоступеневим процесом розвитку від стадії передраку до злоякісної пухлини. Розвиток хвороби може бути ініційований як зовнішніми, так і спадковими генетичними факторами.

Вживання тютюну є значним фактором ризику, який веде до розвитку різноманітних форм раку, таких як рак легень, гортані, стравоходу, шлунку, сечового міхура, порожнини рота та інших органів.

Фактори харчування відіграють значну роль в розвитку раку, це стосується, в першу чергу, ожиріння, а також складу раціону харчування (наприклад, недостатнього вживання овочів та фруктів, надмірного вживання продуктів з високим вмістом тваринних жирів, солі, цукру).

Малорухливий спосіб життя також є певним фактором ризику розвитку раку.

Накопичені переконливі докази того, що вживання алкоголю призводить до деяких форм злоякісних новоутворень, таких як рак стравоходу, глотки, гортані, печінки, грудної залози та інших органів.

До значного забруднення території України та збільшення онкологічної захворюваності (найбільшою мірою – на рак щитовидної залози) призвела Чорнобильська катастрофа. У найближче десятиліття в Україні прогнозують подальше зростання захворюваності на рак щитовидної залози. Звертаємо вашу увагу на те, що у наш час активно досліджуються причини виникнення ракових захворювань, і це дає можливість запобігти приблизно третині нових випадків, і можливо через якийсь час з’являться вакцини проти всіх видів цього страшного захворювання.

З метою профілактики цього захворювання та підвищення онкологічної настороженості співробітниками кафедри онкології та радіології Буковинського державного медичного університету розповсюджують тематичні флаєри серед жителів міста, хворих та відвідувачів онкологічного диспансеру. Листівка містить інформацію про чинники виникнення раку та рекомендації щодо профілактики цього захворювання.

Профілактика та лікування.

Тягар захворюваності на рак можливо знизити на одну третину, використовуючи певні заходи профілактики – зміну звичок вживання алкоголю і тютюну, раціону харчування та фізичної активності, контролю за професійними шкідливими факторами, скорочення часу перебування на сонці, імунізації проти вірусу папіломи людини.

Ще на одну третину можливо покращити результати лікування раку за рахунок раннього виявлення цієї патології. Раннє виявлення надзвичайно важливе, адже чим раніше виявлено хворобу, тим ефективнішим є лікування. Мета ранньої діагностики – виявлення раку на стадії, коли він локалізований.

Медицина не стоїть на місці: методи боротьби з онкологічними захворюваннями удосконалюються з року в рік, медики ведуть пошук нових ліків, втілюють сучасне обладнання. З метою раннього виявлення онкологічних захворювань, раннього і якісного їх лікування кожному необхідно знати свою сімейну захворюваність, відповідально ставитися до профілактичних оглядів, а при підозрі на будь-яке захворювання – обов’язково звертатися до лікаря.

Вчасна діагностика – запорука успішного лікування.

Зауважимо, що боротьба з раком не може бути ефективною лише завдяки зусиллями медиків. Важливість та гостроту цієї проблеми має усвідомлювати не лише медична спільнота, а й самі пацієнти. Кожен має пам’ятати, що лікуванню максимально ефективно підлягають лише ті хвороби, котрі виявлені своєчасно, на ранніх стадіях. А ще краще їх виникнення попереджати. Комп’ютерна томографія, інструментальні засоби діагностики вважаються основою раннього виявлення раку, тому що завдяки сучасним нанотехнологіям є можливість виявляти кількість злоякісних пухлин не в міліметрах чи сантиметрах, а на рівні десятків і сотень клітин,” – наголошує професор Олександр Іващук.

Слід пам’ятати, що невідкладного звернення за медичною допомогою потребують такі елементи ранніх проявів злоякісних новоутворень як припухлості, виразки, стійкі розлади травлення, стійкий кашель, кровотечі з природних отворів тіла. Існують діагностичні методики раннього виявлення раку грудної залози – мамографія, раку шийки матки – цитологічні тести. Деякі найбільш поширені форми раку – рак грудної залози, шийки матки, ободової та прямої кишки мають високі показники ефективності лікування при умові їх раннього виявлення і лікування.

Раннє виявлення надзвичайно важливе, адже чим раніше виявлено хворобу, тим ефективнішим є лікування. Мета ранньої діагностики – виявлення раку на стадії, коли він локалізований.

