• Українська
  • English
Не забуваємо про ангіни
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Не забуваємо про ангіни

Не забуваємо про ангіни

З настанням холодної погоди збільшується число простудних захворювань, в тому числі і захворювань лор-органів, а саме гострих тонзилітів.

 

Гострий тонзиліт або ангіну викликають переважно стрептококи або стафілококи, які потрапляють повітряно-крапельним шляхом, або мікроорганізми, що знаходяться в ротовій порожнині, можуть дати про себе знати під впливом перехолодження.

Усі ангіни поділяються на первинні і вторинні. Первинні – гостре запальне захворювання, де в основі є симптоми запалення мигдаликів. Вторинні – ангіна є одним із симптомів основного захворювання (дифтерія, інфекційний мононуклеоз, скарлатина туляремія, черевний тиф, лейкози).

Розрізняють декілька видів ангін: катаральну, фолікулярну, лакунарну, виразково-некротичну, плівчасту. Вони відрізняються характером і глибиною ураження мигдаликів.

Основні клінічні прояви ангін: першіння та сухість в горлі, біль в горлі при ковтанні, підвищення температури тіла, головний біль, загальна кволість, збільшення підщелепних лімфатичних вузлів, їх болючість.

За катаральної ангіни явища загальної інтоксикації слабо або помірно виражені, місцево спостерігається незначний набряк і яскрава гіперемія слизової оболонки мигдаликів, піднебінних дужок, часом – м’якого піднебіння, незначне збільшення  і болючість реґіонарних лімфовузлів.

Фолікулярна ангіна характеризується більш тяжким перебігом, високою температурою і явищами загальної інтоксикації, яскравою гіперемією й набряком мигдаликів. На поверхні їх – жовтувато-білі, до 1-2 мму діаметрі підепітеліальні абсцеси (нагноєні фолікули), які дещо виступають над поверхнею, за натискування шпателем на мигдалик виділяється гній.

За лакунарної ангіни запальний процес має більш глибокий, паренхіматозний характер із накопиченням гнійно-фібринозного ексудату в лакунах і утворенням нальоту, який може зливатися на поверхні, ставати суцільним, але за межі мигдаликів не виходить, легко знімається шпателем, не залишаючи кровоточивої поверхні.

Ангіни небезпечні можливими ускладненнями, які здебільшого виникають при недостатньому лікування. Ускладнення поділяють на загальні та місцеві. Найнебезпечнішими є розвиток ревматичного ураження, ураження суглобів, нирок, розвиток сепсису. До місцевих ускладнень відносять паратонзиліт, паратонзилярний абсцес, набряк гортані, отит.

Щоб уникнути ускладнень ангін необхідно своєчасно звертатись за медичною допомогою. Якщо інфекція «проникла» в організм слід вчасно її виявити і пролікувати.

Завжди в холодну пору року одягайтесь тепло й не переохолоджуйтесь. Раціональне харчування, дотримування правил особистої гігієни, загартовування організму сприятиме зміцненню вашого здоров’я.

Матеріали підготували: асистенти кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб, Венгловська Я.В., Богачик Н.А.

Корисно знати