Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
 Грип: ефективні методи профілактики  та важливість вакцинації

 Грип: ефективні методи профілактики  та важливість вакцинації

Дуже часто грипом називають будь-яке респіраторне захворювання. Це помилка, оскільки окрім грипу описано ще понад 2000 вірусів, які можуть уражати респіраторний тракт. Для грипу властивий більш тяжчий перебіг порівняно з іншими ГРВІ, тому саме грипу науковці та лікарі приділяють так багато уваги. Грип небезпечний своїми ускладненнями.

Майбутнє належить медицині запобіжній. Ця наука, йдучи рука об руку з медициною лікувальною, приносить безперечну користь людству не втрачають своєї актуальності і досі, а особливо у період з середини осені до початку весни, який традиційно вважається сезоном підвищеної захворюваності на грип та інші ГРВІ.

До цього часу не вирішено питання лікування грипу, не дивлячись на великий арсенал лікарських засобів, тому за переконанням експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, основним засобом запобігання грипу та зниження рівня захворюваності є вакцинація.

За даними МОЗ, за тиждень епідсезону з 3 до 9 лютого 2025 року на ГРВІ захворіло 171 068 осіб, з них — 104 843 дитини. У порівнянні з попереднім тижнем, за даними рутинного епідеміологічного нагляду, кількість захворілих на ГРВІ зросла на 13,4%, із них кількість захворілих дітей зросла на 15%.

Станом на лютий 2025 року в Чернівецькій області спостерігається підвищення захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). За останній тиждень зареєстровано 6220 випадків ГРВІ, що на 27% більше порівняно з попереднім тижнем та на 42,6% перевищує епідемічний поріг для області. Серед захворілих 3910 дітей, що становить 63% від загальної кількості. Госпіталізовано 108 осіб, з них 60 дітей.

Лабораторні дослідження виявили 3 випадки вірусу грипу типу A та 10 випадків вірусу грипу типу B. З початку епідемічного сезону, який розпочався 30 вересня 2024 року, в області захворіло 76705 осіб (8,6% населення), що на 20% менше порівняно з аналогічним періодом попереднього сезону.

Щорічно Всесвітня організація охорони здоров’я проводить дослідження щодо встановлення вірусів, які будуть циркулювати в наступному епідемічному сезоні для того, щоб внести зміни у складі антигрипозних вакцин. Це дозволяє проводити щеплення саме тими вакцинами, які будуть найбільш ефективними в цьому році. Тому цьогорічна вакцина захищає від усіх актуальних штамів, є безпечною та ефективною.

Медичні фахівці наголошують на важливості вакцинації як найефективнішого захисту від ускладнень грипу та COVID-19. Рекомендується звернутися до свого сімейного лікаря для проведення щеплення не лише на початку, а й протягом усього епідемічного сезону.

Щеплена людина, якщо і захворіє на грип, то в легкій формі, а ускладнення якщо виникають, то набагато рідше, ніж у нещеплених людей.

 

Цього сезону доступні вакцини від грипу:  

Ваксігрип Тетра / VAXIGRIP TETRA

Спліт-вакцина для профілактики грипу чотирьохвалентна, інактивована, суспензія для ін’єкцій.

Захищає від: двох штамів грипу типу А та двох штамів типу В, поширених у сезоні 2024-2025. Склад антигенів підібрано відповідно до рекомендацій ВООЗ.

Виробник: Санофі Пастер (Франція)

Кому підходить: дітям старше 6 місяців, дорослим.

Схема вакцинації: дітям віком від 6 місяців до 9 років, які раніше не були щеплені або не хворіли на грип, вводять дві дози з інтервалом щонайменше 4 тижні. Дітям старше 9 років та дорослим – одну дозу щорічно.

 ДжіСі Флю Квадривалент / GC Flu Quadrivalent

Чотирикомпонентна вакцина, містить очищені інактивовані віруси грипу, суспензія для ін’єкцій.

Захищає від: двох штамів грипу типу А та двох штамів типу В, поширених у сезоні 2024-2025. Склад антигенів підібрано відповідно до рекомендацій ВООЗ.