Упродовж останніх років розпочато реформування онкологічної галузі в напрямку наближення до Європейських стандартів надання медичної допомоги та досягнуто значних результатів, а саме: вперше в Україні зафіксовано зменшення показника смертності від раку при постійному зростанні показника захворюваності, зменшено летальність хворих до року, підвищено рівень охоплення спеціальним лікуванням, підвищено рівень виявлення раку на ранніх стадіях та виживаності онкохворих. Запроваджено національні стандарти діагностики і лікування онкологічних хворих у роботу закладів охорони здоров’я для уніфікації діагностично-лікувального процесу в онкологічній службі України та забезпечення якісної онкологічної допомоги мешканцям держави незалежно від місця проживання.

Рак можна попередити, якщо дотримуватись певних правил.

Найголовніше, це раннє виявлення раку. Необхідно хоча б раз у рік іти на обстеження до клініки. Це є ознака загальної культури, хоча б поверхневих пізнань у медицині. Для цього слід переглянути свій спосіб життя та усвідомити, що сьогодні і у нас, і у всьому світі модно бути здоровим. Фізично, морально, духовно. Особисте здоров’я – один з пріоритетів громадян України.

Після 40 років обов’язково раз у рік проходити огляди у онколога. Складіть свій щоденний раціон харчування, який на 75 відсотків має складатися з рослинної їжі. Лише 20-25 відсотків – їжа тваринного походження. Уникайте новомодних жорстких дієт, або навпаки швидкого набирання ваги. Якщо більше двох тижнів організм обмежувати у їжі або, навпаки, піддавати щедрому застіллю, то він може відповісти утворенням пухлини. Хоча б годину в день активно рухайтесь. Якщо населення України не просто буде знати, що робити, а дійсно це робитиме, то кількість захворювань почне знижуватися. Боротьба з раком не може бути перемогою лише онкологів. Це перемога цілої держави і кожної людини зокрема. Якщо ми хочемо сьогодні переломити ситуацію, то захворювання на рак треба сприймати як загальнодержавну проблему. До цієї боротьби має приєднатись духовенство, навчаючи людей фізичної і моральної чистоти. Не повинні проходити повз проблему боротьби з раком різні фонди, благодійні організації. Кошти, які вони витратять на благородну справу, зуміють змінити психологію людей, врятувати тих, хто дійшов, можливо, до останньої риски в своєму житті.

Сумна статистика.

Як повідомляють представники ВООЗ, кількість смертельних випадків, викликаних раком, буде в Європі поступово збільшуватися. У найближчі десять років рак забере життя 84 млн. чоловік, якщо не вжити рішучих заходів. В Україні ця тема надзвичайно актуальна, адже за статистикою ВООЗ, в Україні злоякісні утворення виявляють у кожного 50-го мешканця (у світі, для порівняння, – у кожного 270-го). За рівнем захворюваності і смертності Україна займає друге місце у світі – ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка. На обліку онкологічних установ перебуває біля мільйона українців.

Згідно статистики за 2012 рік в Україні виявлено понад 166 тис. нових випадків злоякісних новоутворень. Загальний показник захворюваності досяг 363 випадків на 100 тис. населення, а показник смертності –185 випадків, (серед тих, що захворіли, понад 1000 дітей). За прогнозами медиків, до 2020 року ця недуга вражатиме вже по 200 тисяч українців щороку.

У Чернівецькій області на обліку перебуває 18 тис. 125 онкологічних хворих. Загальний показник захворюваності складає 283 випадки на 100 тис. населення, а показник смертності 167 випадки. Щорічно виявляють 2300 нових випадків цього захворювання. З кожним роком рак вражає все більше молодої категорії населення. Так от, якщо двадцять років тому такий діагноз частіше ставився людям похилого віку, то дедалі частіше такий діагноз ставиться 30-40-річним.

ПРИВАТБАНК

Отримувач платежу
Мельничук Олександр Миколайович
Картка
4731 1856 3202 3484
IBAN:
UA593052990262086400936203888
Рахунок отримувача:
262086400936203888
Приват24 – https://www.privat24.ua/send/a1v11

МОНОБАНК

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/7xFpdiBGs
💳Номер картки банки
5375 4112 0409 0778

Корисно знати