• Українська
  • English
Сучасні перспективи лікування розсіяного склерозу

Сучасні перспективи лікування розсіяного склерозу

Розсіяний склероз (РС) – це хронічне захворювання з ураженням центральної нервової системи у осіб молодого віку що призводить до інвалідизації.

Сучасні підходи до лікування РС направлені на ранню діагностику, своєчасну клінічну оцінку, попередження загострення та активності захворювання, зупинку наростання інвалідності.

З кінця минулого століття в лікуванні почали застосовувати препарати, що змінюють перебіг розсіяного склерозу (хворобо-модифікуюча терапія розсіяного склерозу. Проте з появою нових, більш ефективних методів лікування, ведення пацієнтів з РС стає все більш складним.

Цікавим для спеціалістів у цій галузі є те, що сучасний індивідуальний підхід  до лікування ґрунтується на виборі між двома взаємозамінними терапевтичними стратегіями – підсилення підтримуючої терапії, тобто перехід на більш активний препарат. Препарати хворобо-модифікуючої терапії розсіяного склерозу застосовуються в основному при непрогресуючому типі перебігу і тільки нещодавно – при прогресуючих типах перебігу РС. Ефективність цих препаратів була доведена в чисельних міжнародних рандомізованих дослідженнях.

Показником оцінки ефективності лікування препаратами хворобо-модифікуючої терапії РС є відсутність ознак активності захворювання – відсутність загострень та наростання інвалідності, а також приросту нових вогнищ на МРТ.

Особливістю підтримуючої терапії є необхідність постійного прийому лікарського засобу та відновлення активності захворювання після припинення застосування препарату. Підтримуюче лікування РС, можна умовно розділити на безперервну підтримуючу терапію і терапію імунної перебудови, що проводиться коротким курсом. Принципова відмінність імунної перебудови,  від підтримуючої терапії полягає в тому, що препарати з цієї групи здатні спричиняти пригнічення імунних клітин з подальшим їх відновленням. Відновлені клітини імунної системи здатні повноцінно виконувати характерну для них функцію. Особливістю такого лікування є можливість призначити терапію коротким курсом і досягти ремісії з тривалою відсутністю активності захворювання.

Препарати хворобо-модифікуючої терапії розсіяного склерозу поділяють на дві лінії. До першої лінії відносять препарати на основі інтерферонів-бета та глатирамеру ацетат. Інтерферони для лікування РС почали застосовуватися ще з 1993 року. За цей час вони продемонстрували здатність до сповільнення наростання явищ атрофії головного мозку та частоти загострень приблизно на 30%.

Препарати другої лінії хворобо-модифікуючої терапії розсіяного склерозу – це фінголімод, мітоксантрон, терифлуномід та препарати нового покоління – моноклональні антитіла, які показали більшу ефективність по відношенню до зниження темпів розвитку атрофії, тривалу відсутність ознак активності та сповільнення інвалідності ніж препарати першої лінії, приблизно на 50-60%.

В преважній більшості випадків лікування починають з препаратів першої лінії і тільки, у разі їх недостатньої ефективності, переходять на препарати другої лінії – так звана підсилююча терапія. Лише у разі агресивного перебігу РС варто одразу починати лікування з препаратів другої лінії. Вибір препарату обов’язково оцінюється співвідношенням «ризик – користь», оскільки вони володіють широким спектром небажаних явищ.

Визначення типу перебігу розсіяного склерозу, підбір препаратів, оцінка їх ефективності, заміна препарату повинна проводитись виключно обізнаним неврологом. В арсеналі українських лікарів наявні одні з найефективніших на сьогодні моноклональних антитіл. Проте вартість цих препаратів обмежує їх застосування.

 

Кривецька І.І.

Доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та мед. психології

Корисно знати

Днів
Годин
Хвилин
Секунд
Обери Університет своєї мрії

Багатотисячний колектив БДМУ запрошує старшокласників, їх батьків та всіх бажаючих на День відкритих дверей ОНЛАЙН