Термін «алергія» вперше був введений віденським педіатром Клеменсом Фон Пірке в 1906 році. Він зауважив, що у деяких його пацієнтів спостерігаються симптоми, які могли бути викликані певними речовинами – алергенами з навколишнього середовища, такими як пил, пилок рослин або деякі види їжі. Численні механізми з участю різних хімічних речовин викликають появу безлічі симптомів, раніше класифікованих як «алергія».
В останні роки відзначається виражене зростання захворюваності на алергію і лікарі всіх спеціальностей не на жарт стурбовані цими тенденціями.
Лікарі алергологи-імунологи досконало знають імунну систему людини, способи прояви алергічних реакцій, їх симптоми, перебіг, а також методи лікування і профілактики. Постійне самовдосконалення, вивчення нових технологій в роботі є важливим аспектом їх діяльності. Фахівці даної спрямованості мають аналітичний склад розуму, вміють надавати першу необхідну допомогу в екстрених випадках.
Алергія — це реакція імунної системи на чужорідну речовину – алерген, яка в нормі не є шкідливою для організму.
Алергія – не тільки надокучливий нежить і чхання, які виникають й минають кожного нового сезону. Деякі з алергічних реакцій становлять небезпеку для життя. Наприклад, анафілаксія – це важка реакція на контакт з алергеном. Різні алергени здатні спричинити анафілаксію та її характерні прояви:
При анафілаксії необхідно зробити екстрену ін’єкцію адреналіну. Це допоможе полегшити стан до прибуття медичної допомоги. Сьогодні існують автоінжектори адреналіну, які можна застосовувати самостійно. Пристрій купують за рецептом лікаря та носять з собою завжди.
Саме алерголог, на основі обстеження та діагностики алергії, має визначити, чи потрібний пацієнтові автоінжектор адреналіну.
Способу запобігти всім проявам алергічних реакцій не існує. Втім, є способи запобігти появі їх симптомів. І найкраща стратегія тут – уникати алергенів, які викликають реакцію гіперчутливості.
Алерголог допоможе визначити причину симптомів, а також пояснить різницю між непереносимістю та істинною алергією, навчить керувати симптомами алергії, уникати серйозних ускладнень. Люди, схильні до виникнення анафілаксії, повинні знати про свою алергію, як нею керувати та що робити в надзвичайній ситуації.
Якщо вам виставлений діагноз «алергія», співпраця з лікарем-алергологом допоможе зменшити серйозні ускладнення і зробити життя приємнішим.
Підготувала
доцент кафедри клінічної імунології, алергології
та ендокринології Руслана Ляшук