Газові балончики: що варто знати?

Подразнюючі речовини (ПР) широко застосовують у світі з метою активної оборони та придушення масових акцій протесту, а потому їх обгрунтовано називають агентами контролю правопорядку, сльозоточивими газами або лакриматорами чи «поліцейськими» газами. Їх використання не заборонене міжнародними угодами.

Застосування газових балончиків в Україні зростає і цьому є низка причин. Хтось вважає їх винятково жіночою іграшкою, від якої при реальній небезпеці користі мало, хтось – серйозною зброєю. Цей засіб самозахисту не гарантія вашої захищеності, але краще мати газовий балончик ніж нічого.

Основою рецептур, що можуть застосовуватися в Україні у вигляді газових балончиків (ГБ) аерозольного і струйного типів, є суміш морфоліду пеларгонової кислоти і хлорбензальмалонодинітрилу – речовина СS ( «Терен-1», «Терен-1Б»), а також алкалоїд капсаїцин – витяжка з натурального червоного перцю (ГБ «Перець»). Інша назва витяжки з червоного перцю – олеорезин капсикум (ОС) або «перцевий» газ. ГБ «Кобра -1Н» містить хімічну речовину СR– дибензо-1,4 оксазепін. «Терен-4» і»Шип-1» заповнені морфолідом пеларгонової кислоти. Закордонні аналоги «KO FOG» і «Nato» (Німеччина) містять речовину капсаїцин. CRпо дії схожі з CS, але вражаюча концентрація нижче.

Показником сили дії подразнюючих речовин є швидкість виникнення, виразність симптомів подразнення очей і носоглотки та тривалість цих симптомів. Патологічні прояви зростають зі збільшенням концентрації і тривалості дії. Поріг подразнювальної дії ПР надзвичайно низький. Ефективність дії ПР на очі і дихальні шляхи залежить від розміру аерозольних частинок. При осіданні на поверхні слизових оболонок частки аерозолів виникають множинні осередки з високою концентрацією отрути, що перевищує граничну. Сполуки цієї групи хімічних речовин мають високу ліпоїдофільність.

Механізм дії полягає у безпосередньому вибірковому збудженні ноцицепторів шкіри і слизових оболонок очей, верхніх дихальних шляхів і при виникненні запальної реакції у тканинах формується аферентна імпульсація. Проходячи по чутливих нервових волокнах, вона активує відділи спинного і головного мозку, викликаючи низку місцевих явищ (болючі відчуття на місці аплікації) і рефлекторні реакції з боку органів дихання (чхання, кашель) і кровообігу. Лакриматори здатні генерувати брадикінінову активність.

Наслідками застосування ГБ цільового впливу є сильна різь в очах, пекучий біль у носоглотці, порушення ритму і глибини дихання, іноді втрата свідомості. У великих концентраціях можливі опіки відкритих ділянок тіла (СS). Найбільш виразно симптоми ураження верхніх дихальних шляхів і шкіри проявляються при застосуванні дибенз – 1,4 оксазепіну (ГБ «Кобра»). Навіть у невеликих концентраціях він викликає рясну сльозотечу, біль, спазм очних м?язів, що утруднює розмикання повік. Симптоми супроводжуються відчуттям безпорадності, порушенням орієнтації, страхом втратити зір. Найбільша виразність больового ефекту при впливі на очі, верхні дихальні шляхи і ділянки шкіри обличчя пояснюється тим, що вони насичені немієліновими нервовими закінченнями, які повільно передають нервовий імпульс, що мають больову і тактильну чутливість. Капсаїцин викликає болючі відчуття при контакті з тканинами як людини так і ссавців.

«Перцевий газ» ефективно впливає на тварин, а на людей, що знаходяться у стані алкогольного сп?яніння або під дією наркотичних речовин – недостатньо.

У разі застосування ГБ слід залишити місце нападу, промити очі і ротову порожнину водою або слаболужним розчином (2% водний розчин гідрокарбонату натрію). Болісні відчуття в очах можна зняти місцевими анестетиками (1% розчин дікаїну та ін). Виразність симптомів ураження органу зору і верхніх дихальних шляхів при застосуванні рецептур залежить від фізико-хімічних властивостей токсиканта, його концентрації, тривалості перебування у забрудненому середовищі та своєчасності надання медичної допомоги. Провітрювання приміщень де сталося розпилення – є обов?язковим заходом запобігання уражень.

Варто пам?ятати, що у разі неправильного застосування газового балончика ви самі можете стати об?єктом ураження. Обов?язково дотримуйтесь інструкції і тримайте його подалі від дітей.

Порядок володіння, застосування і придбання засобів, котрі можуть бути використані для самозахисту, регулюється Постановою Верховної Ради України «Про право власності на окремі види майна» від 17.06.1992 р. №2471-ХІІ, а також Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої і дратівної дії» від 07.09. 1993 р. №706.

Матеріал підготували – доцент кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата, к.мед.н. Гордієнко В.В., асистент кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата – Повар М.А.