Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Причини та ознаки дефіциту вітаміну В12 в організмі

Причини та ознаки дефіциту вітаміну В12 в організмі

   Вітамін В12 ( ціанокобаламін) є важливим кобальтвмісним мікроелементом для організму як антианемічний засіб,  що  підтримує функціонування системи  крові та  нервову діяльність. Його нестача  може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям – анемія, втрата пам’яті, пошкодження нервів тощо. Дефіцит вітаміна В12 призводить до пригнічення синтезу ДНК.

Це проявляється гальмуванням мітозу, патологічним дозріванням  і функціонуванням клітин крові, виникненням гіперхромної (мегабластичної) анемії. Може розвинутися також панцитопенія – захворювання, при якому спотворюються не тільки еритропоез, а й пригнічується дозрівання лейкоцитів і тромбоцитів. Крім того, вітамін забезпечує мієлінізацію нервових волокон, бере участь у синтезі нейромедіаторів, покращує проведення нервових імпульсів. Висока  біологічна активність, широкий спектр життєзабезпечувальних властивостей сприяють поширеному  використанню В12  у медичній практиці та особливо відчутні при його дефіциті в організмі.

    Самостійно організм не здатний продукувати В12. Отримує він його тільки ззовні з їжею та з харчовими біодобавками. Добова потреба у вітаміні 1-2 мкг. З наявної кількості його в добовій дієті  (5-30 мкг) всмоктується лише 1-5 мкг. В організмі зазвичай міститься 2-5 мг В12 , значна кількість якого депонується в печінці.

   Зважаючи на те, щоВ12 широко представлений у продуктах харчування, дефіцит його виникає через порушення процесів всмоктування і засвоєння. При нормальному функціонуванні шлунка і дистальних відділів тонкої кишки, де відбувається всмоктування,  дефіцит віт. В12 зазвичай не виникає. Причинами нестачі цього вітаміну можуть бути – видалення шлунка, рак кишківника, перніциозна анемія, деякі глистні інвазії. До інших причин відносять вроджений дефіцит внутрішнього фактора Кастла, необхідного для всмоктування В12,  хворобу Крона, дефіцит транскобаламіну, хронічний панкреатит тощо. Порушуються процеси всмоктування В12 при злоякісній анемії (хвороба Аддісон-Бірмера), що спричинена наявністю антитіл проти внутрішнього фактора Кастла, при атрофічному аутоімунному гастриті, який супроводжується ахлоргідрією та зниженням секреції фактора Кастла в шлунку. Оскільки процеси фізіологічного всмоктування в травному каналі пов’язані з віком, то у людей старше 60 років ризик такого дефіциту зростає.  Всмоктування В12 зменшується при застосуванні деяких лікарських засобів, зокрема, антибіотиків групи тетрациклінів, аміноглікозидів  та ін. Концентрацію віт. В12 в організмі знижує прийом оральних контрацептивів.

   Дефіцит В12 призводить до порушення синтезу пуринових основ, необхідних для синтезу ДНК, що  порушує обмін гомоцистеїну, а підвищений рівень якого в крові провокує ризик серцево-судинних захворювань. Нестача вітаміну загрожує також ризикам виникнення раку молочної залози, розвитком демієлінізації нервових волокон, зниженням швидкості проведення нервових імпульсів та синтезу нейротрансмітерів.

   Клінічно гіповітаміноз В12  проявляється у вигляді глоситу, стоматиту, мегабластичної анемії, порушенням функції центральної та периферичної нервової системи. Ймовірно,  цим можна обґрунтувати застосування в народній практиці змащування слизової оболонки рота розчином віт.В12 при афтозному стоматиті. Низький рівень В12 протягом тривалого часу може призвести до психічних захворювань та патологій спинного та головного мозку.

   Згідно з результатами досліджень доктора Раджендрана Каннана (Республіка Індія) при низькому рівні в організмі віт. В12на тілі людини виникають 4 основних ознаки дефіциту віт. В12: гіперпігментація шкіри, вітіліго, кутовий хейліт і випадіння волосся.

Гіперпігментація. При дефіциті вітаміну під впливом сонячних променів шкіра активніше піддається пігментації. Причина полягає в утворенні відкладень меланіну – пігменту, що надає шкірі здоровий колір. Ділянки потемнілої шкіри можуть з’явитися на будь-якій частині тіла в т.ч. і на обличчі.

Вітіліго. Якщо при гіперпігментації шкіра темніє, то при вітіліго, навпаки, блідніє. При цьому на шкірі можуть з’явитися великі білі плями  на руках, шиї, обличчі.

Кутовий хейліт. Ця ознака проявляється у вигляді хворобливих і неспецифічних ураженнях у куточках рота – почервоніння, припухлість або кровоточивість.

Випадіння волосся. Учені  стверджують, що дефіцит В12 є найчастішою причиною порідіння волосся. Через брак вітаміну волосяні фолікули перестають нормально забезпечуватися киснем, що призводить до ослаблення і подальшого випадіння волосся. При появі цих ознак дефіциту В12 слід звернутися до лікаря. Однак зазначені симптоми не обов’язково вказують саме на цю проблему, а тому точні причини може встановити тільки фахівець.

   Для підтримання балансу В12 в організмі варто вживати різноманітні харчові продукти та дієтичні добавки з достатнім вмістом В12. Природними джерелами вітаміну  є продукти тваринного походження – риба, м’ясо птиці, яйця, молоко, молочні продукти. Найбільше цього вітаміну міститься в яловичині та телячій печінці. У рослинній їжі його кількість значно менша.

   Нещодавно міжнародна група вчених в Ізраїльському університеті Райхмана  зробила відкриття, що віт. В12можна отримувати із морської водорості – спіруліни. Вчені Ісландії, Данії, Австрії та Великобританії провели дослідження і продемонстрували, що з допомогою біотехнологій можна культивувати спіруліну в умовах фотосинтетичного контролю без шкоди для довкілля. Це дозволяє отримати В12 у високих концентраціях – 1,64 мкг на 100,0. Приблизно така ж концентрація В12 міститься і в яловичині. Ця інновація, як новий метод, що дозволяє отримувати В12 безпосередньо із водорості, може бути використана для виробництва збагачених продуктів, таких як рослинне молоко та м’ясо, що підвищить їх харчову цінність.

Матеріал підготував:

 доцент кафедри фізіології ім.Я.Д.Кіршенблата  Віктор Гордієнко

Корисно знати