• Українська
  • English
Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови

21 лютого 1952 року в Бангладеш пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської – мови. Відтоді щороку Бангладеш відзначає День полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО в листопаді 1999 року рішенням тридцятої сесії Генеральної конференції проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

В Україні це свято відзначається з 2002 року, коли Президент підписав відповідне розпорядження з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку й використанню інших мов національних меншин.

Щороку викладачі кафедри суспільних наук та українознавства за участі завідувача професора Антонія Мойсея і проректора з науково-педагогічної роботи та виховання Ніни Зорій організовують зі студентами різноманітні виховні заходи з нагоди Міжнародного дня рідної мови. Особливо значущими є цьогорічні святкування, оскільки напередодні річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну «з метою денацифікації», «захисту російськомовного населення» (за однією з офіційних версій 2014 року) допомагають кожному зрозуміти роль і значення мови в утвердженні української державності, переконливо доводять, що МОВА МАЄ ЗНАЧЕННЯ.

У кожній академічній групі доценти кафедри Шутак Л. Б., Навчук Г. В., Ткач А. В. прочитали мінілекцію на тему: «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь…» cтудентам медичного факультету № 1 (спеціальність «Медицина»).

Студенти 2-ї групи медичного факультету № 1 (спеціальність «Медицина», магістр) підготували мистецький захід «Українська мова вчора, сьогодні, завжди» (організатор – доцент Лариса Шутак). Студенти- медики читали поезію сучасних авторів, занурювались в історію свята, провели цікаву вікторину на знання української мови.

Студенти 3-ї групи медичного факультету № 1 (спеціальність «Медицина», магістр) під час літературно-мистецького свята на тему: «Кращої, ніж рідна, мови не буває» згадали історію свята, розповіли цікаві факти про українську мову, підкресливши, що вона одна з найдревніших у Європі та входить до трійки наймелодійніших у світі (разом з італійською і французькою), а також натхненно читали поезією про багатство й різноманітність української мови (організатор – доцент Галина Навчук).

Студенти 7 групи медичного факультету № 1 (спеціальність «Медицина», магістр) підготували вікторину на тему «Цікаве українською» (організатор – доцент Лариса Шутак). Вікторина складалася з кількох розділів, де студенти змагалися у вмінні редагувати тексти, писати міні-твори, розгадувати значення фразеологізмів тощо.

Студенти 8 групи медичного факультету № 1 (спеціальність «Медицина», магістр) під час круглого столу на тему: «Мова має значення» з’ясовували роль мови в націє- та державотворенні, згадували заборони й обмеження української мови, зокрема про жорстоку розправу зі студентами Харківського університету, які не побоялися висловити свій протест проти складання іспитів російською мовою: згідно з вироком закритого суду 33 найактивніших студентів було розстріляно, близько 800 – репресовано (звісно ж, ця трагедія, яка трапилася в 1951 році, ретельно замовчувалась, як і Голодомор 1932 – 1933 рр.) (організатор – доцент Галина Навчук).

Зі студентами-іноземними громадянами ІІІ курсу медичних факультетів № 3 та № 4 (спеціальність «Медицина», магістр) проведено бліцінтерв’ю на тему: «Розкажи про мову свого роду» (організатори – Галина Навчук, Лариса Шутак, Алла Ткач).

Окрім того, студентам медичного факультету № 4 («Медсестринство», бакалавр) прочитано просвітницьку мінілекцію на тему: «Українська мова у світі» (організатор – Галина Навчук).

Отож шануймо рідну мову, вивчаймо її, розмовляймо українською, тримаймо мовний фронт, бо він не менш важливий!!!

 

Інформацію підготували: доценти закладу вищої освіти

кафедри суспільних наук та українознавства Галина Навчук та Лариса Шутак

 

 

Корисно знати

Днів
Годин
Хвилин
Секунд
Обери Університет своєї мрії

Багатотисячний колектив БДМУ запрошує старшокласників, їх батьків та всіх бажаючих на День відкритих дверей ОНЛАЙН