Виробник: компанія «Грін Крос Корпорейшн» (Південна Корея).

Кому підходить: дітям старше 6 місяців, дорослим.

Схема вакцинації: дітям віком від 6 місяців до 9 років, які раніше не були щеплені або не хворіли на грип, вводять дві дози з інтервалом щонайменше 4 тижні. Дітям старше 9 років та дорослим – одну дозу щорічно.

Необхідно пам’ятати, що від грипу та його ускладнень можна померти!!!

Найчастіше виникають такі ускладнення грипу як пневмонія, бронхіт, менінгіт, отит, риніт.

Обов’язковим є проведення вакцинації у групах ризику, до яких входять:

  • особи, які спілкуються з великою кількістю людей;
  • люди похилого віку (старше 65 років);
  • люди з надмірною вагою;
  • вагітні;
  • діти;
  • люди з хронічними захворюваннями легень, серцево-судинної системи, нирок і з цукровим діабетом.

Поширення вірусу грипу відбувається повітряно-крапельним шляхом (вірусні частки з повітрям переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів). Навіть короткочасний контакт з людиною, хворою на грип, може призвести до захворювання. Виключити всі можливі контакти, на жаль, неможливо.

Вакцина від вірусу захищає на 75-90 %. До того ж було доведено, що навіть у випадку зараження, грип переноситься набагато легше, а ускладнення виникають набагато рідше, ніж у нещеплених людей. Після введення вакцини організм активує імунітет, що сприяє захисту не тільки від грипу, а й від низки інших сезонних інфекцій. Імунізація проти грипу знижує ризик серцевого нападу на 55 %. Також у вакцинованих пацієнтів спостерігається зменшення смертності від серцево-судинних захворювань. Встановлено ефективність вакцинації відносно профілактики бронхіальної астми (частота загострень знижується на 60-70 %). Серед хворих на цукровий діабет I типу менше прогресують судинні ускладнення діабету й рідше реєструються епізоди, що вимагають збільшення дозування інсуліну. Тому зробивши щеплення ви принесете своєму організму додаткову користь.

Також необхідно проводити неспецифічну профілактику грипу:

  • Регулярно і ретельно мийте руки з милом, або протирайте спиртовмісними засобами;
  • Вранці і ввечері протирайте обличчя, полощіть рот і горло розчинами подорожника або евкаліпта, для захисту від осідання хвороботворних організмів;
  • Уникайте контакту з особами, які мають прояви грипозної інфекції;
  • Обмежте відвідини місць великого скупчення людей;
  • Не торкайтеся очей, носа або рота немитими руками;
  • Прикривайте ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу після використання потрібно викинути;
  • Частіше робіть провітрювання та вологе прибирання приміщень;
  • Подбайте про збагачення свого раціону цитрусовими, молочними продуктами, відварною рибою, яловичиною, морквою зі сметаною, родзинками з курагою, медом;
  • Одягайтеся тепліше і гуляйте, плавно вдихаючи і видихаючи повітря носом. Це допоможе зміцнити слизову носоглотки, зігріти вдихуване повітря.

Якщо ви все-таки відчуваєте прояви нездужання, то варто пам’ятати про основні клінічні прояви грипу:

  • короткочасний інкубаційний період (від декількох годин до 2-3 діб);
  • різке підвищення температури тіла від 38 до 40°C і лихоманка до 3-5 днів, що супроводжується головним болем, болем у м’язах, ділянці лоба, надбрівних дуг, скронь;
  • дертя і відчуття сухості в глотці і носі, до яких пізніше приєднується сухий кашель.

У випадку появи небезпечних симптомів усім, а особливо представникам груп ризику, потрібно обов’язково звернутися до лікаря, пройти обстеження та за необхідності отримати лікування протягом перших двох діб з часу появи симптомів грипу. Пам’ятайте, що вакцинація проти грипу є аргументом на користь життя. Бережіть себе та своїх близьких і будьте здорові!

Матеріал підготувала доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, кандидат медичних наук лікар-інфекціоніст Ірина Баланюк

 

 

 

Корисно знати