10 березня – Всесвітній день нирки
10 березня - Всесвітній день нирки

10 березня – Всесвітній день нирки

У 2016 році Всесвітній день нирки присвячений профілактиці розвитку,

своєчасній діагностиці і правильному лікуванню захворювань нирок у дітей.

Ця тема особливо актуальна з урахуванням створення передумов в ранньому дитячому віці до розвитку ниркової патології, яка потім проявляється у дорослих. Такі передумови включають і малу кількість нефронів при народженні, і аномалії розвитку нирок і сечовивідних шляхів, і хронічну хворобу нирок у дитячому віці – тому основним девізом Дня нирки-2016 стала рання профілактика розвитку захворювань нирок у дітей.

Пієлонефрит – це запальний процес нирок, частіше бактеріального походження, при якому переважним є ураження канальців, інтерстиція і чашково-мискової системи. У дітей віком 0-5 років він зустрічається набагато частіше; дівчата хворіють у 3 рази частіше, ніж хлопчики. У новонароджених хлопчиків пієлонефрит зустрічається частіше, в період статевого дозрівання частіше хворіють дівчатка.

Розрізняють три вікових періоди життя дитини, коли збільшується вірогідність захворювань органів сечової системи:

• період від народження до 3 років;
  • період від 4,5 до 8 років;
  • підлітковий вік (15-17 років).

Причини розвитку пієлонефриту у дітей. Часто причиною «інфекції» в організмі дитини є тонзиліт, каріозні зуби; іноді причиною появи пієлонефриту у дітей першого року життя може бути внутрішньоутробна інфекція. Новонароджені, які проходять реанімацію мають ураження нирок, головною причиною такого явища вважається «кислородне голодування» (гіпоксія). Кишкова паличка є найбільш частим збудником пієлонефриту (65-90% випадків). Також розвитку даного захворювання можуть сприяти:

–     набуті або вроджені захворювання сечових шляхів і нирок, які можуть супроводжуватися порушенням відтоку сечі (гідронефроз, полікістоз нирок);

–     міхурово-сечовідний рефлюкс – стан, при якому сеча при акті сечовипуску з сечового міхура потрапляє назад в нирки;

–     загальне зниження імунітету.

Симптоми та діагностика. Симптоми пієлонефриту нирок у дітей залежать від віку. Але існують загальні симптоми, що характеризують дану хворобу:

–     больовий синдром у поперековій ділянці (більш характерний для дітей шкільного віку та підлітків);

–     больовий синдром у черевній порожнині (характерний для дітей 0 – 7 років);

–     підвищена температура тіла;

–     зниження апетиту.

Сучасні особливості інфекцій сечовивідних шляхів – збільшення випадків «безсимптомного» перебігу захворювання. У такій ситуації батькам необхідно насторожитися, якщо дитина швидко стомлюється, присутні часті зміни настрою (капризує без об’єктивних причин), енурез (нічне нетримання сечі).

Пієлонефрит, як захворювання, що може викликати ускладнення, що призводять до розвитку ниркової недостатності:

–     абсцеси, паранефрит, апостематозний нефрит – гнійні ускладнення;

–     нефрогенна артеріальна гіпертензія (підвищення артеріального тиску);

–     уросепсис – бактеріальний шоковий стан;

–     уремія, «зморщення» нирки (розвиток хронічної ниркової недостатності).

Профілактичні заходи. Ефективність викладених нижче профілактичних рекомендацій не доведена в контрольованих дослідженнях, тим не менш, вони не викликають заперечення більшості медичних експертів. Рекомендується:

–   збільшити добовий діурез (об’єм сечі, що виділяється) за рахунок вживання некалорійною рідини відповідно віку, при відсутності протипоказань;

–      слідкувати, щоб дитина своєчасно спорожняла сечовий міхур (не терпіти!), обов’язково мочитися перед сном;

–      ретельно дотримуватися правил особистої гігієни статевих органів;

–      уникати переохолодження;

–      уникати (необґрунтованої) катетеризації сечового міхура;

–      своєчасно проводити корекцію порушень уродинаміки (на тлі аномалій розвитку сечової системи);

–      лікування «вогнищ» інфекції в організмі (хронічний тонзиліт, каріозні зуби), гінекологічної патології;

–     виключити необґрунтований прийом нестероїдних анальгетиків (у т.ч. парацетамол);

–     раціональне харчування (обмежити продукти, які містять велику кількість білку та кухонної солі, при збереженні ними енергетичної цінності).

Перевірте у себе (своєї дитини) функцію нирок – швидкість клубочкової фільтрації http://nefrosovet.ru/ru/main/948/scf-calc

Матеріал підготував: доцент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини Володимир Безрук.