2 квітня – Всесвітній день поширення інформації про проблеми аутизму

Аутизм – важкий психічний розлад, крайня форма самоізоляції.

Виражається у відході від контактів з дійсністю, бідністю вираження емоцій. Аутисту властиво неадекватне реагування і дефіцит соціальної взаємодії.

Характерні ознаки аутизму

1. У дитини з аутизмом погано розвивається мова, як рецептивна (розуміння), так і експресивна.

2. Дитина поводиться так, як якщо б у неї був явний дефіцит відчуттів і сприйняття.

3. Діти з аутизмом зазвичай не розвивають тісних емоційних стосунків з батьками.

4. Вони не виявляють особливого інтересу до іграшок і не займаються ними у вільний час. Якщо вони грають, то часто досить своєрідно, наприклад крутять колеса перевернутої іграшкової вантажівки, скручують шматок мотузки, нюхають або смокчуть ляльку.

5. Відсутня або помітно обмежена гра з однолітками.

6. Навички самообслуговування дітей з аутизмом відсутні або їх розвиток вкрай затримується.

7. У дітей з аутизмом дуже часті спалахи люті і агресії.

8. Діти з аутизмом можуть часто демонструвати “самостимулюючу” поведінку в формі ритуальних, повторюваних стереотипних дій.

Аутизм був вперше описаний в 1943 році, США хірург Л. Каннер і одночасно, австрійський лікар Х. Аспергер.

Дитячий аутизм, або синдром Каннера – нерівномірний розвиток психічних функцій у дітей. Причому інтелектуальний рівень дитини при цьому може бути цілком нормальним.

Стівен Вілтшер – один з аутистів, обдарованих неймовірним даром. Побачивши одного разу Нью-Йорк з гвентокрила протягом всього лише 20 хвилин, він зміг намалювати величезну панораму міста. По пам’яті!

Люди з синдромом Аспергера не здатні грати в творчі або рольові ігри, їм важко прикидатися і вдавати з себе кого-небудь. Віддають перевагу тим іграх і заняттях, де потрібно логіка і послідовність дій (рішення головоломок, математичних задач, кросвордів). Встановлено, що даний розлад психіки було зазначено у Ейнштейна, Ньютона та сучасного режисера Стівена Спілберга.

Матеріал підготувала: доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. Савенка С.М., к.мед.н. Русіна Світлана Миколаївна