Запалення ясен у дітей: причини, симптоми, лікування

Проблеми з зубами неприємні в будь-якому віці. А для дітей вони є подвійним стресом, адже, окрім того, що викликають неприємні відчуття, супроводжуються ще й постійним страхом перед відвідуванням стоматолога. Однією з поширених патологій в стоматології є запалення ясен – гінгівіт.

Основною причиною хвороби є зубний наліт. Якщо дитина чистить зуби абияк або через раз – готуйтеся, гінгівіт уже поспішає. Тільки уявіть: усього 1–5 днів наліт «погостював» на зубах у дитини, але цього часу вистачило, щоб ясна запалилися. Спочатку ясна запалюються точково, в місцях найбільшого скупчення нальоту, а з часом хвороба поширюється і вражає ясна навколо кожного зуба.

Причини гінгівіту у дітей часто пов’язані зі зниженням імунітету на тлі вірусних захворювань, нестачі вітамінів, неправильного харчування або інших чинників. Організм просто втрачає здатність протистояти шкідливим бактеріям.

До провокативних факторів варто віднести:

• неналежну гігієну ротової порожнини (або її відсутність);
  • порушення носового дихання;
  • неправильний прикус, скупченість зубів, що ускладнює видалення нальоту;
  • травми ясен зубною щіткою або іншими предметами;
  • отримання опіків при прийомі гарячої їжі;
  • карієс;
  • неякісно виконане пломбування;
  • прорізування або зміна зубів;

У дітей підліткового віку причини гінгівіту часто пов’язані з гормональними збоями.

Як розпізнати гінгівіт: симптоми захворювання

Гінгівіт у дітей виявити нескладно, симптоми зазвичай проявляються гостро. Визначити захворювання можна за такими ознаками:

• набряклість ясен;
  • кровоточивість ясен, особливо при чищенні зубів;
  • болючість;
  • свербіж;
  • сильне почервоніння;
  • синюшність м’яких тканин (спостерігається не завжди);

Симптоми гінгівіту у дітей практично завжди доповнюються і неприємним запахом з рота, який присутній навіть при регулярному чищенні зубів. Причиною неприємного запаху служать шкідливі бактерії. Маленькі діти проявляють занепокоєння, примхливість, відмовляються від їжі.

Якщо помічені симптоми гінгівіту у дітей, необхідно відразу звернутися до лікаря. Якщо ігнорувати патологію або намагатися впоратися з нею за допомогою народних засобів, захворювання може перейти в хронічну форму, і тому буде складніше піддаватися лікуванню.

Гінгівіт у дітей: методи лікування

Лікування проводиться в декілька етапів:

1. Видалення зубного нальоту.Спочатку необхідно усунути основну причину патології.
  2. Лікування карієсу, необхідно запломбувати всі пошкоджені зуби.
  3. Протизапальна терапія.Для зняття запалення, усунення набряків, болю та інших симптомів, рекомендовані полоскання з антисептиками, застосування спеціальних протизапальних гелів і мазей. Для полоскання також можуть застосовуватися відвари лікарських трав (ромашки, шавлії та ін.).

Якщо у дитини  виявлено гінгівіт, лікування не варто відкладати. Необхідно відразу звернутися до лікаря, який підбере комплекс ефективних заходів для усунення патології.

Підготували професор кафедри стоматології дитячого віку Оксана ГОДОВАНЕЦЬ

та доцент Валентина ГОНЧАРЕНКО.