Гігієна під час лікування брекет-системою надзвичайно важлива, адже її низький рівень призведе до негативних наслідків. Одним з наслідків поганої гігієни є утворення карієсу, який неможливо відбілити або вичистити – такі зуби підлягають лише реставрації.
Щоб цього уникнути обов’язково 2 рази на день потрібно чистити зуби. А як правильно чистити зуби з брекетами?
Для пацієнтів з брекет-системою створена спеціальна ортодонтична щітка. Її особливість полягає у розміщенні щетинок, завдяки якому можливо більш якісно очищувати ділянки зуба навколо брекетів.
Також існує монопучкова щітка, завдяки якій можна легко очистити важкодоступні ділянки зубного ряду (наприклад, другі моляри).
Розберемо детальніше порядок чищення зубів.
Спочатку необхідно проходитись круговими рухами по всій поверхні зубів, не пропускаючи жодного брекета, потім повернути щітку і під кутом 45° вичищати брекети знизу і зверху. Ділянкам біля ясен приділяйте найбільше уваги, щоб там не накопичувався наліт.
Не забувайте вичищати жувальну поверхню зубів, а також із середини чистіть зуби вимітаючими рухами зверху донизу на верхній і нижній щелепах.
Пам’ятайте, що зубну щітку потрібно обов’язково змінювати один раз на три місяці.
Після зубної щітки також 2 рази в день обов’язково потрібно використовувати вологий йоржик. Щітка – це очисник зубів, а йоржик – очисник брекетів.
Йоржики не одноразові, вони багаторазового використання, як ваша зубна щітка. Коли його зубчики зітруться або він зламається, потрібно викинути старий і взяти новий йоржик.
Правила його використання дуже прості: після чищення зубів щіткою сполосніть рот, намочіть йоржик водою і з усіх чотирьох сторін доочистіть кожен брекет.
Якщо між зубчиками щось застрягло – потрібно скористатись флосом – зубною ниткою. Обов’язковим правилом є те, що спершу необхідно піддіти флос під дугу, а тоді вже прочистити міжзубні проміжки.
Додатковим, але не менш важливим методом чищення зубів є ірригатор. Ірригатор вимиває загрубівші залишки їжі під великим тиском води. Дуже радимо його придбати та профілактично використовувати, щоб він допомагав вам доочистити наліт, який збирається біля ясен, між контактами зубів та в самих брекетах.
Для кращого контролю за якістю чищення зубів можна використовувати спеціальні індикатори зубного нальоту. Це засоби, які фарбують наліт на зубах у блакитний і фіолетовий колір і допомагають визначити ділянки, яким необхідно приділити більше уваги і чистити якісніше.
Коли впродовж дня ви вживаєте їжу і не маєте можливості ретельно почистити зуби, достатньо просто сполоснути ротову порожнину водою, щоб змити залишки їжі.
Професійну гігієну у стоматолога ми радимо проводити 1 раз на 3-6 місяців. Це допоможе підтримувати належний рівень гігієни ротової порожнини. Ми зможемо вказати на ділянки, які потребують більш ретельного чищення, завдяки чому якість домашнього догляду стане кращою.
Якщо у вас виникатимуть питання, звертайтесь до нас і ми обовʼязково вам допоможемо. Будьте здоровими!
Підготували: асистенти кафедри стоматлогії дитячого віку БДМУ –
Гринкевич Л.Г та Хомишин О.Т