ФАХІВЕЦЬ БДМУ КОНСУЛЬТУЄ. За даними ВОЗ близько 1,7 млн. чол. у всьому світі інфіковано мікобактеріями туберкульозу. Щорічно від цієї інфекції вмирає близько 3 млн. чоловік, не дивлячись на те, що для лікування хворих існують ефективні ліки.
З 1993 року Всесвітня організація охорони здоров’я визнала туберкульоз глобальною проблемою і ухвалила рішення щорічно у квітні проводити місячники боротьби з цією хворобою.
Щорічно в Україні виявляється близько 37 тисяч хворих активними формами туберкульозу. Ще біля 14 тисяч осіб страждають бацилярними формами туберкульозу і протягом тривалого часу виділяють мікобактерії. Один хворий протягом року може заразити 5-10 осіб, що контактують з ним. Сучасний туберкульоз представляє велику небезпеку.
Туберкульоз – тяжке інфекційне захворювання, яке без лікування загрожує смертю. Воно передається повітряно-крапельним шляхом. Головною ознакою є кашель, який більше 3 тижнів непокоїть людину. Іншими поширеними скаргами є: підвищена температура тіла, зменшення ваги,слабкість, пітливість у ночі та інше. Туберкульоз виліковний при умові проходження своєчасного обстеження та в повні й мірі здійснено лікування, яке в нашій країні є цілком безкоштовним.
Основним джерелом зараження людини туберкульоз є хворі відкритими формами, тобто ті хворі, що виділяють бацили Коха у зовнішнє середовище. Хвора людина разом з мокротинням при кашлі, чиханні, розмові виділяє в навколишнє середовище мільйони мікобактерій, що розсіюються в повітрі в радіусі 2-6 м, потім осаджуються разом з пилом на підлогу, на навколишні предмети і можуть протягом багатьох років залишатися життєздатними.
Виділяють шляхи зараження туберкульозом:
Аерогенний: (при вдиханні повітря)
повітряно-краплинний (при чханні і кашлі);
повітряно-пиловий (у запилених приміщеннях, де знаходився хворий);
2. Контактний (через предмети побуту).
3. Харчовий (при вживанні в їжу заражених продуктів харчуванні).
Туберкульозом може захворіти кожен, але деякі люди мають вищий ризик виникнення захворювання: особи, які знаходяться у постійному контакті з хворими на туберкульоз; Віл-інфіковані та хворі на СНІД; люди, що страждають на алкоголізм, наркоманію, також курці; особи з імунітетом, ослабленим внаслідок неправильного харчування,поганих умов життя, хронічних захворювань.
Сучасна медицина має у розпорядженні ефективні лікувально-профілактичні засоби боротьби з туберкульозом. Але успіх лікування в значній мірі залежить від своєчасності постановки правильного діагнозу. Для активного виявлення хворих велике значення має проведення профілактичних флюорографічних оглядів всього населення, особливо серед працівників декретованих професій, підприємств приватної форми власності, непрацюючого і сільського населення, так само мігрантів і осіб без певного місця проживання. Для дітей та підлітків дуже важливо проводити щорічно діагностичну пробу Манту (туберкулінодіагностику), а підліткам крім цього і щорічне флюорографічне обстеження).
Збільшення груп ризику щодо інфікування на туберкульоз серед дітей та підлітків є несприятливим прогностичним показником відносно подальшого зростання захворюваності на туберкульоз. При цьому найбільше значення представляють ті групи ризику дітей та підлітків, поява яких пов’язана з посиленням соціальних проблем суспільства. До цих груп відносяться: соціально-дезадаптовані сім’ї; діти і підлітки з асоціальною поведінкою, а також з родин, де є хворі з вперше виявленим активним туберкульозом. Про епідемічне значення вказаних груп ризику свідчить висока питома вага дітей та підлітків з цих груп ризику свідчить висока питома вага дітей та підлітків з цих груп, серед всіх інфікованих дітей (60-70%).
Факти про туберкульоз, про які слід знати кожному
Як можна заразитися туберкульозом?
Головний шлях передачі туберкульозу – аерогенний (тобто, через повітря). Серйозний ризик зараження туберкульозом виникає при перебуванні у закритому приміщенні одночасно з хворою на туберкульоз людиною, яка кашляє. Ризик підвищується, якщо регулярно проводити з такою людиною тривалий час (зазвичай щонайменше 8 годин на день). Після зараження захворювання виникає тільки у 10% осіб. Найчастіше туберкульоз розвивається у людей зі слабкою імунною системою (наприклад, ВІЛ-позитивні люди або хворі на цукровий діабет). На жаль, рівень поширення туберкульозу в Україні такий, що кожен житель країни неодноразово перебуває у контакті з хворими: у громадському транспорті, магазинах, кафе тощо, навіть не підозрюючи про це. Слід зазначити також, що якщо людина не кашляє, вона не поширює інфекцію, навіть якщо хворіє на туберкульоз.
Чи можна заразитися туберкульозом на відкритому повітрі?
Ні, на відкритому повітрі туберкульоз не передається. Більш того, навіть у закритому приміщенні зменшити вірогідність зараження можна, забезпечивши регулярне провітрювання приміщення.
Чи захищає від туберкульозу марлева або ватно-марлева пов’язка, хірургічна маска та застосування оксолінової мазі?
Ні, ці засоби не захищають здорових людей від зараження туберкульозом. Але хворий на туберкульоз повинен носити маску для того, щоб не поширювати інфекцію. Тобто, маска “працює на видих”.
Чи можна заразитися туберкульозом через їжу, предмети побуту?
Такий спосіб передачі є малоймовірним. Хоча збудник туберкульозу може деякий час залишатися живим у продуктах харчування та на різних поверхнях, його концентрація недостатня для зараження. Додатковим заходом безпеки є термічна обробка продуктів харчування – таким чином вбивається збудник туберкульозу та інших інфекцій, що можуть передаватись через їжу.
Чим небезпечний кашель? Що робити, якщо “закашлявся”?
Крапельки слизу, що виділяються підчас кашлю, є потужним чинником передачі інфекції. Мова йде не тільки про туберкульоз, а й про вірусні інфекції, сезон яких почався, і які передаються набагато легше. Тому, коли Ви кашляєте, особливо у закритому приміщенні, прикривайте ніс і рот хустинкою, або кашляйте в лікоть.
Якщо можливо, краще вийти з приміщення на відкрите повітря.
Що робити, щоб не захворіти на туберкульоз?
Уникати перебування в одному приміщенні з хворими, які кашляють, раціонально харчуватися (вживати достатню кількість білкової їжі та вітамінів), загалом вести здоровий спосіб життя.
Бережіть своє здоров’я. дотримуйтесь режиму праці, відпочинку і харчування. Регулярно займайтеся спортом. Більше знаходитись на свіжому повітрі. Частіше провітрюйте приміщення, де знаходитеся. Систематично проводите вологе прибирання приміщень. Обов’язково дотримуйтесь особистої гігієни.
Матеріал підготувала: Марина Гаєвська, доцент кафедри дерматовенерології