ЧАЙ – ЛІКАРСЬКА РОСЛИНА

15 грудня – міжнародний день чаю, котрий  в основному відзначають країни, в економіці яких стаття про виробництво чаю займає одне з головних місць – це Індія, Шрі Ланка, Бангладеш, Непал, Китай, В’єтнам, Індонезія, Кенія, Малайзія, Уганда, Танзанія.

Дата – 15 грудня – була вибрана не випадково. Мало хто знає про так зване Бостонське чаювання. В Америці просто викинули у воду чай, так як жителі були не згодні з новим податком на чай, введеним у Великобританії. Сталося це 16 грудня 1773 року. Таким чином, світ натякає на те, що потрібно встигнути запобігти безлічі проблем, поки вони знову не вилилися в щось подібне…

День чаю закликає людей цікавитися не тільки становищем тих, хто власне цей чай виробляє, а й властивостями самого чаю. Насамперед – залежність його дії на організм людини від сорту чаю, правил заварювання, способу його вживання та ін.

Не дотримуючись рецептури виготовлення чаю, зокрема температури екстрагенту, часу настоювання, та ін. може призвести до втрати добре відомих терапевтичних властивостей цієї лікарської рослини.

В таблиці відображена коротка порівняльна характеристика правил настоювання листків чаю найбільш часто вживаних сортів, з урахуванням фізико-хімічних властивостей біологічно активних речовин відповідних сортів.

Сорт чаю

Температура води

Час настоювання

Чорний

не ароматизований

80-90?С

4-6хв

Чорний ароматизований

70-85?С

2-3хв

Зелений

не ароматизований

80-85?С

1-2хв

Зелений  ароматизований

50-60?С

2-3хв

Білий

50-70?С

3-15хв

Звертаємо увагу на те, що ці правила не стосуються сортів чаю, котрий відпускається у пакетиках.

Серед різномаїття сортів чаю складно обрати свій, улюблений чай. Якщо про властивості чорного чаю, котрий переважно виявляє тонізуючу дію, сприяє підвищенню артеріального тиску – всім добре відомо, то про особливості дії на організм зеленого та білого чаїв мало хто обізнаний. Пропонуємо перелік сортів чаю, які при бажанні можна придбати в гастрономічних відділах супермаркетів та спеціалізованих магазинах нашого міста.

біла квітка jpg«Біла квітка» білий чай, дарує гарний настрій і тонізує нервову систему.

«Біла півонія» – білий чай виявляє охолоджувальну дію на організм, тому його найкраще вживати в теплу пору рокубіла півонія jpg

біла мавпа «Біла мавпа» – білий чай, чудово втамовує спрагу, покращує травлення.

«Срібні голки» – білий чай, рідкісний, дорого вартісний і один з найбільш шанованих китайськими цінителями чай, дуже корисний під час сильної спекисрібні голки

жасмінові перлини«Жасминові перлини» – білий чай. Поліпшує травлення і підвищує імунітет.

«Жасминовий метелик» – білий чай. Зміцнює стінки судин і сприятливо впливає на травлення.жасміновий метелик

Вежа джейдж«Вежа джейд» – білий чай. Корисний для травної системи і кровоносних судин.

«Нефритові кільця» – білий чай. Має освіжаючі властивості, а також зміцнює стінки кровоносних судин. kolca nefritovi

kolce«Жасминове кільце»
– зелений чай. Класичні властивості зеленого чаю

«Хризантемова вежа» – білий чай. Нормалізує тиск і корисний для травної системи.hrizantemova bashna

ognenij rassvet«Світанок вогню» – зелений чай. Сприятливий для травлення та кровоносної системи.

«Нефритовий лотос» – зелений чай. Зміцнює стінки кровоносних судин і стимулює роботу внутрішніх органів.нефритовий лотос jpg

жасмино клубн copy«Жасминова полуниця» – зелений чай.

«Квітка молодості» – білий чай. Дарує гарний настрій, виявляє тонізуючу дію

Бажаємо приємного чаювання!

З повагою колектив кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії

Матеріал підготувала: к.фарм.н , асистент кафедри Гаїна Ж.М.