Контрацепція людей, що живуть з ВІЛ
що живуть з ВІЛ

Контрацепція людей, що живуть з ВІЛ

Особливістю ВІЛ-інфекції є багатогранність її впливу

на медичні, демографічні, соціально-економічні, політичні аспекти суспільства. Із суто медичної проблеми охорони здоров’я населення ВІЛ-інфекція перетворюється на проблему соціального розвитку.

Ключові положення використання контрацептивів для людей, що живуть з ВІЛ:

• При непланованій і небажаній вагітності підвищується ризик передачі ВІЛ від матері до дитини та ризик соціального сирітства дітей;
  • Переривання вагітності підвищує ризик для здоров’я жінки;
  • При правильному виборі та використанні методів контрацепції ризик непланованої вагітності дуже низький;
  • Використання подвійного методу значно знижує ризик непланованої вагітності, ІПСШ, ВІЛ;
  • При виборі методу варто враховувати переваги для жінки, супутні захворювання та застосування антиретровірусної терапії;
  • Якість консультування значно впливає на прихильність до використання методів контрацепції.

Медичні критерії підбору контрацептивів для людей з ВІЛ-інфекцією

• Більшість контрацептивів безпечні та ефективні і можуть використовуватися ВІЛ-позитивними жінками.
  • Однак, особлива увага в ході консультування з питань планування сім’ї має надаватися питанням ІПСШ/ВІЛ, оскільки профілактика їх передачі є важливою в тій же мірі, як і профілактика небажаної вагітності.
  • Оскільки презервативи це єдиний метод контрацепції, який доведено захищає від передачі ІПСШ/ВІЛ, служби планування сім’ї мають заохочувати жінок до регулярного і правильного використання презервативів.

Природні методи

• Природні методи характеризуються високим рівнем невдач у порівняні з іншими методами контрацепції, тому їх не слід рекомендувати ВІЛ:позитивним жінкам.

Метод лактаційної аменореї

Цей метод не рекомендується внаслідок необхідності попередження ВІЛ в дискордантних парах та під час грудного вигодовування дітей. Матерям, що мають ВІЛ, слід рекомендувати виключення грудного вигодовування, як фактору ризику передачі ВІЛ від матері до новонародженного.

Контрацепція для жінок з ВІЛ, що приймають АРВ препарати

• Гормональна контрацепція не впливає на безпечність та ефективність антиретровірусної терапії.
  • Однак, ефективність деяких гормональних контрацептивів (особливо естрогенвмісних) на фоні АРТ знижується.
  • Клінічні дані нечисленні, але відомо, що ряд АРТ препаратів (невірапін, інгібітори протеаз) помірно знижують рівень естрогенів у крові та підвищують рівень прогестогенів.
  • Даних відносно застосування антиретровірусної терапії та прогестогенових ін’єкційних контрацептивів немає. Тому, деякі спеціалісти радять приймати прогестогенові контрацептиви разом з презервативами.

Добровільна хірургічна стерилізація

• Показання та протипоказання щодо стерилізації є таким ж самими, як і для ВІЛ-негативних пацієнтів.
  • Протипоказань до стерилізації немає у ВІЛ-позитивних з ранніми стадіями ВІЛ-інфекції.
  • У жінок з пізніми стадіями ВІЛ-інфекції хірургічне втручання може бути пов’язане з підвищеним ризиком інфекційних ускладнень (при зниженні імунітету), тому питання вирішується індивідуально.
  • У деяких випадках рекомендується провести хірургічне втручання після початку антиретровірусної терапії.

Матеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ Бирчак І.В.