Сучасне лікування розсіяного склерозу

До дня боротьби з розсіяним склерозом кафедра нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка провела круглий стіл зі студентами-іноземними громадянами 4 курсу на тему «Сучасне лікування розсіяного склерозу».

У заході взяли участь викладачі кафедри, іноземні студенти 4 курсу 47 групи (керівник к. мед.н., доцент Білоус І.І.) підготували доповіді з презентаціями про патогенез, діагностику та сучасні методи лікування РС.

Міжнародний День боротьби з розсіяним склерозом відзначають щорічно 27 травня. Його ініціювала Міжнародна федерація товариств розсіяного склерозу.

Розсіяний склероз (РС) — хронічне прогресуюче захворювання центральної нервової системи (ЦНС) з переважно хвилеподібним перебігом, яким хворіють близько 2,5 млн людей у світі, з них 630 тис. — в Європі та 400 тис. — у США (National Multiple Sclerosis Society, 2011). Для розсіяного склерозу притаманні періоди стабільного стану (ремісії) та загострення (екзацербації, рецидиви), під час яких у пацієнтів з’являються різноманітні неврологічні синдроми. Хвороба спричинена ушкодженням різних відділів ЦНС (головного та спинного мозку, а також зорових нервів). РС, як вважають, виникає у генетично схильної людини внаслідок дії одного чи декількох факторів навколишнього середовища (віруси, бактерії, нестача сонячного світла тощо). РС вважають аутоімунним захворюванням, водночас не всі згодні з цим, оскільки конкретні мішені імунної атаки досі не ідентифіковані. Тому РС розглядається як імуно-опосередкована хвороба ЦНС та належить до групи демієлінізуючих захворювань, основним патологічним проявом яких є руйнування мієліну. РС переважно (у 50% випадків) вражає осіб молодого (20–40 років) віку. Жінки хворіють у 2?4 рази частіше. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з-поміж усіх неврологічних захворювань основною причиною стійкої інвалідизації осіб молодого віку є саме РС.

Ця проблема є настільки поширеною та болючою для всього цивілізованого світу, що вчені, не покладаючи рук, працюють над створенням ліків, які могли б щонайменше ефективно уповільнювати захворювання. Крім того, досі не створено засобів профілактики РС – у цьому напрямі також тривають наукові дослідження. Досі існують проблеми з раннім виявленням хвороби – в багатьох випадках лікарі можуть повідомити пацієнтові остаточний діагноз лише тоді, коли нервова система уражена достатньо сильно. Клінічні дослідження різних засобів тривають в усьому світі, деякі з них проводяться і в Україні. Вчені працюють і над створенням підходів, які дозволять діагностувати РС якомога раніше, на тій стадії, коли мієлінові оболонки нервових волокон можна зберегти від руйнування.

Матеріал підготувала: Білоус І.І., доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка.