• Українська
  • English
Догляд за шкірою при псоріазі
Догляд за шкірою при псоріазі

Догляд за шкірою при псоріазі

ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГ БДМУ КОНСУЛЬТУЄ.  Для шкіри, ураженої псоріазом, характерне прискорене оновлення епідермісу. У нормі для повного оновлення клітин епідермісу потрібно 3-4 тижні, а при псоріазі цей процес триває всього 4-7 діб. Внаслідок дегідратації шкіра стає сухою і менш еластичною. Крім того, вона стає схильною до запалення, тому бляшки, що з’являються на різних ділянках тіла, особливо на руках, ногах, тулубі та волосистій частині голови, мають червонуватий колір. Зазвичай бляшки вкриті тонкими білими лусочками.

Як можна зменшити біль і свербіж?

Щоб не посилювати запалення, намагайтеся не розчухувати бляшки та запобігати їх тертю. Доглядаючи за шкірою, поводитися з нею вкрай обережно. Не слід видаляти зроговілі кірки, що утворюються на ліктях, колінах і волосистій частині голови. Буде краще, якщо лусочки відшаровуватимуться поступово самі по собі в міру загоєння шкіри.

Як слід мити уражену псоріазом шкіру?

Під час миття намагайтеся не терти і не розтягувати шкіру. Краще віддавати перевагу душу, а не ваннам, оскільки вони сушать шкіру. Однак, задля розслаблення, можна іноді прийняти ванну, але за умови, що це буде не надто довго, і вода буде не дуже гаряча – максимум 37-38 °C. Мило слід використовувати нейтральне і без ароматів. Після миття не намагайтеся видалити зроговілу шкіру на ліктях і колінах.

Осушувати шкіру рушником слід дуже обережно, злегка притискаючи його до тіла. Ретельно осушують всі складки і приховані ділянки шкіри. Особливу увагу при цьому приділяють слуховим проходам і шкірі за вушними раковинами, пахвових западин, складкам шкіри під молочними залозами, пупкової ділянки і паху, а також шкірі між пальцями ніг.

Чи можна при псоріазі купатися?

Купатися при псоріазі можна, але тільки не під час загострень, коли шкіра особливо вразлива. Іншим людям необхідно пояснити, що псоріаз є незаразним захворюванням, і вони нічим не ризикують, перебуваючи поруч з Вами.

Перед купанням у басейні нанесіть на бляшки вазелін, щоб захистити їх від дії хлору та інших хімічних речовин, що додаються у воду. Вийшовши з басейну, обполосніть шкіру теплою чистою водою. Шкіру осушують за допомогою м’якого рушника, злегка поплескуючи ним по тілу.

Які косметичні засоби та засоби для догляду за шкірою можна використовувати при псоріазі?

При псоріазі можна користуватися м’якими лужними милами, дезодорантами, декоративною косметикою тощо. Найкраще підходять засоби для чутливої або дитячої шкіри. При алергії до будь-яких парфумерних виробів використовуйте ті ж гіпоалергенні засоби, які Ви застосовували до першого загострення псоріазу. Слід пам’ятати, що речовини, що викликають алергічні реакції, можуть входити до складу освіжувачів повітря і кондиціонерів для білизни.

При запаленні шкіри в пахвових западинах її можна промивати сольовим розчином. До тих пір, поки почервоніння шкіри не мине, користуватися дезодорантами не рекомендується. Слід уникати засобів, що містять спирт і ароматичні речовини. Можна користуватися звичайною і водостійкою косметикою для очей, губ та обличчя.

Для видалення волосся краще використовувати холодний віск, що подразнює шкіру менше, ніж гарячий віск, креми-депілятори або гоління, особливо якщо бляшки розташовуються на ногах і під пахвами.

Які засоби для догляду за шкірою слід використовувати при псоріазі?

Тим, хто страждає на псоріаз, важко вирішити, якими засобами для видалення косметики або лосьйонами для тіла краще користуватися, особливо якщо врахувати постійно зростаючий асортимент цих продуктів. Не соромтеся задавати питання фармацевту, щоб отримати більш детальну інформацію.

Асортимент засобів для догляду за шкірою при псоріазі далеко не повний, тому важливо вибирати такі засоби, які не викликають подразнення і не володіють алергенними властивостями. Подразнення шкіри може призводити до феномену Кебнера, тобто до появи нових бляшок на подразненій шкірі. У продажу є засоби з кератолітичною дією, які допомагають видаляти лусочки, що полегшує доступ препаратів для місцевого застосування (наприклад, глюкокортикоїди та похідні вітаміну D) до пошкодженої шкіри і їх всмоктування. При псоріазі необхідно використовувати пом’якшувальні (зволожуючі) засоби, оскільки вони підвищують еластичність шкіри і роблять її менш грубою і сухою. Особливо підходять для цього засоби на основі води з термальних джерел (володіють пом’якшуючими і протизапальними властивостями).

Хоча засоби для догляду за шкірою не можуть замінити препаратів для місцевого лікування псоріазу, ті й інші можуть доповнювати один одного. Засоби для догляду за шкірою сприяють покращенню загального стану хворих на псоріаз, оскільки зменшують дискомфорт і покращують зовнішній вигляд шкіри. Добре зволожена шкіра виглядає краще і стає м’якшою, завдяки чому хворі на псоріаз відчувають себе більш впевнено. Таким чином, використання цих засобів може допомогти в покращенні якості їх життя.

Зволожуючі лосьйони для тіла

При псоріазі шкіра стає сухою і грубою, роговий шар епідермісу значно потовщується. Порушення клітинних процесів призводить до того, що шкірі все важче стає утримувати вологу, і вона піддається дегідратації. Тому при псоріазі рекомендується використовувати пом’якшувальні засоби, які роблять шкіру більш пластичною. Такі речовини, як сечовина, амінокислоти і молочна кислота, які вбирають і утримують воду, надають цим засобам пом’якшувальні властивості, а вазелін, бджолиний віск, рослинні олії і цераміди, що перешкоджають дегідратації шкіри – захисні властивості.

Краще використовувати засоби з позначенням “O/W” (олія у воді) на упаковці, при використанні яких шкіра стає не такою жирною, як при використанні засобів з позначенням “W/O” (вода в олії). Хворим на псоріаз зазвичай підходять засоби для догляду за дуже сухою шкірою і засоби, призначені для хворих на атопічний дерматит. Однак запалення шкіри при псоріазі не завжди призводить до її сухості.

Атопічний дерматит – захворювання шкіри, що виявляється у вигляді екземи. Хоча окремі його прояви (особливо почервоніння та свербіж шкіри) нагадують деякі форми псоріазу, атопічний дерматит не приводить до потовщення рогового шару епідермісу.

Спеціального лікування, призначеного для різних форм або стадій (прогресуюча або стабільна) псоріазу, не розроблено. Проте всі хворі добре переносять зволожуючі засоби, які використовуються після ванни та душу і мають тривалу дію. Вважають, що вони можуть уповільнювати оновлення клітин шкіри в два рази і перешкоджають появі нових зон ураження.

Важливо пам’ятати, що пом’якшуючі засоби не можна використовувати безпосередньо перед опроміненням шкіри УФ-A або УФ-B, оскільки вони ускладнюють доступ цього випромінювання до шкіри. Проте їх можна використовувати за день до процедури або напередодні ввечері.

Хворим на псоріаз, особливо за наявності у них сверблячих бляшок, підходять засоби для догляду за шкірою, ураженої атопічним дерматитом (збагачені омега-3 жирними кислотами і незамінними жирними кислотами). Хоча дефіцит жирних кислот характерний для атопічного дерматиту, є всі підстави вважати, що вони необхідні і при псоріазі, оскільки для нього характерне прискорене оновлення епідермісу.

Кератолітичні засоби

Зроговіння шкіри – нормальний процес, під час якого шкіра оновлюється за рахунок кератиноцитів. Кератиноцити складають основну популяцію клітин епідермісу і виробляють кератин. При псоріазі їх функціонування порушується, внаслідок чого роговий шар епідермісу потовщується і покривається лусочками. Оскільки злущування кератиноцитів при псоріазі порушується, шкіра стає більш грубою. Для боротьби з гіперкератозом (потовщенням шкіри) використовуються різні речовини, включаючи саліцилову кислоту, сечовину, молочну кислоту.

Саліцилова кислота, що має кератолітичну й антисептичну дію, є діючою речовиною, яка входить до складу багатьох засобів, що використовуються при подразненні і лущенні шкіри. Сечовина діє як кератолітичний і зволожуючий засіб. Так звані альфа-гідроксилові кислоти і фруктові кислоти (наприклад, гліколева і лимонна) давно використовуються в косметології завдяки своїй відшаровуючій і розгладжуючій діям, оскільки вони допомагають видалити надлишок віджилих клітин. Сильніші альфа-гідроксилові кислоти (з нижчим pH) мають більш виражений відшаровуючий ефектом. При псоріазі можна використовувати лише найслабші альфа-гідроксилові кислоти, наприклад, лактат амонію. Кератолітики випускаються у складі кремів та емульсій, вони допомагають видаляти віджилий епідерміс і лусочки. Ці засоби особливо рекомендується наносити на потовщену і покриту лусочками шкіру тіла і волосистої частини голови.

Більшість кератолітичних засобів містять ще одну діючу речовину , яка допомагає зволожувати роговий шар епідермісу. Ці засоби можна використовувати в якості підтримуючого лікування для забезпечення нормальної вологості шкіри і запобігання загострень. При ураженні епідермісу ці засоби пом’якшують його і роблять більш пластичним.

Лікування при мокнучих ураженнях шкіри

У ряді випадків псоріаз супроводжується мокнуттям шкіри, при якому зони ураження нагадують міхурці, розташовані на її поверхні. Ці міхурці заповнює безбарвна або жовтувата прозора рідина. При їх пошкодженні, спонтанному або внаслідок розчухування, шкіра виглядає вологою і може покриватися корками. У тих місцях, де шкіра відчуває постійне тертя, міхурці знову з’являються після того, як лопнуть. Причиною мокнуття може бути травма або запалення.

Догляд за шкірою обличчя

Якщо шкіра обличчя не уражена псоріазом, для її очищення можна використовувати будь-які засоби, що відповідають типу шкіри, включаючи мило, воду, засоби для видалення косметики, молочко для очищення шкіри або гель. За наявності вугрів краще користуватися м’якими очисними гелями. Якщо шкіра суха, рекомендується застосовувати очищаючі засоби, що не містять мила, туалетне мило і молочко. Якщо шкіра уражена псоріазом, необхідно ретельно стежити за її чистотою, очищаючи її вранці і ввечері, і кожен день (або навіть кілька разів на день при вираженій сухості) наносити на неї зволожуючий крем. Хоча ідеального засоби для догляду за ураженою псоріазом шкірою не існує, слід використовувати ті з них, які не викликають подразнення. Можна обробляти шкіру парами мінеральної води, яка допомагає видаляти лусочки і зменшує почервоніння. При ураженні шкіри слід уникати відвідування косметичних салонів, а в домашніх умовах – використання масок і скрабів для обличчя, які можуть посилити подразнення. За відсутності ураження, за бажання, можна використовувати засоби з найрізноманітнішими діючими речовинами (наприклад, проти старіння) до тих пір, поки вони добре переносяться. Однак засоби, що містять похідні вітаміну A, слід використовувати з обережністю.

Догляд за волосистої частиною голови

При псоріазі волосистої частини голови шкіра в цій ділянці може товщати і покриватися червоними бляшками, вкритими великою кількістю лусочок. Для видалення лусочок і зменшення свербежу необхідно використовувати кератолітичні шампуні, які не містять дьогтю. Шампунь наносять на корені волосся і через 5 хвилин змивають. Після цього волосся слід ретельно прополоскати і потім знову промити за допомогою відповідного для даного типу волосся шампуню. Після того, як шкіра голови очиститься від ураження, необхідно використовувати м’які шампуні , що перешкоджають появі лупи. Якщо використовувати відповідний шампунь, мити голову можна щодня. Для видалення лусочок з шкіри голови можна застосовувати кератолітичні креми. Для досягнення максимального ефекту рекомендується нанести крем на шкіру голови і залишити на 2 години, надівши на голову шапочку для душу. За відсутності загострення псоріазу можна фарбувати волосся, однак при цьому його не можна мити гарячою водою і сушити гарячим повітрям.

Захист від сонячних променів

Хоча сонячне світло позитивно впливає на шкіру при псоріазі, її необхідно захищати від шкідливої дії УФ-A і УФ-B. Випускаються спеціальні сонцезахисні засоби для хворих на атопічний дерматит, наприклад лосьйон для дітей з високим ступенем захисту Mustela SPF50.

Матеріал підготувала: доцент кафедри дерматовенерології Марина Гаєвська

Корисно знати