Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є поширеним ендокринним розладом, яким страждають 5 – 20% жіночого населення. Поширеність у підлітковому віці становить від 5,6 до 11,0%.
Клінічними ознаками СПКЯ є порушення менструального циклу (скудні менструації або їх відсутність), надмірне оволосіння (гірсутизм), висипання на обличчі та тілі (акне). Під час ультразвукового дослідження діагностують полікістозну структуру яєчників.
Відсутність овуляції є основною причиною безпліддя у жінки із СПКЯ. У 44–70% жінок із СПКЯ діагностують резистентність до інсуліну. Поєднання ановуляції та гіперінсулінемії може сприяти проліферації клітин ендометрію, збільшуючи ризик розвитку гіперплазії і раку ендометрію.
У пацієнток із СПКЯ у 2 – 3 рази частіше діагностують порушення толерантності до глюкози і метаболічний синдром, у чотири рази частіше виявляють цукровий діабет 2 типу, які у поєднанні із гіперліпідемією та інсулінрезистентністю підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Пацієнтки із СПКЯ мають у 3-5 разів більший ризик депресії та психічних розладів. Насторожує, що на депресію страждає кожна друга дівчина-підліток із СПКЯ. Зв’язок між СПКЯ та депресією залишається не до кінця зрозумілим. Вважають, що у жінок із СПКЯ викликає тривогу і депресію безпліддя, яке вони розцінюють як порушення жіночої ідентичності.
Загострення жінкою уваги до зміни свого зовнішнього вигляду, а саме надмірного оволосіння, висипання на обличчі і тілі, ожиріння, також є причиною хронічного стресу, порушення самосприйняття і самооцінки, які сприяють появі, або прогресуванню симптомів депресії, зміні харчової поведінки.
Тому, жінки із СПКЯ протягом усього життя потребують медичного супроводу різними фахівцями охорони здоров’я, як на фізичному, так і на психологічному рівнях, причому ті й інші тісно пов’язані між собою.
Згідно із останніми міжнародними рекомендаціями, заснованими на доказах, керування способом життя є основною стратегією лікування СПКЯ.
У покращенні якості життя жінок із СПКЯ, особливо тих, які страждають надмірною вагою і ожирінням, важливим є зміна способу життя, зменшення ваги, дотримання збалансованого харчування, підвищення фізичної активності.
Дієта із низьким глікемічним індексом і регулярні фізичні навантаження покращують метаболічні показники та відновлюють овуляцію у 30–60% жінок із СПКЯ.
Міжнародні настанови рекомендують при СПКЯ фізичну активність 150 хв/тиждень середньої інтенсивності або 75 хв/тиждень високої інтенсивності. Аеробні вправи, такі як швидка ходьба, біг, їзда на велосипеді або плавання, допомагають підвищити чутливість до інсуліну, покращуючи поглинання м’язами глюкози із крові.
Із метою покращення метаболічних показників ефективною є середземноморська дієта багаті фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами та омега-3 жирними кислотами.
Для медикаментозного лікування гіперандрогенії при СПКЯ використовуються КОК, антиандрогени, інсулінсенситайзери у поєднанні із засобами, які сприяють підтримці нормального мікробіому кишківника.
Доцент закладу вищої освіти
кафедри акушерства, гінекології та перинатології
к.мед.н.Ліля ЮР’ЄВА