На теперішній час геніальний ендометріоз є однією з найбільш поширених і тяжких патологій жінок репродуктивного віку Згідно даних світової літератури, генітальний ендометріоз вражає 12 – 50% жінок. Щороку частота виявлення даної патології зростає на 6 – 10%, що пов’язано з використанням сучасних методів діагностики. Застосування таких методів, як гістероскопія і лапароскопія, дозволяє діагностувати ендометріоз на ранніх етапах розвитку. Важливо зазначити, що дане захворювання необхідно розглядати не тільки як медичну, але і як соціальну проблему. Довготривалий, стійкий перебіг захворювання, порушення менструального циклу(40 – 44%), поєднання з гіперпластичними процесами (20 – 50%), значний больовий синдром призводять до порушення працездатності та якості життя жінок. Неплідність при ендометріозі складає 20 – 50% і обумовлена гормональними порушеннями та функціональними змінами в органах малого таза.
Крім того, частота невиношування у цих пацієнток складає 75%. Провідна роль в ґенезі невиношування вагітності належить гормональній дисфункції, обумовленій прегравідарною недостатністю лютеїнової фази циклу, низькими показниками прогестерону та інших гормонів вагітності, порушенням функції ендометрію.
Актуальність даної проблеми обумовлена тим, що попри значну кількість досліджень, все ще залишається багато дискусійних аспектів етіології та патогенезу, відсутні чіткі принципи лікування. Все більш актуальним стає питання визначення оптимальних заходів лікування, які б дозволили скоротити їх тривалість і вартість, отримати позитивний клінічний ефект. Своєчасна діагностика та вдосконалення методів лікування аденоміозу дозволить зберегти репродуктивну функцію, покращити якість життя даної категорії пацієнток.
Матеріал підготувала:
к.мед.н., доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології
Світлана Євгенівна Косілова