Мова – не лише основний засіб спілкування. Це – власна незалежність і самодостатність, важливий складник державо і націєтворення, духовна основа етносу, яскравий діамант національної культури, історична пам’ять і наше буття, безсмертна нитка, що єднає і консолідує суспільство.
Без мови немає людини, немає людства! «Народ, який цурається своєї мови, – зазначав Й. Л. Вайсгербер, – відмовляється від самого себе, а та частина народу, яка змінює мову, – робить цим рішучий крок до зміни національної належності».
Більшість європейських націй пройшли шлях утвердження своєї ідентичності упродовж XVIII – поч. XX ст. Нам, українцям, складніше долати цей шлях у XXI ст. у безмежному просторі глобальних викликів. А тому День рідної мови є знаковим святом для українського народу. Це нагадування про те, що мова дається од віку й до віку. Мова – ДНК нації!
З нагоди Міжнародного дня рідної мови, який відзначає уся світова прогресивна спільнота 21 лютого, на кафедрі суспільних наук та українознавства для студентів І курсу медичного факультету №1 (6 група, спеціальність «Медицина») та фармацевтичного факультету (2 група, спеціальність «Фармація, промислова фармація») організовано літературно-мистецьку композицію «Рідна мова – мати єдності, батько громадянства і сторож держави» (модератор – доцент кафедри Алла Ткач).
Студенти розповіли про історію свята, декламували поезію про красу, багатство і значущість мови, цитували вітчизняних та світових класиків. Цікавою й інформативною була доповідь «Українська мова у калейдоскопі світових мов».
Сценарій заходу вдало доповнено яскравими й змістовними презентаційними матеріалами.
Учасники дійства підкреслили значення цього свята для різних національних спільнот студентства нашої Alma mater. Адже БДМУ – це велика і дружня інтернаціональна родина, де саме завдяки мові, незалежно від національності, успішно здобувають фах лікаря і фармацевта студенти з різних країн світу.
Отож шануймо, збагачуймо, розвиваймо РІДНЕ СЛОВО – усне й писане, співане й мовлене, вишите й намальоване, викарбуване й засіяне, науково-ділове й художнє, суворе й ласкаве, сумне й радісне, гучне й тихе, вербово-букове й калиново-вишневе, святкове й буденне, блакитно-жовте й чорно-червоне… У ньому – наше майбуття!
«Мова яко меч – це сила екзистенційна – бо вона є самим життям; сила трансцендентна – бо вона є духовна за своєю суттю; сила креативна – бо вона творить людину, націю, державу; сила психологічна – бо вона моделює поведінку нації і людини; сила політична – бо вона є владою над людським мисленням, сила – у кожному з нас, що живе з власної мови і ширить її, як світло»
Ірина Фаріон
Матеріал підготувала Алла Ткач – доцент кафедри суспільних наук та українознавства.
Рідна мова – серця мого подих
Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
і народу без мови нема.
(В. Забаштанський)
Оскільки з 6000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш ніж 10000 осіб, які активно розмовляють рідною мовою.
З нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови викладачами кафедри суспільних наук та українознавства Валерією Андрієць та Уляною Кемінь разом із студентами коледжу БДМУ (І курсу спеціальність «Медсестринство» та ІІ курсу (2,3 групи) спеціальність «Фармація, промислова фармація») провели інформаційну бесіду на тему: «До мови доторкнися серцем».
На святі студенти читали поезії англійською, румунською, українською мовами.
«У нашій пам’яті вони назавжди залишились»
«Мова – багатство народу».
Це – матері мова.
Я звуки твої Люблю,
наче очі дитини…
О мова вкраїнська!…
Хто любить її,
Той любить мою Україну.
Володимир Сосюра
21 лютого з нагоди Міжнародного дня рідної мови куратором Анною Слубською зі студентами 1 групи 2 курсу спеціальності «Медсестринство» (б. 9 кл.) проведено виховну годину.
Студенти обговорили історію свята рідної мови у світі і в Україні. Переглянули презентацію «11 найцікавіших фактів в українській мові» та поділилися віршами, афоризмами та творами які оспівують рідну мову.
Вілор Діана: «Мене вражає твір Івана Котляревського «Енеїда» в якому ми знаходимо багато цікавих українських слів, інколи задумуєшся коли читаєш, «А що це?».
Грекул Ірина «Люблю українську мову, за її неповторність слів: каструля, ровер, файно, пательня».
“Рідна мова дорога кожному з нас. Рідною мовою ми вимовляємо наші перші слова і найкраще висловлюємо наші думки. Вона є базою, на якій усі люди розвивають свою особистість з моменту свого першого вдиху, і вона є тим, що підтримує нас протягом усього життя. Вона є засобом навчати повазі до самого себе, до своєї історії, до своєї культури і, головне, до інших людей з усіма їхніми особливостями”.
Генеральний директор ЮНЕСКО,
пан Коіхіро Мацуура