3 січня – цей день в історії медицини

3 січня 1904 року народився Олександр Іванович Арутюнов, відомий нейрохірург, заслужений діяч науки УРСР, академік АМН СРСР, засновник української школи нейрохірургів.  Під час Великої Вітчизняної війни – головний хірург Південного, Північно-Кавказького, Південно-Західного, 3-го Українського фронтів.

З 1945 року – завідуючий нейрохірургічною клінікою в Києві. В 1950 році організував Український науково-дослідний інститут нейрохірургії, який очолював з 1950 по 1964. З 1964 по 1975 був директором інституту нейрохірургії ім.М.Бурденка.

Олександр Іванович Арутюнов впровадив в хірургічну практику метод субфронтального доступу до селярної області, зробивши доступними складні операції на базальних відділах мозку (видалення базальних менінгіом, краніофарингіом, пухлин гіпофізу). Вперше в СРСР ним науково обґрунтовані шляхи хірургічного лікування геморагічних інсультів (1966), розроблена методика внутрішньошлуночкового введення антибіотиків при хірургічному лікуванні туберкуломи головного мозку і при туберкульозному менінгіті, створено новий перспективний напрямок у розробці проблеми внутрішньочерепної гіпертензії.

Автор 200 наукових праць, в тому числі 4-х монографій, з питань фізіології, клініки та хірургічного лікування пухлинних процесів, запальних уражень головного мозку, проблем болю і гіпертензії, вогнепальних поранень магістральних судин військово-польової нейрохірургії.

За матеріалами: http://uk.wikipedia.org/wiki/3_%D1%81%D1%96%D1%87%D0%BD%D1%8F